biograficzne, niezbyt znane
Adolf Hitler (nigdy nie nosił nazwiska ojca Schicklgruber) urodził się 20 kwietnia 1889 roku w małym miasteczku Braunau nad rzeką Inn, na granicy austriacko-Niemieckiej. Jego rodzicami byli 52-letni austriacki Urzędnik celny Alois Schicklgruber i 20-letnia wieśniaczka Klara Pelzl. Obie gałęzie jego rodziny pochodziły z Waldviertel (Dolna Austria), odległego obszaru, w którym pracowały społeczności drobnych chłopów. Nagrobek z grobu rodziców Hitlera został usunięty w Austrii w Braunau w 2012 roku, ponieważ miejsce to w ostatnim czasie coraz częściej stawało się celem pielgrzymek dla neonazistów i sympatyków – podaje niemiecka agencja prasowa DPA.
Dziadek Hitlera, Johann Georg Gidler, zatrudniony w młynach, poznał wieśniaczkę Annę Marię Schicklgruber, wówczas gospodynię domową w Grazu. W 1837 roku Anna urodziła syna Aloisa, a dopiero pięć lat później Johann Gidler i Anna Maria pobrali się. Alois nosił nazwisko Schicklgruber do 1876 roku, aż oficjalnie zmienił je – ponieważ wychowywał się w domu swojego wuja Johanna Nepomuka Gidlera – na Hitler. Alois był trzykrotnie żonaty. Jego trzecia żona-Klara Pelzl – była od niego młodsza o 23 lata i urodziła mu pięcioro dzieci, z których tylko dwoje osiągnęło dojrzałość – Adolfa i jego młodszą siostrę Paulę.
Matka Adolfa Hitlera, Klara, była cichą, pracującą kobietą, starannie prowadziła gospodarstwo domowe i starała się zadowolić męża w każdy możliwy sposób. Adolf kochał swoją cierpliwą matkę, a ona z kolei uważała go za ulubione dziecko, mimo że, jak powiedziała, był “szalony”. Zapewniała go, że nie jest taki jak inne dzieci, ale mimo całej jej miłości Adolphe dorastał jako niezadowolone i drażliwe dziecko. Psychicznie podświadomie go ukształtowała, jakby rekompensowała własne nieszczęśliwe życie rodzinne. Adolf bał się swojego surowego ojca, człowieka despotycznego i kłótliwego, który podporządkował dzieci własnemu okrutnemu spojrzeniu na życie. Nieszczęśliwy i samotny, trzykrotnie nieudany żonaty Alois Hitler szukał pocieszenia w piciu.
Niejednokrotnie Młody Adolf musiał zabrać swojego pijanego rodzica do domu. Później wspominał swojego ojca jako pijanego sadystę, który zbierał rodzinne pieniądze. Ten nastrojowy i porywczy despota nieustannie dawał dzieciom poczucie mocy swojego kija lub paska. Alois krzyczał na syna, poniżał go i nieustannie karał. Między dwoma nieprzejednanymi postaciami panowało ogromne napięcie. Prawdopodobnie późniejsza gwałtowna nienawiść Hitlera wynikała z nienawiści do własnego ojca, który był częściowo Żydem – “mischling”. Dziadek ze strony ojca Hitlera był Żydem, pisał o tym w 1972 roku Walter Langer w książce” świadomość Adolfa Hitlera”(W. Langer, “the Mind of Adolf Hitler. The Secret Wartime report”, N.Y., 1972).
“Hitler martwił się, że może zostać szantażowany z powodu żydowskiego dziadka i kazał swojemu osobistemu prawnikowi Hansowi Frankowi sprawdzić jego pochodzenie po ojcu. Frank zrobił to i powiedział fuhrerowi, że jego babcia zaszła w ciążę, gdy pracowała jako służąca w żydowskim domu w Grazu”. Podczas II wojny światowej był to raport dla prezydenta USA Roosevelta i miał tajny dostęp. Langer twierdził również, że” wszyscy analitycy uważają, że Hitler jest prawdopodobnie neurotycznym psychopatą na granicy schizofrenii. Oznacza to, że nie jest szalony w konwencjonalnym znaczeniu tego słowa, ale jest neurotykiem, któremu brakuje odruchów hamujących”. W 1895 roku, w wieku sześciu lat, Adolf wstąpił do szkoły ludowej w miejscowości Fischlham, niedaleko Linzu. Dwa lata później, będąc bardzo religijną kobietą, matka wysłała go do Lambach, do szkoły parafialnej klasztoru benedyktynów, po której miała nadzieję, że syn w końcu zostanie księdzem. Został jednak wydalony ze szkoły, zmuszając go do palenia w klasztornym ogrodzie.
