Отсутствует

Країни світу. Європа. Дитяча енциклопедія


Скачать книгу

конденсатом складає 2,1 млн барелів[1]. Російську нафту видобувають на заході Сибіру та між Волгою і Уралом.

      Клімат країни змінюється від морського на крайньому північному заході до різко континентального у Сибіру та мусонного на Далекому Сході і місцями є дуже суворим. В Якутії на Оймяконі розташований один з полюсів холоду Землі, де температури взимку падають до -72 °C. А в багатьох районах Сибіру та Далекого Сходу спостерігається вічна мерзлота. В цілому по країні середня температура січня складає від 0° до -50 °C, липня – від +1° до +25 °C. Кількість опадів становить від 150 до 2000 мм на рік.

      Байкал є найглибшим із озер землі. До того ж це найдревніше з озер. Його вік складає 25 тис. років (друге за віком африканське озеро Танганьїка має лише 2 тис. років). Назва озера походить від якутського слова «байхал» – «велика глибока вода, море». А воїни Чингісхана називали його «Великою рікою без броду» і обійшли стороною, бо дуже шанували. Озеро містить 20 % світового запасу прісної води. Найбільша глибина складає 1620 м. Вода його унікальна, бо надзвичайно чиста. Тому тут живе понад 600 видів істот, які більше ніде не зустрічаються. До Байкалу впадає 336 річок, а витікає лише одна – стрімка і повноводна Ангара. Поступово озеро рухається на північний захід, а його площа щорічно збільшується на 3 га.

      Різні кліматичні умови сприяють утворенню різних кліматичних зон, тому на теренах Росії (з півночі на південь) розташовані: арктична пустеля, тундрова, лісотундрова, лісова, лісостепова, степова зони і навіть напівпустеля (Прикаспійська низина).

      У Росії протікає багато повноводних річок. Найкрупнішими серед них є Волга, Лена, Іртиш, Єнісей, Об, Амур.

      Славиться Росія і надзвичайними озерами. Серед них є найбільші з європейських озер Онезьке та Ладозьке, знаменитий Байкал, Каспійське море та інші.

      Нева

      Досить багато уваги російська держава приділяє збереженню пам’яток природи. За даними 1998 р., тут нараховувалося 93 заповідники (близько 8 % від світової кількості) і 31 національний парк.

      У 1941 р. радянський геолог Устинов знайшов на півострові Камчатка одну з найцікавіших пам’яток природи – Долину гейзерів. Тут у глибині похмурої ущелини тече дивовижна річка із прозеленкуватою водою. З-під каміння на схилах, з шипінням та гуркотом вириваються клуби пари (фумароли) і б’ють фонтани окропу (гейзери). В долині важко дихати, бо вологе повітря насичене сірководнем. Навколо річки лежить гаряче каміння, стоїть постійний шум, наче у кузні. Великих гейзерів у долині 12. Найбільші з них «Первісток» та «Велетень». Останній б’є до неба метрів на п’ятдесят, а його водяний стовп сягає 3,5 м у поперечнику. У гарячих джерелах можна варити яйця або картоплю. Але смак буде специфічним. Адже у воді дуже багато різноманітних солей, з яких на землі утворюються дивовижні відкладення у вигляді різних фігур. Іноді вони огортають рослини або предмети. Тоді утворюються вибагливі кам’яні природні статуетки.

      Росія