§ 8 / Nepřímé zastoupení
(1) Jedná-li poplatník svým jménem na účet jiného poplatníka, je povinen evidovat tržbu ten, kdo jedná svým jménem na účet jiného.
(2) Tržbu, kterou přijme poplatník jednající svým jménem na účet jiného, nelze evidovat ve zvláštním režimu.
(3) Evidovanou tržbou poplatníka, na jehož účet bylo jednáno, je také platba plynoucí mu následně od poplatníka, který jednal svým jménem na jeho účet, pokud splňuje formální náležitosti pro evidovanou tržbu a v okamžiku přijetí poplatníkem, který jednal svým jménem na jeho účet, založila rozhodný příjem.
Komentář novely § 8 odst. 2 a 3
V novém odstavci 2 bylo doplněno pravidlo, podle kterého nepřímý zástupce nemůže evidovat tržby ve zvláštním režimu (viz dále k § 11a), a to jak bez ohledu na to, v jakém režimu eviduje své vlastní tržby, tak i bez ohledu na to, v jakém režimu eviduje tržby poplatník, kterého zastupuje. Pokud má tedy nepřímý zástupce povolení pro evidování tržeb ve zvláštním režimu, platí toto povolení pouze pro evidování tržeb, které přijímá na svůj účet, nikoli pro tržby přijímané v nepřímém zastoupení. Tržby přijímané v nepřímém zastoupení eviduje v běžném režimu, případně ve zjednodušeném, pokud se jedná o tržby podle § 10 odst. 1 nebo o tržby, ke kterým mu bylo vydáno povolení podle § 11. Tato konstrukce zabraňuje obcházení evidenční povinnosti ze strany zastoupeného poplatníka tím, že by si za nepřímého zástupce zvolil poplatníka, který eviduje tržby ve zvláštním režimu. Pokud by nepřímý zástupce zaevidoval tržbu přijímanou na účet jiného poplatníka ve zvláštním režimu, porušil by tím povinnost zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě a vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne, čímž by se dopustil přestupku podle § 29 odst. 1 písm. a) a b) zákona o evidenci tržeb. Zastoupený by za nesprávné zaevidování tržby odpovědný nebyl.
V novém odstavci 3 bylo stanoveno, že i platba, kterou poplatník jednající svým jménem na účet jiného (jako komisionář) předává poplatníkovi, na jehož účet jednal (komitentovi), je evidovanou tržbou, pokud splňuje formální náležitosti pro evidovanou tržbu (podle § 5) a v okamžiku přijetí platby komisionářem vznikl komitentovi rozhodný příjem. Při předání těchto prostředků komisionářem komitentovi již rozhodný příjem nevzniká, neboť vznikl již při převzetí prostředků komisionářem, a není tedy splněn materiální znak evidované tržby. Proto bylo komitentova povinnost evidovat tuto tržbu explicitně upravena. Pro posouzení splnění formálních náležitostí je přitom rozhodný způsob uskutečnění platby komisionáře komitentovi, nikoli způsob uskutečnění platby třetí osoby komisionáři.
(Novela zákonem č. 256/2019 Sb., účinnost změny dnem 1. listopadu 2019)
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.