Шон Керролл

Частинка на краю Всесвіту


Скачать книгу

два нові кінці, коли смужка порветься від розтягування. Отже, ви ніколи не спостерігатимете окремих кварків; вони (як і глюони) завжди міститимуться всередині важчих частинок. Ці важкі складні частинки, що складаються з кварків і глюонів, відомі як гадрони; саме на їхню честь назвали ВГК. Ґросс, Політцер і Вілчек за це відкриття отримали Нобелівську премію 2004 року.

      Ще є слабка ядерна сила, що повністю виправдовує свою назву. Хоча слабка сила не грає вагомої ролі в нашому повсякденному житті тут, на Землі, а все-таки вона важлива для існування життя: саме вона змушує Сонце світити. Енергія Сонця виникає внаслідок перетворення протонів на ядра гелію, для чого спершу потрібно перетворити деякі з цих протонів на нейтрони, що й відбувається за допомогою слабких взаємодій. Однак тут, на Землі, ви не помітите прояву слабких сил, якщо, звичайно, ви не фізик-ядерник чи фізик-елементарник.

      Переносники слабких сил – це три різні види бозонів. Є Z-бозон (електрично нейтральний) та два різні W-бозони – один із позитивним електричним зарядом, а інший з негативним,– скорочено їх позначають, як W+-та W-бозони. WZ-бозони досить масивні за стандартами елементарних частинок (завважки майже як атом цирконію, якщо вам це щось каже). Це значить, що їх складно створити, а розпадаються вони неймовірно швидко. Тож ці два чинники пояснюють, чому слабкі взаємодії такі слабкі.

      У повсякденних розмовах ми вживаємо слово «сила» на позначення цілком відмінних речей. Це й сила тертя, що виникає, коли щось ковзає по чомусь, і сила удару під час зіткнення зі стіною, сила опору повітря під час падіння пір’їни додолу. Як ви зауважили, жодна з цих сил не потрапила до нашого списку з чотирьох сил природи, і жодна з них не має пов’язаних із нею бозонів. Ось у тому й відмінність між уживанням терміна у фізиці елементарних частинок і в повсякденному житті. Ті всі макроскопічні «сили», які ми відчуваємо на собі щодня, починаючи з тієї, що втискає нас у спинку сидіння, коли ми тиснемо на педаль газу автомобіля й до несподіваного ривка собачого повідця в руці, коли собака раптом бачить кішку й зривається з місця,– усі вони зрештою виникають як складні побічні ефекти дії фундаментальних сил. Насправді, ті всі повсякденні явища, за винятком гравітації (яку доволі легко відрізнити – вона все притягає донизу) – це просто прояви електромагнетизму і його взаємодії з атомами. Це величезне досягнення сучасної науки: звести всю багатоманітність навколишнього світу лише до кількох простих елементів.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

    &nbs