Edgars Auziņš

Zem zvaigžņu kuģa spārna


Скачать книгу

nav tāda asistenta kā man.

      Kā izrādījās, testu telpā ir projekcijas sistēma un Veneras parādīšanās bija pārsteigums tikai man. Un es jau garīgi atvadījos no jumta.

      Vakar es gaidīju, kad Makss atgriezīsies no tikšanās, un jautāju par iespējamību simulēt tik reālistisku miršanas procesu. Viņa atbildē bija zināma loģika. Ja padarīsit procesu mazāk reālistisku, testētājs neapzināti sapratīs, ka tas viss ir nepatiess, un necentīsies izdzīvot par katru cenu. Tagad, ja es nebūtu šis pats testētājs, es viņa argumentus pieņemtu ar lielu triecienu.

      Mājās pirmo reizi pēc ilgāka laika stulbi piedzēros. No rīta man bija vajadzīgs ilgs laiks, lai sevi sakārtotu, labi, ka mūsdienu līdzekļi ļauj atbrīvoties no paģirām un ar to saistītās neērtības apmēram stundas laikā. Nu, brīnumainā kārtā mājās atrastā konservētu gurķu burka sagādāja organismam negaidītu pārsteigumu puslitra sālījuma veidā.

      Es neteikšu, ka tagad jutos kā gurķis, bet stāvoklis bija tuvu tam. Es uzkāpu pa kāpnēm ar kapsulu bez sajūtas, ka uzkāptu uz sastatnēm. Drīzāk jutos kā jauna iznīcinātāja izmēģinājuma pilots – gatavs ārkārtas situācijām.

      Kapsulas aizvēršanas mehānismu klusā šņākšana un es atkal nonāku pilnīgā tumsā. Šoreiz tumsas ilgums bija īss. Es to atstāju neatliekamās palīdzības sistēmas sirdi plosošajam kliedzienam. “Uzmanību, meteorīta bojājumi reaktoram”, “Uzmanību, meteorīta bojājumi reaktoram”, “Uzmanību, meteorīta bojājumi reaktoram”, …

      Venēra materializējās kriomiega kapsulā.

      – Nu, kas man jādara? – pagriezos pret viņu.

      "Pirmkārt, priecājieties, ka inženieri mainīja sākotnējo kriomiega kapsulu izkārtojumu," viņa atbildēja.

      – Vai tas bija tikai es, vai tavā atbildē bija acīmredzams sarkasms? – ES jautāju.

      "Jā, jūs esat priekšnieks, nevis sarkasma unces," viņa turpināja sarunu, "sākotnējā versijā kapsulas bija jāsaliek kaudzēm, lai ietaupītu vietu." Šādā izvietošanas variantā lielāko daļu kolonistu evakuēt ārkārtas situācijā būtu vienkārši neiespējami.

      "Pateicoties globālajam inženieru prātam," es viņai atbildēju, "es biju priecīga, ko darīt?"

      "Pēc kriomiega kapsulas atstāšanas jums būs apmēram četrdesmit sekundes, lai ar skafandru tiktu pie plaukta," viņa man pamācīja.

      – Kāpēc tik maz? – es nesapratu.

      "Nodalījumā ar kriomiega kapsulām nav gaisa, un netiek uzturēta cilvēka dzīvībai ērta temperatūra," viņa paskaidroja.

      "Es ņemu atpakaļ savus pateicības vārdus inženiera prātam," es dusmīgi atbildēju, "jo tālāk es eju, jo vairāk esmu pārliecināts, ka viņi rīkojās pareizi, kad izgudrotāji pārbaudīja savus izgudrojumus uz sevi." Dr Džekils neļaus man melot, bet doktors Moro man nepiekritīs.

      "Stents ar skafandru atrodas tieši priekšā divsimt metru attālumā," Venēra turpināja norādījumus, neņemot vērā manas piezīmes.

      – Cik metru? Divi simti? Es gribu paskatīties šim inženierim acīs – es vienkārši biju panikā – noskriet divsimt metrus četrdesmit sekundēs un tad pat paspēt uzvilkt sev šo skafandru, taču tas ir foršāk par pasaules rekordu. Un tas viss bez gaisa un absolūtai nullei tuvu temperatūrā.

      – Kurš teica, ka jāskrien? Nodalījumā nav gravitācijas,” Venēra veica jaunas korekcijas uzdevumā.

      "Vienkāršāk nomirt noteikti ir uzreiz," es rezumēju uzdevumu, "kur šī kapsula atveras?"

      "Lai atvērtu slēdzeni no iekšpuses, ar labo roku pavelciet izvirzīto sviru," atbildēja Venēra.

