Victor Sebestyen

1946: tänapäeva maailma vormimine


Скачать книгу

nõuandjad ja SCAP olid teda hoiatanud, et kui ta tahab säilitada monarhia ja jääda troonile – et mitte öelda ellu –, peab ta häilima oma kuvandit kui rahuarmastavast, Euroopa stiilis juhtkujust, kelle reetsid teda ümbritsevad halastamatud sõjaväelased. (2)

      Arvukad mõjukad tegelased Washingtonis, sealhulgas enamik kõrgeid sõjaväelasi tahtsid, et keiser tagandataks, antaks sõjakurjategijana kohtu alla ja hukataks. Britid, venelased, austraallased, korealased ja hiinlased avaldasid president Trumanile survet, et ta annaks Hirohito kohtu alla. Ei Attlee ega Stalin suutnud mõista, mida ameeriklased ootavad. Senati otsus ja staabiülemate ühendkomitee käskisid MacArthuril alustada otsekohe kõikide saadaolevate tõendite kogumist Hirohito osalemise ja vastutuse kohta Jaapani-poolses rahvusvahelise õiguse rikkumises. Kuid MacArthur kõhkles. Ta oli veendunud, et monarhia ja Hirohito keisrina jätkamine on elutähtis Jaapani püsikindluse säilitamiseks ja tema kavandatud revolutsiooniliste muutuste läbiviimiseks riigis. Tagantjärele tarkus ütleb, et tõenäoliselt oli tal õigus. (3)

      MacArthur teadis Jaapani ajaloost ja kultuurist väga vähe, kuid tema meeskonda kuuluv lähedane nõustaja ja ta isiklik sõber brigaadikindral Bonner Fellers teadis sellest üsna palju. Fellers oli õppinud jaapani keelt ja külastanud Jaapanit 1920. aastate alguse ja 1930. aastate lõpu vahel üsna sageli. Tema nõbu Gwen, kellega ta oli väga lähedane, oli abielus Jaapani diplomaadi Terasaki Hidenariga, kes oli palju aastaid olnud ametis Washingtonis. Fellers kirjutas terve seeria mõistuspäraste põhjendustega ettekandeid, mis näisid MacArthurile andvat palju rohkem teavet, kui kodunt saabuv pinnapeale materjal.

      Mõni kuu enne Vaikse ookeani sõja lõppu oli Fellers MacArthurile soovitanud:

      Jaapani täielik ja tingimusteta lüüasaamine on oluline osis kestvaks rahuks idamaadel. Ainult täielik sõjaline katastroof ja sellele järgnev kaos suudab jaapanlased vabastada nende fanaatilisest veendumusest, et nad on ülem rahvas, kellele on määratud valitseda Aasiat. Ainult kõrvetav lüüasaamine ja tohutud kaotused tõestavad rahvale, et nende sõjamasin ei ole võitmatu ja fanaatiline juhtkond on viinud nad hukatuse teele … Rahu tingimustes ei tohi olla nõrku kohti. Sellegipoolest võib keisri kukutamine või poomine põhjustada kõikides jaapanlastes kohutava ja vägivaldse reaktsiooni … Keisri poomine oleks võrreldav Kristuse ristilöömisega meie jaoks. Kõik võitleksid ja sureksid nagu sipelgad. Militaristide positsioon tugevneks mõõtmatult. Sõltumatu Jaapani sõjavägi, mis allub ainult keisrile, on alaline oht rahule. Kuid müstiline võim, mis keisril oma rahva üle on … kui seda õigesti juhtida, ei pruugi see olla ohtlik. Keisri võib muuta headuse ja rahu tööriistaks, kui hävitada [teda ümbritsev] sõjardite klikk.

      Pärast sõda ütles Fellers, et allaandmine oli keisri otsus ja et ta oli isiklikult käskinud oma seitsmel miljonil sõduril relvad maha panna. „Tema tegude tõttu säästeti sadade tuhandete Ameerika sõdurite elu … seetõttu oleks keisri ärakasutamine ja tema sõjakuritegude eest kohtu alla andmine jaapanlaste jaoks võrdne vandemurdmisega. Me muudaksime jaapanlased oma vaenlasteks.” (4)

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

      1

      Briti väed võtsid šahh Rezā Pahlavī vangi ja teda hoiti koduarestis, algul Mauritiusel, seejärel Johannesburgis. Ta suri juulis 1944 Lõuna-Aafrikas kuuekümne kuue aastasena südamerabandusse. Tema poeg jäi troonile, kuni ajatolla Khomeini juhitud islamirevolutsioon ta 1979. aastal kukutas. Ta suri 1980.

