kui ainult oma vaimsele, füüsilisele ja hingelisele healolule. Ma ei pööra tähelepanu millelegi, mis võis olla juhtunud enne, kui ma alustasin, ega mõtle sellele, mida ma pean tegema, kui olen lõpetanud. Selle asemel pööran tähelepanu käesolevale hetkele, kus kõik, mida minult nõutakse, on rahulikkus, lõõgastatus ja vaimne keskendumine.
Tähelepanu pööramine käesolevale hetkele võimaldab teil olla maandatum ja keskendunum ning need omadused kanduvad üle teie elu teistesse aspektidesse. Te leiate, et suudate paremini kontsentreeruda, selgemini mõelda ning talitseda oma emotsioone, kui olete mõnda aega qigong’i harrastanud. (Vajaliku aja pikkus nende hüvede kogemiseks on varieeruv.)
Just praegu on õige aeg heita realistlik pilk oma päevaplaanile, et mõelda välja, millal te saate qigong’i oma igapäevasesse rutiini lülitada.
Kus harjutada
Selles raamatus leiduvaid harjutusi võite teha igal pool. Paljusid või enamikku neist saate teha oma laua taga toolil istudes või isegi lamades. Seetõttu on kergem leida sellele raamatule hea kasutus igal ajal, kui teil on mõni minut aega endale pühendamiseks.
Ideaalis leidke üks või kaks kohta, millest saab teie pühendunud tervenemise ruum. Teil võib olla kodus vaikne ja hästi valgustatud koht. Või saate pühendada ühe nurga oma magamistoas nimelt harjutamisele. Te võite riputada üles rahustavad pildid, luua altari isiklike asjadega, millel on teie jaoks tähendus, panna mängima rahustava muusika või suitsutada viirukit, et muuta ruum oma eriliseks harjutuskohaks. Samuti on tähtis anda oma perekonnale või toakaaslastele teada, et teid qigong’i harjutamise ajal ei häiritaks.
Kui töökohal on kergem harjutada, siis kasutage kindlat aega, et luua tervendava ruumi tunne, jättes telefonile vastamata, sulgedes ukse või lihtsalt pannes silmad kinni. Võite spetsiaalse muusikapala oma arvutis, MP3-s või stereopleieris mängima panna, kuulates seda iga kord, kui te qigong’i harjutusi teete, nii et mõne aja pärast saavutate rahuliku, lõõgastunud meeleolu juba seda muusikapala kuuldes. Kui teie ruumi põrandal on vaipkate, võite kingad jalast võtta. See aitab teil siseneda tsooni, kus võite harjutamiseks eraldatud ajal tõeliselt keskenduda qigong’i harjutustele, mitte tööülesannetele.
Mina harjutan igal hommikul oma kliinikusse jõudes täpselt ühe tunni enne seda, kui mu esimene registreeritud patsient kohale jõuab. Mul oli kombeks iga kord spetsiaalset CD-d kuulata, kuid nüüd eelistan ma harjutada vaikuses. Ma võtan kingad, käekella ja prillid ära ning lähen iga kord ühte ja samasse paika. Telefon on välja lülitatud, et see ei saaks mind segada. Kui olen lõpetanud, panen kella käele ja prillid ette, lülitan telefoni sisse ja valmistan endale tassi teed, enne kui mu esimene patsient kohale jõuab. See rituaal on täielikult kõrvaldanud mu vana kombe hommikuti ringi tormata ja olla stressis selle pärast, mis päeval ees ootab. Selle asemel tunnen end energilise ja keskendununa ning olen oma patsientide jaoks olemas, ükskõik, mida muud see päev tuua võib.
Mõelge, kus te soovite oma qigong’i harrastust alustada. Kuidas saaksite selle koha eriliseks muuta? Mida saate teha, et luua ruum ja aeg, mis muudavad omaenda heaolule pühendumise iga päev kergeks ja kutsuvaks?
Mida kanda
Erinevalt joogast ei nõua qigong, et te harjutuste ajal spetsiaalseid riideid kannaksite. Võib ainult öelda, et riietus ei peaks olema nii kitsas, et te ei saa end vabalt liigutada. Kuid selles raamatus on ka harjutsi ja meditatsioone, mis nõuavad liikumist minimaalselt või üldse mitte, ja nende puhul pole oluline, mida te kannate, sest need põhinevad rohkem taotlusel kui asendil.
Kui eelistate harjutusi teha seistes, siis peaksite kandma madalaid jalanõusid, mis pakuvad teile korralikku tuge. Tennised või libikud ning paljad jalad (kui ilm ja koht lubavad) on kõik sobivad. Hoiatus: ärge ostke neid kenasid musti tai chi kingi, mida videotes näete! Need ei paku tuge ning võivad põhjustada isegi jalavalu või luude moondumist.
