Janno Seeder

Karjääri ja õigete valikute feng shui


Скачать книгу

olevikus.

      Selles raamatus heidame pilgu sügavuti feng shui bagua ühele tsoonile. Mida sisaldab endas karjääri ja õigete valikute tsoon? Kuidas seda määrata? Kuidas seda analüüsida? Kuidas oma elu tasakaalustada? Millele tähelepanu pöörata? Ja veel palju küsimusi … Kõigile neile soovime teile vastuse anda järgmistel lehekülgedel.

      I peatükk

      FENG SHUI KUI ELAMISÕPETUS

      Feng shui teemal on Eestis ilmunud üle poolesaja raamatu. Teema on aktuaalne olnud juba selle aastatuhande algusest saadik ja mõiste peaks olema arusaadav kõigile. Kuid kas on? Mis siis on feng shui?

      Feng shui on harmooniline kooseksisteerimine loodusega, ümbritseva keskkonnaga ja iseendaga. Feng shui ajalugu ulatub rohkem kui 5000 aasta taha ja on alguse saanud looduse jälgimisest ja loodusest tulenevate mõjutuste kirjeldamisest inimesele. Viimaseid aga talletasid aegaderaamatusse Hiina taoistlikud preestrid. Seega on feng shui välja kasvanud taoismist, mille põhimõiste on tao. Tao on teekond, tee, suund, aga ka õpetus, juhatus ja seletus. Tao on lakkamatu kulg, millel liigub taiplik inimene. Tao on otseselt seotud inimese suhtumisega maailma ja iseendasse, selleks et liikuda targalt ja loovalt oma teel (eluteel ja valikutes).

      Feng shui ütleb, et sarnane loob sarnast, seega hea toob juurde head ja halb toob juurde halba. Nii võime enese teadmata elada aastaid halva energiaga kohas, seejuures imestades, miks tervis on korrast ära ja miks suhted ei toimi. Samuti ei oska me ära tunda ja enda jaoks tööle panna ümbritsevat positiivset energiat. Niisiis on meie ülesanne õppida tundma energiate liikumisi ja vajaduse korral osata neid ka juhtida. Nüüd tasub appi võtta feng shui, sest olles kõikehaarav energiaõpetus, õpetab see tarkus inimesi tasakaalustama energiaid nii enda sees kui enda ümber. Feng shui õpetab juhtima energiavoogusid, vähendama inimese suhtes negatiivse energia mõjutusi ja rohkendama head. Viimast on meie ümber küllaldaselt, kuid kahjuks ei oska me seda alati ära tunda ja enda jaoks tööle panna. Energiate ravimine ja juhtimine toimub tasakaalustamise ehk harmoneerimise teel.

      Feng shui on õpetus sellest, kuidas korraldada oma välimist maailma, et seeläbi hallata ka oma sisemaailma. Mõned inimesed arvavad, et feng shui on lihtsalt viis, kuidas mööblit ja objekte ruumi paigutada. Paigutamiskunsti võib nimetada üheks osaks feng shui õpetusest, kuid energiaõpetuse peamine eesmärk on olla sild inimese sisemise ja välimise maailma vahel.

      Feng shui eesmärk on tasakaalus inimene, kes loob iseenda tasakaalu kaudu enda ümber harmoonilise ruumi ja oskab hoida ning kasvatada harmoonilisi suhteid.

      „Oleks mul ivakene teadmist,

      käiksin suure Tao teed,

      kardan ainult eksida.

      Suure Tao tee on sirge-tasane,

      rahvas aga armastab radasid.”

(Lao-zi, „Daodejing”, 53,tõlge Jaan Kaplinski 2001)
ENERGIA LOOB TAO KVALITEEDI

      Oma elutee ehk tao loob iga inimene ise, võttes appi oma taevased ja maised eeldused ning pöörates tähelepanu energiate liikumisele. Õnnelik tao tähendab elada harmoonias iseendaga, teistega ja loodusega. Seda on võimalik õppida, kogeda, tunnetada, harjutada, tuleb vaid tahta ja varuda kannatust.

      Missugune on aga meie isiklik tao, see sõltub energia ehk qi omadustest.

      Qi on nähtamatu energia, mis liigub kõikjal. Qi on elujõud, mis on omane inimesele, loomale, taimele, maale, kodule jne, antud talle tema loomise hetkest alates. Kui inimene on terve, siis on tema qi tasakaalus ja ta on elujõuline ning loov isik. Kui inimene on haige, siis on tema kehas tugev qi puudujääk ja ta on jõetu ning väsinud. Mõni taim õitseb aasta läbi ja me ei jõua ära imestada, kust ta küll selle jõu võtab. On taimi, kes on kidurad ja väetid – ei kasva ega sure, kuid on siiski elus. Need on vähese elujõuga taimed. On kodusid, kus on olemas nii ilu, harmoonia kui ka heaolu, kuhu tahetakse alati tagasi tulla. Ja on kodusid, kuhu küllusele vaatamata ei tõmba mitte miski tagasi.