      Es aptaustīju ar roku, bet nevarēju uzreiz atrast sviru. Atkal garīgi novēlot visiem konstruktoriem ilgu veselību, es mēģināju saliekt savu ķermeni, lai meklētu šo sviru. Pēc vairākiem mēģinājumiem es viņu ieraudzīju un satvēru ar roku. Pēc desmit dziļām ieelpām un garām izelpām centos pēc iespējas nomierināties un pavilku sviru. Vāks nokāpa, un es metos ārā no kapsulas.

      Kāds muļķis! Venera teica, ka gravitācijas nav. Mana ķermeņa iegūtais impulss mani svieda uz augšu, un man nebija laika labot savu lidojumu. Krievu tautas sakāmvārds darbībā: "Ja steigsies, jūs liksit cilvēkiem smieties." Vēl viens, starp citu, arī vairāk nekā atbilst manam rezultātam: "Piespiediet muļķi lūgt Dievu, viņš viņam pārdurs pieri."

      Es aizlidoju no kapsulas sešdesmit metru reiz desmit grādu leņķī un apstājos. Es pamāju ar rokām un kājām, jūtot, kā apkārtējais aukstums izsūc no mana ķermeņa atlikušo siltumu. Manas plaušas vienkārši dega. Kapsulā glabātais gaiss aktīvi metās ārā no tiem. Šūpoles kļuva arvien grūtākas, aukstums sasaldēja muskuļus, gaiss izplūda no plaušām, un es atkal nomiru.

      Kapsula atvērās un es izrāpu ārā. Laipnie tehniķi iegrūda man rokās tasi karstas kafijas. Es dzēru lēniem malkiem, bet simulētais aukstums, kas saistīja manu ķermeni, nedomāja mani pamest. "Tik tālu tehnoloģija ir tikusi," es domāju. Tehniķi man atnesa segas un vēl vienu kafijas tasi. Es nogāzos uz dīvāna un ietinos lielā segas kokonā. Makss pienāca pie manis.

      "Es vienmēr esmu uzskatījis, ka krievu inženieri ir stilīgākie pasaulē, bet viņi neļauj viņiem apgriezties," es viņam teicu, klabinot zobus.

      – Šķiet, ka šis viedoklis tagad ir krasi mainījies? – viņš smaidot jautāja.

      – Kardināli. "Es atceros veco joku par pazaudētu vietu un saprotu, ka tas nav par vietu, bet par greizām smadzenēm," es paskaidroju savu nostāju.

      – Vai tiešām projektēšanas stadijā nebija iespējams vismaz hipotētiski domāt, ka divsimt gadu lidojuma laikā neizbēgami radīsies kādas problēmas, kas kolonistiem būs jāatrisina? – jautāju Maksam.

      "Sākotnējā koncepcijā robotiem bija jāatrisina visas problēmas lidojuma laikā," viņš paskaidroja.

      – Cik saprotu, sākotnējā koncepcija nez kāpēc tika atmesta? – uzdevu vadošo jautājumu.

      "Diemžēl pašreizējais robotikas stāvoklis nav ļāvis izveidot universālu robotu, kas atrisinātu visas paredzētās problēmas," Makss atbildēja, taču mēs nezaudējam optimismu. Šobrīd tiek testēta nākamā robota Fedor versija.

      – Kāda jēga mēģināt izveidot universālu robotu? Vai nebūtu daudz vieglāk koncentrēties uz robotiem konkrētu uzdevumu veikšanai? – jautāju, – cik saprotu, daudz vieglāk ir izveidot robotu, kas atrisina konkrētu problēmu, nekā universālu.

      "Es pilnīgi piekrītu, un turklāt parasti robots, kas pielāgots konkrētas problēmas risināšanai, tiek galā ar to daudz efektīvāk nekā universāls rīks," Makss man piekrita.

      – Tad kāpēc jūs pārtraucāt izstrādāt universālu? – turpināju uzdot jautājumus.

      "Ietaupījumu, loģistikas un apkopes jautājumi," skaidroja Makss, "viendabīga aprīkojuma apkopi ir daudz vieglāk organizēt nekā daudzu neviendabīgu iekārtu apkopi."

      "Jā, es kaut kā aizmirsu paskatīties uz problēmu no šīs puses," es piekritu.

      Mēs kādu laiku klusējām. Tehniķi atnesa jaunas kafijas tases un sviestmaižu šķīvi. Es pateicīgi pamāju ar galvu un metos pie ēdiena. Aukstums pamazām sāka norimt.

      – Starp citu, Maks, vai simulācijā ir iespējams mainīt skafandru plaukta vietu? – jautāju, uzmanīgi sakošļājot sviestmaizi. Sviestmaizes bija ar sarkanām zivīm, labs ēdiens Roscosmos, pie sevis nodomāju un parādīju tehniķim, kurš atnesa īkšķi.

      "Simulācijā viss ir iespējams, bet es gribētu mēģināt atrast risinājumu bez radikāli kustīgām zvaigžņu