kwiat jest jaśniejszy
Mój wygląd, wyczerpany pasją…
Brak mi tchu… i odrętwiały
W moich oczach czuję, że światło przygasa…
Patrzę, nie widzę… Nie mam siły…
I czekam nieprzytomny… i wiem
Tutaj, tutaj umrę… tutaj umieram
(Safona, Wyspa Lesbos, 570—630 pne, tłum. V. Krestovsky)
Grecja i Azja Mniejsza w przededniu wojny peloponeskiej (431 pne). Ateny stanowią liczne, stosunkowo niezależne kolonie greckie
Ale nasączeni testosteronem, napinający mięśnie sojusznicy zwracają teraz na siebie wzrok. … Podczas pierwszej peloponeskiej, starożytnej greckiej wojny domowej, zwyciężyła Sparta. Kraj agresywnych ascetów przejmuje Ateny, wyczerpane walką, i kończy stulecie swojej demokracji z przystąpieniem militarystycznej oligarchii pozbawionej jakichkolwiek kreatywnych zasad. To wcale nie jest przyjemne dla kochających wolność greckich kolonii ze wszystkich stron Ekumeny (świata opanowanego przez ludzkość). Oddziały ochotników, chwytając wiosła, polubownie pędzą do metropolii. W końcu wojska Teb (potężne miasto nieco na północ od Aten) i Aten, które odradzają się pomimo wrogów, jednoczą się i krok po kroku spychają Dorian z powrotem na południowy wschód od Półwyspu Peloponeskiego. Tutaj Spartanie, stając się na swój sposób reliktem żebraków, ale nie do pogodzenia wojowników, stulecie po stuleciu zmieniają się w zwykłych Greków.
…Macedonia (północna część Półwyspu Bałkańskiego), greckie królestwo, a wcześniej, nawiasem mówiąc, były wasal Persji powstaje i zakłada swoje garnizony we wszystkich głównych miastach-państwach Grecji.
Władca obecnie zjednoczonej Grecji, wódz Aleksander Wielki, podbił Persję i część sąsiednich krajów w 330 rpne. mi. Siedem lat później ten ogromny, ale luźny stan niczym meduza rozpada się na Seleucję, Partię i Egipt. Egiptem rządzi teraz mądry towarzysz Aleksandra Ptolemeusza, który zostaje nowym faraonem i założycielem dynastii jego imienia.
Ale już niedługo, jak na historyczne standardy, jeszcze potężniejszy zachodni sąsiad – Rzym, zwróci uwagę na słoneczną, nawet Wielką Grecję…
Druga wojna peloponeska (197—200 pne). Macedonia i Grecja w przededniu ich podboju przez Wielki Rzym. Pod słońcem Hellady falangi i długie włócznie przegrają z legionami i krótkimi mieczami
Starożytne Chiny. Trzydzieści sześć wieków pne. To jest dno znanej nam historii świata.
Pierwszym stanem, o którym mówią źródła pisane, jest na wpół mityczny Shang-Yin (1600 pne – 1046 pne). W odróżnieniu od państw np. Europejskich – zarówno w starożytnych, jak i współczesnych Chinach nie ma świątyń poświęconych wielkim bogom. Wszędzie są tylko domowe ołtarze poświęcone zmarłym przodkom, rodzaj technicznych punktów kontaktu z nimi. Wielkie Niebo, w którym żyją dusze przodków i wielkich władców, nie jest uosobionym bóstwem, nadawcą sensu życia i rezonatorem wszystkich twoich działań.
…Po tym, jak Shang wpadł w otchłań zepsucia i rozpusty, armia życzliwego generała rebeliantów U-Wanga z łatwością podbiła całe królestwo. Teraz nazywa się Zhou, na cześć władcy jednej z prowincji, ojca Wu-Wanga.
Rozkwit konfucjanizmu i taoizmu przypada na IV wiek pne. Tak czy inaczej, zamożny Zhou jest podzielony na siedem walczących stanów – Qin, Wei, Zhao, Han, Qi, Yan, Chu.
