розуміння, що випробування й нещастя не обов’язково мають супроводжувати життя, бо виклики породжують стійкість. Дослідження теломер допомагає зрозуміти, що саме захищає та зміцнює наші клітини. Це передова наука про довголіття.
Книжка «Ефект теломер» дає нам просте й практичне розуміння нової науки, демонструючи, що спосіб нашого внутрішнього та зовнішнього, індивідуального та колективного життя суттєво впливає на здоров’я, самопочуття і навіть довголіття. Головне тут – усвідомленість, але й питання бідності та соціальної справедливості теж відіграють дуже важливу роль. Ця книжка є безцінним, абсолютно автентичним, надзвичайно співчутливим і мудрим внеском у наше розуміння здоров’я та самопочуття.
Присвячую цю книжку Джону та Бену, світочам мого життя, які невимушено надають усьому вартісності.
Присвячую книжку своїм батькам Девіду та Лоїс, які у свої 80 надихають мене жити яскраво й повноцінно, а також Джеку та Денні, які роблять мої клітини щасливими.
Передмова. Чому ми написали цю книжку
Проживши 122 роки, Жанна Кальман стала однією з жінок із найдовшою підтвердженою тривалістю життя в історії. У 85 Жанна зайнялася фехтуванням, а в 100 років ще їздила на велосипеді1.У свій сотий день народження вона обійшла рідне містечко Арль, що на південному сході Франції, дякуючи по дорозі всім, хто її вітав2. Задоволенню Кальман від життя можна тільки позаздрити: це було здорове життя до самого кінця. Старіння та смерть – факти неминучі, але те, як ми житимемо до свого останнього дня, можна змінити. Усе залежить від нас. Ми можемо жити краще й повніше зараз і в наступні роки.
Відносно нова галузь науки про теломери має важливі відповіді, здатні допомогти нам досягти цієї мети. Її застосування полегшить перебіг хронічних хвороб і поліпшить здоров’я до останньої клітини і до самого кінця життя. Ми написали цю книжку саме для того, щоб донести цю важливу інформацію до вас.
Тут ви знайдете новий спосіб мислення про людське старіння. Сучасний панівний науковий погляд на старіння полягає в тому, що ДНК наших клітин дедалі більше пошкоджується, змушуючи клітини незворотно старіти та ставати недієздатними. Але яка саме ДНК пошкоджується? Чому так відбувається? Повної відповіді на це наразі немає, але деякі підказки впевнено вказують на теломери як головних винуватців цих процесів. Хвороби можуть здаватися різними, бо вони вражають зовсім різні органи й частини тіла, але нові наукові та клінічні відкриття викристалізувалися в нову концепцію. Коли ми старіємо, теломери по всьому організму вкорочуються, і цей глибинний