ENERGIA LIIGUB SINUSOIDSELT

      Energia on pidevas liikumises ja muutumises. Hetk, mis oli praegu, ei kordu enam iial. Seega on feng shui sõnum teile: elage tänases hetkes, nautige seda rõõmus ja rahus.

      Energia sinusoidset liikumist võime aga näha kõikjal. Kevadel tärkab loodus ja energia aktiveerub, tõstes meie meeleolu ja tekitades meis soovi enam liikuda. Seevastu talvel eelistame pigem rahulikke tegevusi ja parema meelega magame, loeme raamatuid ja ei kuluta liialt niigi madalat energiataset.

      Inimene sünnib tõusvas energias, oma elu kõrghetkel oleme maksimaalses toonuses ja vananedes hakkab meie energia langema. Seetõttu on üsna loomulik et nooruki toast kostab valjuhäälne rock-muusika ja vanaema eelistab rahulikku valssi kuulata. Inimene soovib nautida maksimaalselt ja kaua oma kõrget energiataset. Seetõttu, kasutades enda ümber ja sees head feng shui’d, on võimalik saavutada rõõmus ja edukas elutee.

      Taaselustatud feng shui õpetus annab meile võimaluse nautida inimese igat eluperioodi, pöörates seejuures eriti suurt tähelepanu just meisterlikule ning elukogenenud vanaduspõlvele.

      Energia liikumine ilmakaartes, ööpäevas, aastaaegades jne.

      Sinusoidne liikumine toimub ka ööpäevas. Hommik algab kell 3.00 energia virgumisega, lindude-loomade aktiveerumisega ja päikese tõusmisega. Millal läks vana eestlane heina niitma? Eks ikka hommikul, kui maa oli kastest veel märg.

      Varajane päev algab kell 9.00, keskpäevane ehk maksimaalne energia on kella 11.00 ja 13.00 vahel ja pärastlõunaga kell 15.00 hakkab domineerima rammestav õhtuenergia ning öö koos sumbuva energiaga saabub juba kell 21.00.

      Kui veel laiemalt aastaaegade energiate vaheldumist vaadelda, siis valge aeg (päevavalgus) on see aeg, mis paneb inimese tööle, tegutsema, uusi projekte looma ja neid ka ellu viima. Kuid meie pingutame kahjuks ennast kõige enam just aasta pimedal ja energiavaesel ajal, mil meie organism tahab tegelikult puhata. Suvel, kui päike on kõrgel taevas, magame keskpäevani ja laseme heal energial lihtsalt tuulde minna. Vanasti tehti valgel aastaajal palju tööd ja pimedal ajal nokitseti vähest energiakulu võtvate tubaste tegevuste juures. Kõik pidi olema tasakaalus ja harmoonias ümbritseva looduse ning energiatega. Tark inimene ei hakka loodusele vastu, vaid kasutab teda nii palju kui võimalik enda tarbeks.

ENERGIA KOLM TASANDIT

      Kõik meie ümber ja meie sees on energeetiline. Inimene on terve, kui tema kehaline, hingeline ja vaimne tervis on kooskõlas iseenda, kultuuri ja loodusega. Seega on inimene tasakaalus, kui tema energiad on kolmel tasandil – materiaalsel, meelelisel ja vaimsel – tasakaalus.

      FÜÜSILINE ehk MATERIAALNE tasand

      See on arusaadav tasand, mille peamine mõiste on aine kui energia tihenenud vorm, mida saab katsuda, näiteks laud, auto, õun jne.

      PSÜÜHILINE ehk MEELELINE tasand

      See tasand tagab meile hea tagasiside süsteemi, sest siia kuuluvad meie meeled. Tegemist on tunnetusliku tasandiga, kuhu kuuluvad meie viis tajumeelt, kompimis-, haistmis-, maitsmis-, kuulmis- ja nägemismeel. Me enamasti usume seda, mida me näeme, kuigi ei saa katsuda. Sama kehtib ka kuulmise, haistmise, maitsmise ja kompimise kohta ning selle kohta, millel on olemas meie jaoks isiklik kogemus.

      SPIRITUAALNE ehk VAIMNE tasand

      Selle tasandi loovad peenenergiad nagu mõtteenergia, intellekt, armastus, tahteenergia, tundeenergia jne. Me kõik teame, mida tähendab armastus – kuid mis värvi on armastus või mis kuju omab armastus?

      Kolme energia põimumine näitab teaduse (A), mis esindab materiaalselt meelelist tasandit, ja religiooni (B), mis esindab vaimset ja meelelist tasandit, omavahelist ebakõla. Harmoonia tekib ainult kolme energia koosmõjus (C).

      Uuselurajoon