luuletus:
doktor magab raske oli tema päev
tema tööl ju rasket vaeva näeb
doktor magab seni, kuni naine tuleb sisse
doktor ootab et see naine kargab tema voodi sisse
kus saab läbi viia oma operatsiooni
kus saab leida ajastule kergelt ambi- või muu valentse tooni
sest et meie elust iialgi ei haju tagasõimatud künism
kui jääb meile võõraks armastatud keha pisimgi tropism
29. august 1969
Teatriteadlane Karin Kask on Undile kirja saatnud.
Lugupeetud Mati Unt!
Kuulsin juba suve-aegu Lõuna-Eestis olles, et üks eesti poiss on maailma sündinud, ja mõttes soovisin õnne – MP-le ja Teile! Loodan, et tal on iseloomu ega tunne puudust jonnist. Kannatage välja, nii need õiged mehed kasvavad.
Ird häbeneb oma sünnipäeva ja pole Tallinna oma nägu näidanud. Kuid viimane jutt jäi meil temaga selline, et tema juubelipidu tuleb 2. novembril ja et ta tahaks midagi Kaidu juubeli taolist ja et mina teeksin mingisuguse kondikava. Nõustusin, kuid järgmistel tingimustel: 1) et tema ise vahele ei segaks (peale katkendite ettevalmistamise, mida ta tahab õhtul esitada; vist «Meestelaulud», «Kosjaviinad» ja veel midagi taolist) ja et selle õhtu ettevalmistamine sünniks koos Hermaküla ja teiste noorte meestega; 2) et ta näeks kogu eeskava tõepoolest esmakordselt alles juubeliõhtul.
Mul on mitmesuguseid mõtteid ja ülevaade tollest võimalikust dokumentaalmaterjalist, mida võiks kasutada. Kujutan ette, et see võiks olla lustakas lugu dokumentaalse materjali põhjal, tükike pesuehtsat teatrit ilma tegude-loeteluta ja roosamannata.
Nägin eile Jaan Toomingat ja rääkisin talle. Hermakülaga pole veel kõnelda saanud. Kangesti tahaksin aga Teidki sellesse ettevõtmisesse kaasa kiskuda. Saadan seepärast need read, et ehk annate endast elumärki, kui juhtute Tallinna tulema. Mina lähemal ajal Tartu poole ei kavatse tulla.
Lugesin Teie lugusid Loomingus ja tundsin neist mõnu, mida minuga meie proosa lugemisel harva juhtub.
Mati Unt oma teise naise Mare Puusepaga Kaunases 1969. aastal
9. september 1969
Ei ole sügist, kõik kordub. Unt viskas aknast alla kaks triikrauda ja kaks väärtuslikku raamatut. Unt ise: «Vahingu ilmakontseptsioon on mu meeliskontseptsioon. Võõrana siin vabariigis rändan koos Vahinguga, kelle ilmakontseptsioon mulle võõras on, aga kõigi teiste ilmakontseptsioonid siin vabariigis on mulle veel võõramad.»
Unt on kirjutanud luuletuse:
milvit kahekesi ootasime koos
juba üksnes sellest mõttest olime hoos
milvi aga samal ajal rappus bussis siia sõita
tema hinges olid meile võõrad elemendid mida tarvis oli võita
kes on milvi milvit ju ei olegi
milvi väga hästi võib ju olla hoopis valegi
aga meile rõõmu pakub elu ainult selle tõttu
ainult sellepärast elu pakub meile omapärast ruttu
et me milvit kahekesi ootasime koos
ainult sellest mõttest olime hoos
see ei ole üldse mitte poos
ainult nõnda meie elu möödub rõõmsas hoos
see on see mis meile igavesti iga hetk on vaja
see on milvi meie anonüümne rõõmustaja
11. september 1969
Andres Ehin külas. Unt ka. Ehinil ei ole hetkel ilmakontseptsiooni. Ta räägib: «Üks kits meil ütles õues, millist rolli ma lõppude lõpuks hakkan mängima, selles on segamini niisugust varieerimislusti, mõningat ebameeldivustunnet. Mulle meeldib iga päev mõelda valmis uus kontseptsioon, kuidas esineda, samas aga ei saa pooled kokku.» Ehinilt veel uus kontseptsioon: «Võib-olla siia lisaks vahetevahel vilgatanud väike kurbus, et võib-olla oleme kõik siiski lorud, kuigi ma ei ole täiesti veendunud, et me oleme.» Selle järel kirjutas Unt oma uuest kontseptsioonist: «On Tartus ja Eestis kuumal päeval erinevaid inimesi, kuid taksosaba on pikk ja raske on nende juurde sõita. Kuid Ehin on siin ja see lahendab.» Mispeale Ehin lisas: «Jumal on meie isa ja ebajumal võõrasisa. Alateadvus tolkneb neil keha all.»
Kinkisin Andresele ja Matile kirjaümbrikuid. Ja siis Undilt veel üks sissekanne: «Vahingu künism ja minu idealism on tegelikult lähedal, sellest ka see kummaline sümbioos – Vahing nendib minu idealismi, mina tema «künismi».» Ja Ehin lõpetas dialoogi: «Õilsavõitu petis tahaks olla.»
Vaatasime televiisorist Rein Karemäe saadet «Kahe näoga reportaaž», milles kohtulaua ees naine, ametiühingu grupiorganisaator, kes kõrvaldanud 136 rubla ametiühingumakse. Ta mõisteti tingimisi aastaks vangi. Karemäe kontseptsioon või suhtumine oli, et näete, vahel võib kuritegu avastamata jääda, meie poolt kuriteoks hindamata. See kõlas umbes nii, et näete, kui tark ma olen, oskan asju (väikest valet ja röövimist) kuriteoks hinnata. Ja veel, et ka teie, televaatajad, olge valvsad! See ajas meid nii vihale, et kirjutasime järgmise petitsiooni:
Eesti Televisiooni nõukogu esimehele Leonhard Piibule.
Vaatasime 11. septembril saadet «Kahe näoga reportaaž» ja olime nördinud avameelsusest, millega esitatakse ajakirjanduslikku künismi, mis tekitab massikommunikatsiooni kaudu vabariigi avalikkuses ebaterveid meeleolusid. On kahetsusväärne see massipsühhoosi tekitamise katse, mis äratab loomalikke instinkte üksikisiku vastu, kes on välja rebitud kontekstist, mis teda tegelikult õigustab. Eriti häirib Rein Karemäe interpretatsioon.
Alla kirjutanud: Vaino Vahing – psühhiaater, Mati Unt – kirjanik, Joel Sang – üliõpilane, Jaan Tooming – näitleja.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.