Cesarz Qin Shi Huang na średniowiecznym chińskim obrazie
Przez dwa wieki pne. legendarny cesarz jednego z nich, Qin Shi Huang, pozbawia wszystkich swoich sąsiadów niezależności. Północne części murów byłych królestw są połączone ze sobą i odtąd tworzą Wielki Mur Chiński. Dyktator masowo niszczy naukowców, w których widzi główny powód zmian w pożytecznym Niebiańskim Zakonie, i pali każdą książkę, o ile to możliwe. Jednak wkrótce po fizycznej śmierci Qin Shi Huanga, cały ten «niezmienny» porządek, wraz z państwem i dynastią Qin, rozpadł się.
Starożytny Rzym
Szkic ołówkiem żywego obrazu tym razem jest następujący. Siedem wieków p.n.e. – założenie stolicy przyszłego Imperium przez dzieci westalki Rhea Sylvia i samego Marsa, miłośników wilczego mleka, braci Romulusa i Remusa. Dwa wieki pne – okres królewski, siedmiu aktywnych królów rzymskich.
Kapitol w starożytności. Tutaj, podobnie jak na pobliskim Palatynie, Romulus, potomek Trojanów, założył Rzym. Gdyby spór wygrał jego brat Rem, nowa społeczność, a potem wielkie państwo, zostałyby nazwane «Remoria»
Następnie, idąc za postępowym modelem Hellenów, w opozycji do barbarzyńców, Rzymianie tworzą Republikę – „Wspólną Sprawę”. Nowe uderzenia – inwazja Galów, te same gęsi nie śpiące na Kapitolu, miecz w wadze – „biada pokonanym”, wojna z Wielką Grecją, która osiedliła się w południowych Włoszech, król Pyrrus i katastrofalne pyrrusowe zwycięstwa.
Pierwsza wojna punicka. Walka z Kartaginą o wyspę Sycylię, założenie floty wzorowanej na postępowym statku Kartaginy wyrzuconym na brzeg. Teatr działań wojennych przenosi się do Afryki, gdzie rzymskie zwycięstwa pociągają za sobą najpierw euforię, a potem poważną klęskę. Resztki armii ewakuowane są drogą morską. Ale w drodze powrotnej prawie cała flota republikanów ginie podczas burzy.
Świat wojen punickich. Trzecią stroną konfliktu jest Wielka Grecja. Teraz ta jednostka państwowa należy do całych południowych Włoch i części Sycylii.
Walki przenoszą się na Sycylię, gdzie wojskami Kartaginy dowodzi dowódca Hamilcar Barca. Siły stron są bardzo wyczerpane. Pod koniec dnia flota kartagińska ponosi poważną klęskę ze strony Rzymian, którzy nauczyli się walczyć na morzu. Kartagina płaci Rzymowi wysokie odszkodowanie i zrzeka się Sycylii.
Druga wojna punicka. Dwa wieki pne. Ginie dowódca Hamilcar Barka, opuszczając świat, a właściwie wojnę, trzech synów – Hannibal, Magon i Hasdrubal. Ich cel jest taki sam jak ich ojca – Rzym musi zostać zniszczony.
Hannibal przewozi swoje wojska do Włoch przez oblodzone Alpy i zadaje m.in. okrutną klęskę Rzymianom pod Cannes. Tutaj umiera 60 tysięcy Rzymian. Rok później, po spacyfikowaniu trzech czwartych Włoch, Hannibal próbuje zdobyć Rzym. Z powodu nieprzyjemnych znaków dla obu stron napaść nie nastąpi. Rzymianie zdobywają greckie miasto Syrakuzy, sprzymierzone z Kartaginą. W tym samym czasie ginie wielki naukowiec starożytności Archimedes. 30-tysięczny rzymski oddział ekspedycyjny pod dowództwem Scipio Africanusa wkracza na ląd afrykański. Dowódca zawiera sojusz z plemionami libijskimi i pokonuje armię Kartaginy pod Zamą. Hannibal ucieka do króla Antiochii, na południu współczesnej Turcji. Dowódca ten niejednokrotnie uczestniczy w walkach z Rzymem i po raz drugi osobiście spotyka się z Scypionem. Następnie przeniósł się do Armenii, która uniezależniła się od Seleucydów, gdzie nadzorował budowę stolicy w pobliżu współczesnego Erewania. W Bitynii (północna Turcja) miejscowy król, nie chcąc niepotrzebnych komplikacji, decyduje się na ekstradycję Hannibala do Rzymu. Generał Kartaginy bierze truciznę.