Następnie rodzina przeniosła się do Leonding na przedmieściach Linzu, gdzie młody Adolf od razu celował w nauce. Wyróżniał się wśród towarzyszy wytrwałością, okazując się liderem we wszystkich dziecięcych zabawach. W latach 1900—1904 uczęszczał do szkoły realnej w Linzu, a w latach 1904—1905 do Steyr. W październiku 1907 roku 18-letni Adolf opuścił nieuleczalnie chorą na raka matkę i udał się do Wiednia, aby znaleźć drogę w życiu. Ale spotkał go straszna porażka – nie zdał egzaminu wstępnego na Wiedeńską Akademię Sztuk Pięknych. To był straszny cios w jego dumę, z której nigdy nie wyzdrowiał, uważając “tych głupich profesorów"za winnych tego, co się stało. W grudniu 1908 roku zmarła jego matka, co było kolejnym szokiem w jego życiu. Przez następne pięć lat wykonywał dorywcze prace, jałmużnę lub sprzedawał swoje szkice. Codziennie chodził po kawiarniach, szkicował i próbował sprzedawać rysunki, aby kupić jedzenie. Nieogolony, z długimi włosami i brodą, w brudnym czarnym meloniku i długim, prawie do ziemi płaszczu, wyglądał jak opadający włóczęga.
W Wiedniu nauczył się nienawidzić. Odrzucając teorię Karola Marksa, pozostał wierny antymarksizmowi na całe życie. Pod wpływem pism Karla Lugera Młody Adolf zaczął nienawidzić Żydów jako “szczurów, pasożytów i krwiopijców”. Zdecydował, że Żydzi sprzymierzają się z marksistami, aby zniszczyć świat. “Jeśli Żydzi z pomocą marksistów zwyciężą nad światem, będzie to oznaczać zagładę dla ludzkości”. Ponadto zaczął gardzić demokracją i znalazł ulgę tylko w marzeniach o wielkich i chwalebnych Niemczech, które po obaleniu słabego Habsburga staną się wielkim krajem. W tym czasie zainteresował się mistyką i okultyzmem. W małych kawiarniach Adolf wygłaszał przemówienia polityczne przeciwko tym, których nienawidził. Publiczność zaczęła słuchać bolesnego, irytującego młodzieńca z hipnotyzującym spojrzeniem.
Opuścił Wiedeń w maju 1913 roku i przeniósł się do Niemiec, do Monachium. Ale i tutaj pozostał przygnębiony i zgorzkniały, samotny i obcy w środku wesołego i kipiącego miasta stołecznego. Służba wojskowa. W lutym 1914 r. Adolf Hitler został wezwany do Austrii, aby przeprowadzić badania lekarskie nad zdolnością do służby wojskowej. Ale jako” zbyt słaby i niezdolny do służby w wojsku” został zwolniony. Kiedy w sierpniu 1914 r. wybuchła wojna, zwrócił się do króla Bawarii o zaciągnięcie się do jego armii. Został przydzielony do 16 bawarskiego Pułku Piechoty, rekrutowanego głównie ze studentów-ochotników. Ale dopiero po kilku tygodniach szkolenia został wysłany na front.
***
Hitler był malarzem, zachowało się kilka jego obrazów. Jedno z płócien Fuhrera “Nocne morze” w 2012 roku zostało sprzedane na aukcji za 32 tysiące euro.
***
Inwazja Napoleona I atak Hitlera zbiegają się dzień w dzień. 22 czerwca 1812 r. – Napoleon zwrócił się do swoich żołnierzy z proklamacją “żołnierze, rozpoczęła się II Wojna polska”.
***
Karty medyczne Hitlera dowodzą jego zamiłowania do kokainy, w 2012 r. opublikowano zdjęcia rentgenowskie czaszki i zatoki byłego przywódcy nazistowskich Niemiec. Wcześniej dokumenty te były przechowywane w archiwach amerykańskiego wywiadu wojskowego. Dokumentacja medyczna Adolfa Hitlera została wystawiona na licytację online. Jak donosi The New York Daily News, opublikowano m.in. zdjęcia rentgenowskie czaszki i zatoki byłego przywódcy nazistowskich Niemiec. Według ekspertów dokumentacja medyczna Hitlera sugeruje, że zażywał kokainę, 28 leków i cierpiał na “niekontrolowane wzdęcia”.
***
W 2012 roku odkryto tajny raport na temat rozwoju zaburzeń psychicznych u Adolfa Hitlera, przygotowany dla brytyjskiego wywiadu w kwietniu 1942 roku. Raport opisuje, w jaki sposób Brytyjski analityk z University of Cambridge, Joseph Mcgurdy, zauważył rozwijającą się paranoję w przemówieniach Fuhrera.
***
Hitler od młodości rozwijał ideę ludobójstwa Żydów, w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku opublikował list Adolfa Hitlera, w którym po raz pierwszy wspomina o swoich planach eksterminacji Żydów. Dokument pochodzi z 1919 roku.