Отсутствует

Країни світу. Європа. Дитяча енциклопедія


Скачать книгу

займають острови. Найбільшими з них є Нова Земля, Земля Франца-Йосифа, Шпіцберген, Ісландія, Велика Британія, Ірландія, Корсика, Сардинія, Сицилія та Крит. Береги Європи дуже сильно порізані. Майже чверть площі займають великі півострови: Кольський, Скандинавський, Піренейський, Апеннінський, Балканський та інші.

      Традиційно Європу поділяють на декілька частин. Східна Європа обіймає територію на схід від західних кордонів Польщі, Словаччини, Угорщини і Румунії. Територію на захід від них називають Західною Європою. Її в свою чергу теж поділяють на Північну, Південну та Центральну Європу. До північних територій відносять Скандинавію та Фінляндію, до південних – усі країни південних півостровів. Решта складає Центральну Європу.

      Більшість європейської території має рівнинний характер. На тисячі кілометрів тут простяглися величезні Східноєвропейська, Середньодунайська та Нижньодунайська рівнини, Прикаспійська низина. Майже 60 % території лежить нижче 200 м над рівнем моря. Але є й гори – Карпати, Альпи, Піренеї, Апенніни, Урал, гори Скандинавського та Балканського півостровів. Вони займають приблизно 17 % усієї території цієї частини світу. Правда, євро пейські гори, у порівнянні з азійськими та американськими, не дуже високі. Найбільшу висоту – 4807 м над рівнем моря – має гора Монблан в Альпах. Деінде існують діючі вулкани: на узбережжі Середземного моря та на о. Ісландія. А на півдні часто бувають руйнівні землетруси.

      Європейськими просторами течуть величні повноводні річки – Волга, Дунай, Дніпро, Дон, Печора, Північна Двіна, Рейн, Вісла, Ельба, Рона, Луара. Є й великі озера – Ладозьке, Онезьке, Чудське, Венерн, Балатон, Женевське. А на межі з Азією знаходиться найбільше у світі озеро, яке зветься Каспійським морем.

      На більшості територій панує помірний клімат: на заході – океанічний, з м’якою зимою і прохолодним літом; на сході – континентальний. Для останнього характерні спекотне літо, сніжні та холодні зими. На північних островах буває дуже холодно, бо вони лежать у субарктичній та арктичній кліматичних зонах. Для островів Арктики, Ісландії, Скандинавських гір характерне зледеніння. Вічні снігові та льодові шапки вкривають і вершини Альп. Загальна площа європейських льодовиків складає майже 90 тис. км2. На півдні Європи, поблизу Середземного моря, навпаки, тепло. Тутешній клімат відносять до субтропічного, але частіше його називають середземноморським, бо саме море робить його м’яким, вологим і теплим.

      Територія Європи доволі витягнута з півночі на південь, тому й кліматичні пояси тут досить різноманітні. На арктичних островах та вздовж узбережжя Північного Льодовитого океану простяглися арктичні пустелі та тундра, котрі на півдні поступово переходять до лісотундри. Ще далі на південь лісотундру змінюють тайгові, змішані та широколисті ліси, лісостепи, степи. А поблизу Середземного моря ростуть пишні середземноморські ліси і чагарники. Є в Європі і напівпустелі. Вони розташовані на південному сході. А загалом природні ландшафти цієї частини світу дуже потерпіли