розташоване знамените міднорудне Джезказганське родовище, є золото, олово, боксити та багато іншого. У великій кількості видобувають жовтий фосфор, свинець, мідь, цинк, кам’яне вугілля, кам’яну і калійну сіль. А на узбережжі Каспійського моря можна побачити нафтові вишки, бо країна володіє великими запасами нафти і продає її іншим державам, у тому числі й Україні.
Багаті природні ресурси сприяють розвитку промисловості. Провідними її галузями у Казахстані є кольорова і чорна металургія, хімічна промисловість, машинобудування, легка і харчова промисловість, нафтопереробка та виробництво будматеріалів. Звісно, що з таким потенціалом країна невдовзі може стати не тільки однією з найбільших, а й найвпливовіших держав Євразії.
Туреччина – країна чотирьох морів
Якщо глянути на карту в районі Середземномор’я, поблизу Чорного моря можна побачити півострів, що називається Малою Азією. Він цілком зайнятий великою державою, яку ми звикли називати Туреччиною. Люди жили тут дуже давно, протягом 10 тисячоліть. Саме в Туреччині, поблизу сучасного міста Калії, знаходиться найдавніше з відомих людських поселень – Чатал-Кююк, а турецьке місто Каппадокія кілька разів згадується у Біблії. Тут розквітала, а потім була зруйнована оспівана Гомером Троя, жили царі Мідас та Крез, з якими і зараз порівнюють казково багатих людей. Відомо, що тут мешкали хети та фрігійці. Потім сюди прийшли перси на чолі із знаменитим завойовником Кіром Великим. Його змінили македонці, яких привів Олександр Македонський. Тут розквітали давні царства Урарту – Пергам, Галікарнас та інші. Римський імператор Костянтин переніс свою столицю з Рима до малоазійського міста Візантій і перейменував його на Константинополь (пізніше місто стало центром нащадка Риму, могутньої Візантійської імперії, а коли його завоювали турки, було перейменоване на Стамбул). Побували тут і турки-сельджуки, татаро-монгольські орди. Нарешті у ХIV ст. Малу Азію завоювали турки-османи. Це й стало початком утворення турецької держави, величезної Османської імперії, яка довгий час була наймогутнішою з держав Євразії і загрожувала Європі.
Втім, поступово імперія почала втрачати свої позиції. Нищівного удару у XVIII–XIX ст. Їй завдали російсько-турецькі війни та національно-визвольна боротьба у завойованих країнах. У результаті територія імперії значно скоротилася. Поступово держава занепала і опинилася в економічній залежності від провідних європейських держав. У 1908 р. тут відбулася буржуазно-демократична революція, яка встановила конституційну монархію, але не знищила феодальних порядків.
Панорама Стамбула
Під час Першої світової війни Туреччина виступила на боці Німеччини. Країни-переможниці спокусилися на територіальний розподіл не тільки колишньої Османської імперії, а й її серця – Туреччини. Тоді в країні спалахнула національно-визвольна революція на чолі з Мустафою Кемалем. Повстанці перемогли, і 29 жовтня 1923 р. була проголошена Турецька Республіка. Її першим президентом