Джордж Оруэлл

Колгосп тварин


Скачать книгу

викарбують на стіні й за ними звірятимуть своє життя усі тварини. З певними труднощами, адже свиням нелегко зберігати рівновагу, стоячи на сходах, Сніжок вибрався нагору й узявся до роботи. А Пискун, стоячи кількома сходинками нижче, тримав горщик із фарбою. Сім Положень вивели на шорсткій стіні великими білими літерами, щоб їх можна було прочитати, навіть стоячи за тридцять кроків від стіни. Ось вони:

      Сім Положень

      1. Усі двоногі істоти – вороги.

      2. Усі чотириногі або крилаті істоти – друзі.

      3. Жодна тварина не повинна носити одягу.

      4. Жодна тварина не повинна спати в ліжку.

      5. Жодна тварина не повинна вживати спиртного.

      6. Жодна тварина не повинна вбивати іншу тварину.

      7. Усі тварини рівні.

      Сніжок усе написав дуже акуратно, лише у слові «друзі» зробив помилку і загубив кілька закінчень у словах, але в усьому іншому орфографія була бездоганною. Для неписьменних він прочитав написане вголос. Усі тварини кивали головами, висловлюючи цілковиту згоду, а найрозумніші одразу взялися заучувати настанови напам’ять.

      – А тепер, товариші, – вигукнув Сніжок, відкидаючи пензлик, – нумо, на луки! Нехай для нас буде справою честі впоратися із косовицею швидше, ніж це робили Джонс і його наймити.

      Однак після цих його слів три корови, які давно помітно хвилювалися, голосно запротестували, нагадуючи, що їх не доїли вже добу, а їхні вим’я от-от лопнуть. Трохи поміркувавши, свині послали по відра й доволі вправно видоїли корів: з’ясувалося, що їхні ратиці добре пристосовані до такої роботи. Незабаром п’ять дійниць наповнилися парним молоком, від якого багато тварин не могли відірвати очей.

      – А що буде з молоком? – запитав хтось.

      – Джонс іноді підливав нам його до кормів, – завважила одна курка.

      – Та не переймайтеся цим молоком, товариші! – скрикнув Наполеон, намагаючись собою прикрити відра. – Про нього подбають. Косовиця важливіша. Товариш Сніжок очолить колону, а я наздожену вас за кілька хвилин. Уперед, товариші! Трава чекає!

      І тварини попрямували на луки, а коли повернулися увечері, то молока вже ніде не було.

3

      Скільки поту пролили вони, щоб запастися сіном! Проте їхні титанічні зусилля були винагороджені: урожай виявився навіть багатшим, ніж вони сподівалися.

      Праця була нелегкою ще й через те, що всі знаряддя призначалися для людини, а жодна тварина не могла працювати, стоячи на задніх ногах. Та винахідливість свиней дала змогу обійти всі труднощі. Щодо коней, то вони знали кожен дюйм лугу й загалом змогли виконувати роботу куди краще, ніж це будь-коли вдавалося Джонсу та його наймитам. Свині, щоправда, самі не працювали, зате безперервно давали вказівки й підганяли інших. Власне, було цілком природно, що вони взяли на себе керівництво, бо володіли Вищим Знанням. Боксер і Люцерна самі впряглися в косарку (ні вуздечок, ні віжок вони тепер, зрозуміло, не потребували, як і погоничів) і без упину