зумовлювати багато причин, але ранній вступ до періоду хвороб часто є ознакою старіння клітин. Дослідження також показують, що люди, які почуваються старшими за свій біологічний вік, зазвичай хворіють частіше, ніж ті, які почуваються молодше.
Коли люди кажуть, що бояться старіти, вони зазвичай мають на увазі, що бояться довгого, затяжного періоду хвороб. Вони остерігаються проблем із підйомом сходами, одужанням після операції на серці, прив’язки до інвалідного візка та балона з киснем. Вони бояться остеопорозу, викривлення хребта, жахливої втрати пам’яті та ясності розуму. А ще – наслідку всього цього: втрати можливостей для здорових соціальних зв’язків і потреби замінити їх залежністю від інших. Але насправді старіння зовсім не має бути таким травматичним.
Якщо ваші відповіді на наші три запитання вказують, що ви виглядаєте та почуваєтеся старшими за свій вік, можливо, це тому, що ваші теломери вкорочуються швидше, ніж мають. Ці короткі теломери можуть подавати вашим клітинам сигнал, що настав час прискорити процес старіння. Це тривожний сценарій, але не все так погано. Ви можете багато чого зробити для боротьби з передчасним старінням там, де воно має найбільше значення: на клітинному рівні.
Однак ви не зможете успішно боротися з вашим ворогом, поки як слід його не зрозумієте.
У цій частині книжки ми дамо вам знання, необхідні перед початком битви. Перший розділ розкриє, що відбувається під час передчасного старіння клітин. Ви зблизька поглянете на клітини, що старіють, і побачите, чому вони руйнують ваше тіло та мозок. Ви також відкриєте, чому багато з найбільш страшних і виснажливих хвороб пов’язані з короткими теломерами, а отже старінням клітин. Далі у розділах 2 і 3 ви побачите, як теломери та цікавий фермент теломераза здатні або запускати передчасний період хвороб, або підтримувати здоров’я ваших клітин.
Чим клітини, які старіють передчасно, відрізняються від здорових?
Уявіть, що людське тіло – це діжка, повна яблук. Здорова людська клітина схожа на одне з цих свіжих, блискучих яблучок. Але що як у цю діжку потрапить гниле яблуко? Ви не лише не зможете його з’їсти, але й воно ще почне псувати інші яблука довкола себе. Це гниле яблуко схоже на стару, немічну клітину вашого організму.
Перш ніж ми пояснимо, чому так трапляється, ми хочемо повернутися до того факту, що ваше тіло сповнене клітин, яким потрібно постійно оновлюватися, щоб залишатись здоровими. Ці оновлювані клітини, які називають проліферативними, мешкають у таких місцях:
• імунна система;
• кишечник;
• кістки;
• легені;
• печінка;
• шкіра;
• волосяні фолікули;
• підшлункова залоза;
• серцево-судинна система;
• гладенький серцевий м’яз;
• головний мозок, особливо гіпокамп (центр навчання та пам’яті).
Щоб ці важливі тканини та органи тіла залишалися здоровими, їхнім клітинам потрібно постійно оновлюватися. Наш організм має тонко налаштовані системи оцінки того, коли саме та чи інша клітина потребує оновлення: навіть якщо тканина