Rurykowiczów zostaje przerwana. Żona Fedora, Irina – siostra Godunowa, tydzień po śmierci męża ogłasza chęć strzyżenia w klasztorze. Rzeczywiście wyjeżdża do klasztoru Nowodziewiczy, otwierając bratu drogę na tron. Początek panowania Godunowa kończy się sukcesem. Jednak najwyraźniej brakuje modlitw jego poprzednika. W latach 1601—1603, po niekończących się deszczach i wczesnych przymrozkach, które zrujnowały zbiory, rozpoczął się ostry głód. Koszt zboża rośnie stokrotnie. Panowie i opaci klasztorów trzymają go w stodołach, czekając na wzrost cen. Car nie odważy się zamówić wyprzedaży chleba. Pół miliona ludzi umiera.
Borys Godunow (1551—1605)
W 1604 r. Fałszywy Dmitrij Pierwszy z oddziałem kozackim i polskim (14 tys. Żołnierzy) rozpoczął kampanię z Polski do Moskwy. Armia rządowa pod dowództwem Wasilija Shuisky’ego, trzysta armat z kompetentnymi artylerzystami, łucznicy wyszkoleni w strzelaniu naprzemiennym, pokonują oszusta. Wszystko będzie dobrze, ale w przyszłym roku po obfitym posiłku, po zbadaniu Moskwy z wieży, Godunow czuje się «słabo» i «stracił język» umiera. Jego szesnastoletni syn Fiodor (Drugi) został królem, z regencją jego matki Marii Godunowej (Skuratowej), córki adwokata Iwana Groźnego Maluty Skuratowa. Król nie ma czasu na małżeństwo z królestwem. Znaczna część armii składa przysięgę fałszywemu Dmitrijowi.
«Car wybrany», czyli Godunow i jego następcy, w opinii ludu, nie jest równy carowi «dziedzicznemu, władcy Boga z woli, a nie z woli ludzkiej». Z tego powodu, a także z faktu, że wojska carskie rozpętały na ziemi brutalne represje wobec zwolenników oszusta, Moskale sprzeciwiają się nowemu, choć dobrego władcy. Nie poprawia wizerunku Godunowa juniora, przodków jego dziadka od kata Maluty Skuratowa. Po półtora miesiąca panowania Fedor i Maria Godunova giną z rąk zdrajców («ludzie milczą»). Patriarcha Hiob, sojusznik upadłej dynastii, zostaje pozbawiony władzy. Jego miejsce zajmuje arcybiskup Riazań Ignacy. Ksenia Godunova, siostra nieszczęśliwego monarchy, zostaje wygnana do klasztoru przez zwycięzców.
Fałsz Dmitrij Pierwszy i Marina Mnishek. Malarstwo artystyczne
Tak więc w czerwcu 1605 r. Fałszywy Dmitrij Pierwszy, po uzgodnieniu szczegółów z Dumą, uroczyście wkracza na Kreml i spotyka się z matką Dmitrija, Marią Nagą. Rozpoznaje nowego pomazańca jako syna, wiarygodnie, szlochającego, być może po to, by opuścić mury klasztoru. Odtąd Dmitrij nazywa Dumę Senatem, a siebie cesarzem («Cezarem»). Ogólnie jego rządy są dobre dla kraju. Wielu bojarów wraca z wygnania. Zniewolenie chłopów zostało zawieszone. Podatki idą w dół, gospodarka się poprawia. Przeszkody w poruszaniu się w państwie i poza nim są usuwane. Król polski nie otrzymuje obiecanych ziem rosyjskich. Jednocześnie plany wojny z Turcją, wciąż żarliwym Krymem Tatarem Krymem, osobistym strażnikiem zwerbowanym przez Niemców, a także frywolne zakony europejskie nie są popularne wśród mas.
Wszystko to byłoby całkiem znośne, ale w połowie maja 1606 roku na wesele Dmitrija i jego ukochanej, córki gubernatora Mariny Mniszek, przybyło dwa tysiące Polaków. Podczas festiwalu pijani husaria prześladują przechodniów, włamują się do domów i atakują kobiety. Wykorzystuje to ambitny bojar Wasilij Shuisky. Wzywa lud, rzekomo w celu ochrony króla. W trakcie wydarzeń akcja przenosi się jednak na swoje przeciwieństwo. Uciekając przed tłumem, ranny Dmitrij Pierwszy wpada w ręce oddziału łuczników straży zewnętrznej. Przez chwilę są zdezorientowani, a następnie dołączają do zwycięskiej strony. Strażnicy wzywają Marię Nagę. Z ust przybywającego posłańca wychodzi coś w rodzaju; – Marta odpowiedziała, jej syn został zabity w Uglich. Fałszywy Dmitrij Pierwszy to on, czyli Dmitrij, tego nie wiemy – on umiera. Ciało niedawno tak czczonego monarchy, z fajką włożoną do ust, przez trzy dni jest przywiązane do wózka po mieście. To nie jest dobre. Wielu otwarcie się smuci. Przy grobie króla ludzie zaznaczają złowieszcze znaki. Na koniec powiernicy nowego władcy wykopują zwłoki nieszczęsnego króla, palą je, prochami mieszają z prochem i strzelają w stronę Polski.
