Сборник

Історія України очима письменників


Скачать книгу

волхви, тим не менш, зберегли вірність Осколдові.

      – Він зрікся вас і богів ваших! – резонно зауважив другий гість.

      – Повторюю, варяже: Осколд не зрікся рідної землі. Та й наші священні капища залишив у спокої за міськими мурами, як не біснувався підступний грецький волхв Михаїл.

      – А як же ваші купці? Мабуть, ромеї продовжують зачіпати їх…

      – Так, справді, відколи вісім років тому нещастя спіткало останній княжий похід на Царгород, руські гості ніколи не почуваються у цілковитій безпеці. Тому дедалі меншає охочих подорожувати у грецькі володіння.

      Почувши це, варяги довго перешіптувалися один з одним своєю уривчастою холодною мовою. Коли ж завершили, другий гість запитав вкрадливо:

      – Послухай-но, дравіде, а чи хотів би ти, щоб усе стало, як колись?

      – Себто?… – насторожився Дрожко.

      – Хотів би ти, щоб капище ненависного ромейського божка, прибитого до схрещених дощок, зникло з Києва-міста назавжди? Хотів би, щоб володар вашої землі знов дослухався до волі прадавніх склавинських богів? Хотів би, щоб від кроків ваших воїнів-склавинів знову здригалася ромейська земля і щоб ці підступні ошуканці ніколи більше не кривдили склавинських купців?…

      – Навіщо ці пустопорожні марення… – зітхнув Дрожко, та варязький гість повторив з несподіваною твердістю:

      – То хотів би чи ні?! Відповідай, дравіде.

      – Звісно, хотів би.

      – Ну, то невдовзі так і станеться.

      – Як?!

      – Станеться саме так, якщо ми домовимося.

      – Ти помогать ми, ми помогать ти. Допомогать всі дравід… всі дравіди, всі склавини.

      І носій плаща загадково посміхнувся.

      – Що може жменька варязьких гостів… – почав було волхв, але тут ватажок рішуче заперечив:

      – Ми не купець.

      – А хто ж тоді?! – здивувався Дрожко.

      – Зараз дізнаєшся, дравіде, – запевнив другий варяг. – Тільки скажи нам от що: як на твою думку, чи прагнуть інші тутешні дравіди того ж самого, чого прагнеш ти?…

      Мимоволі волхв озирнувся на Волосового ідола й побачив, що його дерев'яна фігура вже потонула у мороці (бо за розмовою імлистий вечір вже встиг змінитися темною ніччю), проте смарагдові очі сяяли особливо яскраво.

      Як здалося Дрожкові – з прихованою надією…

4

      В оселі Перунового служителя Лютня зібралися шестеро гостів: Чудин – Хорсів волхв, Дажбогів служитель Вишата, Стрибогів Торчин, Сварогів Корята, Сімарглів Нажир. І звісно ж, Волосів Дрожко, який просто посеред глухої ночі сповістив решту божих охоронців, що має до них дуже-дуже важливу невідкладну розмову.

      – Ну, то про що ти хотів говорити з нами? – суворо спитав господар оселі. На подібний тон він мав повне й беззаперечне право, як служитель найголовнішого руського божества.

      – Учора вдень із північних новгородських земель від тамтешнього князя Рюрика до нас припливли дві лодії з варязькими гостями… – почав Дрожко, та Лютень різко обірвав його:

      – Це відомо вже не тільки на Княжому дворі, а й