      2

      „Ma olen Harry järgi hull” ja „Ma olen Harry vastu leebe” (Tõlkija)

      3

      Esimene oli 1820, mil Kansas sai osariigi õigused, et saavutada orjanduslike ja abolitsionistlike osariikide arvuline tasakaal. Lõppkokkuvõttes ei olnud sellest kasu ja nelikümmend aastat hiljem puhkes USA-s kodusõda.

      4

      Tuntud Trumani biograafi David McCullough sõnade kohaselt diagnoositi tulevasel presidendil väikese poisina äärmine kaugnägelikkus, sest tal olid „lamedad silmamunad”. Mu sõber oftalmoloog Wendy Franks on andnud tema kehvale silmanägemisele huvitava seletuse. Ta ütleb, et kõik normaalsete silmadega lapsed sünnivad kaugnägelikena. Laste kasvades kasvavad ka silmamunad ja refraktsiooniviga kaob koolimineku ajaks iseenesest. Kaasasündinud lühinägelikkus on väga harv ja seda põhjustab tihti raske silmahaigus, kuid omandatud lühinägelikkus on kirja tundvates ühiskondades üldlevinud. Näib, et silmamuna kasvab suuremaks, tuues tänu rohkele lugemisele kaasa omandatud lühinägelikkuse. Silmade suurendav nägemine, mille saab korrigeerivate kumerate prilliläätsede abil, annab pungissilmse välimuse, mis erineb tugevasti lühinägelike raamatukoide nõgusate läätsede omast. Trumani silmad olid väga ebaharilikud, sest nende kaugnägelikkuse põhjustas ebatavaliselt lame sarvkestakumerus. Nüüd siis teame, miks president üldse vaevu midagi nägi.

      5

      Pendergast on läinud vähemalt ühe korra mõrva tellimise teed. Üks tema abilisi oli asjade ärakorraldaja Johnny Lazia, kelle kontrolli all oli Kansas City politseidepartemang, mis oli tuntud kui USA üks kõige korrumpeerunumaid. 1933. aastal aitas Lazia põgeneda gangster Charles Floydil, hüüdnimega Ilus Poiss, pärast seda, kui too oli maha lasknud neli politseiohvitseri. Floyd pääses mõrvasüüdistusest, kuid föderaalametnikud võtsid ta vahele maksupettustega. Ta vabastati kautsjoni vastu, kuid „masinavärk” kartis, et Floyd võib avaldada kahjustavat teavet ja võttis tarvitusele meetmed. Tundmatu mõrtsukas lasi mehe maha enne kohtulikke kuulamisi, kuid käsk oli ilmselgelt tulnud Pendergastilt.

      6

      „Õlinägude riigiks”

      7

      Teine näide kodukootud nõuannetest presidendile, kuidas kohelda sakslasi, tuli 1945. aasta lõpul Trumani sõjaministrilt Kenneth Royallilt: „Sa võid neid tulistada ja näljutada, või neid toita.”

      8

      Adenauer ei unustanud kunagi talle kohe pärast sõda osaks saanud kohtlemist ja oli selle peale solvunud veel palju aastaid hiljemgi. Ta kutsuti välja Barraclough ja veel kahe Briti ametniku ette ning talle öeldi jämedalt, et nende juuresolekul ta ei istu. Brigaadikindral luges ette tema vallandamise otsuse ja keelas tal igasuguse poliitilise tegevuse. Tal kästi lahkuda Kölnist ja naasta oma kodukülla Rhöndorfi. Veidi hiljem mõistsid britid ameeriklaste soovitusel, kui väga nad vajavad seda usaldusväärset kommunismivastast häält ja innustasid teda asutama Kristlik-Demokraatlikku Liitu, mis juhtis Saksamaa „majandusimet” 1950. aastatel ja on olnud võimul enamiku sõjajärgseid aastaid. Vaatamata kohtlemisele eelistas Adenauer sellegipoolest britte ameeriklastele, kes olid ta algselt määranud linnapeaks, enne kui vastutuse Ühendkuningriigile üle andsid. Algul oli ta muidugi meelitatud ja nõustus rõõmuga, kuni üks USA ohvitser talle ilma naljata teatas, et see võib olla kuidagi seotud tema nimega, mis algab A-ga.

      9

      Üks