palīdz bērnam manipulēt ar objektiem: parāda, iedrošina viņa rīcību, piedalās kopīgās darbībās.
Kā organizēt bērnu objektu aktivitātes ar nelielu rotaļlietu skaitu?
Pedagogi uzskata, ka maziem bērniem nevajadzētu būt visdažādākajām rotaļlietām. Kā organizēt bērnu objektu aktivitātes ar nelielu rotaļlietu skaitu?
Atbildēt
Visefektīvākā bērna garīgā attīstība tiek panākta ar nelielu rotaļlietu skaitu, jo mazulim ir jāapgūst visas īpašības un veidi, kā rīkoties ar katru no tām. Katra rotaļlieta ir jāspēlē. Pieaugušais iesaista bērnu dažādās aktivitātēs ar to.
Pieaugušā vispārējais uzdevums ir nodrošināt, lai ar nelielu skaitu priekšmetu (rotaļlietu) būtu attieksme pret to galvenā mērķa meklēšanu.
Kā pieaugušo novērtēšana ietekmē bērna uzvedību?
Saša (2 gadi 6 mēneši) ir gatavs lēkt pāri virvei un kliedz: "Mammu, raibs (paskaties)! Māte, raibā, raibā!"
Mamma paskatījās uz mani un teica: "Labi darīts! Cik labi tu esi iemācījies lēkt! Gluži kā liels!"
Bērns laimīgi smaida un vēlreiz parāda, kā viņš lec.
Analizējiet savas mātes rīcību.
Kā bērna uzvedību ietekmē pieaugušo novērtējums, viņu attieksme pret noteiktām bērna darbībām un darbiem?
Atbildēt
Mamma rīkojas pareizi, veicinot dēla vēlmi sevi apliecināt. Pozitīvi vērtējumi no pieaugušajiem palīdz attīstīt bērnā neatkarību un aktivitāti.
Kāda ir pieaugušā loma pirmsskolas vecuma bērna attīstībā?
"Es arī gribu gatavot putru," saka trīsgadīgā Ņina, vērojot, kā māte gatavo putru. "Tu vēl esi jauna," mamma atbild, "tikai pieaugušie vāra putru." "Es gribu," meitene uzstāj.
Visbeidzot, mana māte to nevar izturēt: "Netraucējiet mani, ejiet spēlēt."
– Kāda parādība bērna attīstībā ir saistīta ar Ņinas uzvedību?
Kāda ir pieaugušā loma šajā pirmsskolas vecuma attīstības periodā?
Atbildēt
Meitenes uzvedība ir tipisks "trīs gadu krīzes" piemērs, kas izpaužas bērna vēlmē darīt to, ko dara pieaugušie.
Personības veidošanās sākotnējā periodā ļoti svarīga ir pieaugušā loma, kurš organizē kopīgas aktivitātes ar pirmsskolas vecuma bērnu. Pieaugušais mudina bērnu būt pietiekami neatkarīgam un aktīvam. Šajā gadījumā mātei bija jāpalīdz meitai "pagatavot" putru lellēm: ņemiet nepieciešamos rotaļlietu traukus, parādiet un veiciet atbilstošas darbības, kas saistītas ar putras sagatavošanu. Mātei jāsaprot, ka bērna vajadzību apmierināšana agrīnā periodā var notikt tikai rotaļājoties.
Kāda ir pieaugušā runas ietekme uz bērna psihes attīstību?
Natašas māte (meitenei ir 4 mēneši) visu laiku runā un dzied dziesmas gan pastaigā, gan mājās. Kaimiņiene viņai teica: "Kāpēc tu ar viņu runā, viņa joprojām neko nesaprot!"
Vai Natašas māte rīkojas pareizi?
Atbildēt
Natašas māte rīkojas pareizi. Pieaugušā runa attīsta bērna pozitīvās emocijas un runu. Lai gan bērns nerunā, viņš jau dzird runu un zināmā mērā savieno vārdus ar objektiem apkārtējā pasaulē. Un, kad pēc dzirdes attīstības attīstās runas-motora analizators un bērns sāk runāt, viņa vārdu krājums būs lielāks nekā bērnam, ar kuru viņa attīstības sākotnējā periodā maz runāja.