Pidage meeles, et igasugune avar mugav riietus, olgu see kleit või igapäevane riietus või isegi pidžaama, on qigong’i jaoks parim „univorm“.
Kas harjutada üksinda või koos teistega
Nagu dieedi ja teiste spordialade puhul, nii aitab partneri omamine ka siin jääda selle režiimi juurde, mille enda jaoks kujundate. Paljud õpilased ja patsiendid on mulle rääkinud, et kui neil on keegi, kellega koos harjutada, siis harjutavad nad järjekindlamalt. See ei ole küll ehk praktiline, kui teil on väga pingeline päevaplaan, kuid te võiksite seda kaaluda.
Veel enam, paljud usuvad, et mida rohkem inimesi koos harjutab, seda enam tunnetab igaüks harjutamise ajal qi’d. Kui rühm inimesi oma keha ühtmoodi liigutab ning vaimu ühele ja samale ülesandele keskendab, loob see qi välja, mis lisab igaühe harrastusele jõudu ja energiat. Igaüks, kes on qigong’i rühmas harrastanud, ütleb seda, isegi alustajad.
Siiski on kõige tähtsam, et te harjutaksite järjekindlalt, ja kui te ei suuda järjekindlat partnerit leida, on parem harjutada üksinda.
PEATÜKK 3
Harjutamise olulised komponendid: asend, hingamine ja taotlus
Asend, hingamine ja taotlus on qigong’i harjutamise kolm olulist komponenti. Need on elemendid, mis eristavad qigong’i lihtsalt spordist või võimlemisest. Igal qigong’i harjutusel on oma õige asend, hingamistehnika ja vaimne kese. Kui te järgite neid korrektselt, siis tunnetate harjutuse hüvesid kiiremini. Pange tähele, et ma pean seda peatükki kõige tähtsamaks siin raamatus, sest ilma õige asendi, hingamise ja taotluseta ei ole tegemist qigong’iga!
Õige asend
Õige kehaasend ja kehakaalu jaotus väldib pinget ja vigastusi ning laseb energial vabalt läbi kogu teie keha voolata. Kui te seisate või istute ebamugavas asendis, siis on raske vaimu harjutusele või meditatsioonile koondada. Hiina meditsiin vaatab valule kui qi (energia) ja vereringe blokaadile ning õige asend kindlustab, et harjutused on mugavad ja teie harrastus valutu.
Õige asend reguleerib südame tööd ja rahustab meelt, soodustades qi ja vere ringlemist. See kergendab qi suunamist allapoole, et vähendada stressi. Stressil, vihal ja ärevusel on ülespoole liikuv energia, mis sageli põhjustab peavalu, õlgade pinget ja isegi lõualuude krampi. Qigong aitab saata energia peast alla jalgadesse, mille tulemuseks on lõõgastunum keha ja rahulikum meel.
Qigong’i harjutades toimub järkjärguline lõõgastumine. Kõigepealt lõõgastuvad lihased, seejärel kõõlused ja sidemed, siis närvid ja lõpuks luud. Te võite kujutleda oma füüsilist keha kui anumat, millesse saab energiat lisada ja ringlema panna.
Qigong’i harrastamine positsioneerib teie keha nii, et see maksimeerib energiavoolu, avamaks kõik blokaadid, mis põhjustavad valu või ebamugavust, ning tugevdades sellega keha. Kui te tunnete mõne harjutuse ajal valu, vähendage oma liigutuste ulatust, näiteks ärge pöörake ega painutage liiga sügavalt. Või muutke valu vältimiseks asendit. Kui te tunnete valu, siis ei saavuta te midagi, niisiis lõpetage enne valupunkti iga harjutuse puhul, mis teile raske tundub.
Qigong’i harrastades võite hakata mõnes kehaosas suurenenud energiavoolu tunnetama. Paljud inimesed kogevad kehalisi aistinguid, näiteks kuumust, kihelust, vibratsiooni või pakitsust. Kui qi voolab läbi teie närvide, võite tunda, otsekui läbiks elektrivool teie keha või käsi või jalgu.
Kirjeldused, kuidas õigesti seista või istuda, järgnevad edaspidi. Kui te järgite juhendeid õige seisuasendi ehk wuij asendi kohta, siis märkate, et teie lihased, põlved ja selg muutuvad tugevamaks. Kui te ei suuda väga kaua seista, võite sooritada enamiku harjutusi ja meditatsioone istudes. Meistrid ütlevad, et seistes moodustub qi kiiremini, aga nagu ma eespool ütlesin, parim on alustada sealt, kus te parasjagu olete.
Wuij asend: kuidas seista
Järgnev juhend on algajale õige seisuasendi kohta, mida nimetatakse wuij asendiks. Wuij asend on alus kõigile dünaamilistele (liikuvatele) ja staatilistele (liikumatutele)