Śmierć Dmitrija Pierwszego (1582—1606)
Tłum zwolenników „woła” króla Wasilija Shuisky (suzdalska gałąź Rurykowiczów), a on staje się nimi. Patriarcha zostaje zastąpiony, od Ignacego do Hermogenesa. Jeszcze mniej prawomocny władca od samego początku stanie w obliczu poważnych prób. W październiku 1606 r. Moskwa została oblężona przez 100-tysięczną armię upoważnionego przedstawiciela kolejnego fałszywego Dmitrija, galera wioślarza, obecnie wojewody wielkiego Iwana Bołotnikowa. W obozie buntowników szykuje się rozłam. Bojarowie i zbiegli chłopi nie są w stanie zawrzeć sojuszu. Moskale są gotowi się poddać. Żądają tylko pokazania postaci tylko trochę podobnej do prawdziwego carewicza. Ale „wojewoda Dmitrij” Iwan Bołotnikow w tej chwili go nie ma. Michaił Molczanow, jedno z morderstw carewicza Fiodora, niegdyś powiernika fałszywego Dymitra Pierwszego, a wreszcie oszusta, odmawia osobiście udziału w ryzykownej walce. Bołotnikow, podjęty pospiesznie w październiku, nie zdołał szturmować stolicy. Armia przywódcy chłopskiego, ponosząc klęskę, wycofuje się do Tuły. Udaje mu się zwerbować nowe siły, 40 tysięcy bojowników i przeprowadzić drugą kampanię przeciwko Moskwie. Sto kilometrów na południowy wschód od stolicy, niedaleko Kashiry w czerwcu 1607 roku, toczy się bitwa z armią cara Bazylego Czwartego (Shuisky). Chłopi buntownicy są dobrze zorganizowani. Mają skuteczną artylerię, są o krok od zwycięstwa. Ale jeden z dowódców z 4000-osobowym oddziałem oszukuje Bołotnikowa, uderzając w tyły milicji, siejąc panikę. Rebelianci rozpraszają się. Jednak wiele ocalałych milicji jest zaangażowanych w walkę stron za lub przeciw oszustom Dmitrija II i III.
…Pomysł Michaiła Molczanowa z Fałszywym Dmitrijem był słuszny dla armii Iwana Bołotnikowa, ale poszukiwanie prawdziwej osoby do tej roli zostało opóźnione. Przez pewien czas w Polsce i na Ukrainie (protektoracie Polski) rolę księcia pełnił sam Mołczanow. Ale w Moskwie znali go zbyt dobrze. Dopiero na początku 1607 r. Na Białorusi, będącej wówczas częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów (nazwa państwa polsko-litewskiego od łacińskiego res publica – „Rzeczpospolita”), jest osoba odpowiednia do sylwetki, wieku. W aureoli tajemnicy, najpierw jako krewny cara Andrieja Nagoya, Fałszywy Dmitrij II pojawia się przed ludem pod koniec wiosny 1607 roku.
Ten fałszywy Dmitrij nie ma czasu ani na pierwszą, ani na drugą kampanię Bołotnikowa przeciwko Moskwie. Spóźnił się w Tule, gdzie 10 października wojska Shuisky’ego, zmieniając kierunek rzeki, zmusiły resztki armii chłopskiej do poddania się. Ale teraz pod jego nazwiskiem gromadzi się 27 tysięcy ludzi. Swojego szczęścia chcą spróbować Polacy, kozacy dońscy i zaporoscy, łucznicy, szlachta i walczący niewolnicy. Fałszywy Dmitry wygrywa kilka bitew. Moskwy, otoczonej kamiennymi murami (wzdłuż obecnego bulwaru), nie można zdobyć. Obozujący w Tushino False Dmitry blokuje stolicę. Udaje mu się przechwycić Marinę Mnishek i po pewnej perswazji poślubić ją. Ponadto „zastępcy cara” udaje się pozyskać na swoją stronę metropolitę Filareta. Ten ksiądz staje się dublem patriarchy moskiewskiego. Włącza się podwójna moc. Shuisky i False Dmitry II (a dokładniej polscy ochroniarze, którzy kontrolują swojego pana) rządzą krajem równolegle. Wasilij IV osiąga pewne sukcesy z pomocą gubernatora Skopina-Shuiskyego i udziału protestanckiej Szwecji, niezadowolonej ze wzmocnienia katolickiej Polski. Polscy najemnicy otwarcie okazują pogardę rosyjskiemu „carowi”. W końcu, po wejściu do wózka pod matą, Fałszywy Dmitrij udaje się do Kałudze.
Duch powstania Bołotnikowa jest nadal silny w tym mieście. Dopiero tutaj oszust zaczyna odgrywać niezależną rolę, jakby zyskiwał drugi oddech.