Bērna kaprīzes
Māte novilka meitenes mēteli, cepuri un šalli, aiznesa viņu istabā un uzmanīgi nolaida uz grīdas, un viņas meita pēkšņi – pēkšņi! Viņa gulēja uz grīdas. Māte bija nobijusies. "Meitiņ, kas tu esi?" Samazinājās? Nu, ātri piecelties. Meita turpināja gulēt. "Medus, kas tev kaiš?" Bet meitene gulēja un paskatījās uz māti. Kad māte mēģināja viņu paņemt, meita sāka spārdīties. Māte uzstāja, un viņas meita izplūda asarās. Viņa kliedza, un tas bija vēl sliktāk. Visi sāka konsultēt, satraukties un pārliecināt. Tikai meitene netraucēti gulēja uz grīdas, sasitot kājas. Kā pieaugušajiem uz to būtu jāreaģē? AtbildeGalvenais meitenes uzvedības motīvs šajā situācijā ir pašpārliecība kaprīzes veidā. Kaprīze ir līdzeklis, lai piesaistītu ikviena uzmanību, lai kļūtu labāks par pieaugušajiem. Parasti bērni kļūst kaprīzs, vājināti, bez iniciatīvas, kuri nevar sevi apliecināt citā veidā, jo īpaši komunikācijā ar vienaudžiem. Šajā situācijā vecākiem bija jāatstāj, atstājot meitu vienu. Kad neviens nemeklēs, viņa piecelsies pati.
Konstruktīvas aktivitātes
Kā mēs varam izskaidrot faktu, ka bērni, neskatoties uz to, ka viņiem ir dažāda veida un veida būvmateriāli un celtniecības komplekti, nav iesaistīti konstruktīvās darbībās? Starp tiem vissvarīgākie ir šādi: atbilstošas motivācijas trūkums darbībai; pieaugušā prombūtne vai nepareiza apmācība (bērni netika iepazīstināti ar celtniecības komplektu detaļu īpašībām ar to izmantošanas īpatnībām; to konstruktīvā darbība netika organizēta).
3 gadu krīze un vecāku nostāja
Trīs gadus vecā Nataša un Miša spēlē smilšu kastē. Viņu mātes ir tuvumā, vērojot bērnus. Pēc spēles Maiks nometās ceļos un ar rokām sāka liet smiltis automašīnā. Māte neapmierinātā balsī piezvanīja dēlam un pēkšņi apsēdās uz soliņa blakus, aizliedzot viņam spēlēt: "Es jums daudzkārt esmu teicis, ka jūs nevarat ņemt smiltis ar rokām un ceļos. Paskaties, cik tu esi netīrs!" Bērns sāka būt nerātns, šūpojās pie mātes… Pamanot neizpratnes pilno izteiksmi Natašas mātes sejā, viņa paskaidroja: "Es nešaubīgi un ātri izpildu no sava dēla visas savas prasības. Kā jau teicu, tas ir tas, kas viņam jādara." Kā šāda viņa mātes nostāja ietekmēs Mišas psihes veidošanos?AtbildeMišas uzvedība ir "trīs gadu krīzes" izpausme. Viņa mātes stāvoklis tikai saasina Mišas krīzes stāvokli, noved pie nepaklausības un var samazināt viņa darbību, neatkarību un pašcieņu. Bet visatļautība var veicināt arī spītības, pat agresivitātes un dusmu veidošanos viņā. "Trīs gadu krīzi" saasina vienotu, konsekventu prasību trūkums no pieaugušajiem.
3 gadu krīze
Mamma saka dēlam, lai neņem sniegu mutē. Un bērns, to zinot, turpina šo darbību un, viltīgi smaidot, saka: "Mozzya, mozzya." AtbildeŠādās bērna reakcijās uz vecāku lūgumu izpaužas viņa vēlme pēc neatkarības, vēlme būt tādam kā pieaugušajiem. Bērni apzināti dara to, ko viņiem aizliedz tuvākie pieaugušie: vecmāmiņa, māte. Šo parādību sauc par "trīs gadu krīzi". Trīs gadu krīze kā parādība pāries, bet ar to saistītie audzēji (sevis atdalīšana no citiem un salīdzinājums ar viņiem) ir svarīgs solis bērna attīstībā.
Melošana kā sekas tam, ka bērns netiek atzīts
Sešus gadus vecā Ļena, kas ieradās bērnudārza vecākajā grupā, bija neveikla, nesavākta meitene, kurai tas neizdevās. Pēc dažām dienām skolotājs uzdeva Ļenai un abām meitenēm iztīrīt lelles stūri. Ļenai viss nebija labi, bet pārējās meitenes bija prasmīgākas, tāpēc viss uzdevums tika paveikts labi. Uz skolotājas izsaukumu: "Cik skaisti rotaļlietas ir sakārtotas!" Ļena bija pirmā, kas teica: "Es to izdarīju tik labi!" Kādas kļūdas tika pieļautas Ļenas mājas izglītībā? Atbilde: Ļenas melus izraisa tas, ka viņa netiek atzīta par personu. Ļena centās iegūt citu akceptu, izmantojot melus. Ļenas māte pastāvīgi par zemu novērtēja meitas rīcības spējas un rezultātus, neattīstīja