Janno Seeder

Karjääri ja õigete valikute feng shui


Скачать книгу

moodustavad kütkestava terviku ehk füüsilise energiatasandi. Huvitav materjalivalik, head värvilahendused, põnev aiakujundus, mis ülendab meeli, esindavad psüühilist energiatasandit. Kuid sellele vaatamata ei soovi inimesed siin elada ja tegutseda. Antud koht on aastakümneid elamispiirkonnana asustamata olnud ja selle energia vajab taaselustamist. Viimane ei toimu aga kohe, vaid võtab aega aastaid, aga võib-olla aastakümneid. Kuna füüsiline ja psüühiline energiatasand kokku moodustavad vaid 30 %, siis puuduolevad 70 % on kaotsi läinud just spirituaalsel energiatasandil. Nii kaua kui ühtset peenenergiat (tunde-, mõtteenergiat) ei looda, nii kaua see elurajoon ka kiratseb.

      Igas tegevuses, esemes, suhtes, aga ka meie igapäevatöös ja inimeses endas peavad need kolm tasandit olema tasakaalus. Samuti ettevõttel, riigil, elurajoonil ja rahvusel. Kuid kahjuks usaldab inimene tavaliselt esimest kahte (füüsilist ja psüühilist) tasandit, jättes tervikust välja spirituaalse, küll aga olulisima tasandi.

ENERGIA YIN JA YANG OLEMUS

      Vastandite yin’i ja yang’i teooria on küll rohkem kui 3000 aasta vanune põhimõte, kuid sellele tugineb kogu tänapäeva füüsika. Igal asjal on vastand, olgu see siis tegelikkuses eksisteeriv või abstraktne, sest muidu poleks seda olemas.

      Kuidas mõista yin- ja yang-energiat? Yang-energia on jõuline, seda on raske muuta, kuid võimalik suunata ja vähendada. Yin-energia puhul on tegemist rahuliku, voolava ja kergesti juhitava energiaga.

      Yangon pööratud väljapoole, yin on vastuvõtja. Need on võrdväärsed mõisted positiivse ja negatiivse või plussi ja miinuse mõttes, kuid ei sisalda endas hea ja halva tähendust.

      Tervis feng shui mõistes on otseselt seotud organite yin’i ja yang’i tasakaalu otsimise ja säilitamisega. Ka taevase saatuse (horoskoobi) kirjeldamisel on oluline inimese sünnihetkel kaasa antud yin-yang olemuse kirjeldamine. Yin’i ja yang’i tasakaalutuse puhul tekib otsene vajadus inimese harmoneerimise järele värvide, vormide, materjalide, tegevuste ja kaaslaste abil.

      Yin ja yang on vastasseisus, kuid samal ajal nad sõltuvad teineteisest. Nii nagu me ei oska hinnata külma, kui ei tea, mis on soe. Kui me ei tea, mis on rõõm, siis puudub ka kurbus.

      Inimene on terve ja õnnelik vaid siis, kui tema energiad on tasakaalus. Energia ei ole kaua ühesugune, sest yin’i ja yang’i tasakaal on pidevas muutumises. Yin- ja yang-energia vahekord on aga iga inimese ja iga ruumi jaoks erineva tähendusega. Nii nagu looduses, ei saa ka inimesed ja kodud vastaspooluseta läbi. Kui naises on liiga palju yang’i, muutub ta mehelikuks, ja vastupidi. Harmooniline ja tasakaalustatud yin’i ja yang’i suhe peab olema nii meie kodus, kontoris kui ka aias, rääkimata meist endist.

      Järgnevas tabelis võib näha yin- ja yang-energia vasteid looduses, inimeses jne.

FENG SHUI EESMÄRK

      Feng shui eesmärk on luua selline olukord, kus energia (qi) voolab pehmelt ja kindlas suunas, tagades inimese füüsilise, psüühilise ja spirituaalse tasakaalu. Kui energia liikumine on harmooniline, on inimesed heatujulised ja optimistlikud ning täis elujõudu. Kui energia liikumine pidurdub, muutub ebaühtlaseks, siis tekib inimestel probleeme oma igapäevaelus ja kaugeleulatuvate plaanide õnnestumisega.

      Hea energia liikumine aias tagab taimede hea kasvu, kõikide elusorganismide elu sellel territooriumil. Nii luuakse harmooniline ökosüsteem.

      Energia vaba ringlemine firma kontoris loob rõõmsa ja heatahtliku atmosfääri kollektiivis, tagab projektide eduka, õigeaegse lõpetamise ja vähendab stressiohtu. Aga kui energia „jääb kinni”, siis võib ettevõte pankrotistuda.

      Feng shui õpetab meid tundma ja enda tarbeks ära kasutama energia omadusi. Feng shui praktika toimub tasakaalustamise abil ehk halva vähendamise ja hea rohkendamise kaudu, kus peatähelepanu all on hea rohkendamine, sest sarnane tõmbab sarnast.

      Hiinlastel on ütlus, et tähtis on edu, kuid niisama oluline on ka inimese isiksus. Meie elu mõjutab see, kuidas me suhtume iseendasse ja ümbritsevasse. Feng shui teadmiste omandamine annab meile võimsa vahendi maailma tajumiseks ja juhtimiseks. Sellisel juhul on feng shui üks teguritest, mis mõjutab meie elu.

      Hea feng shui on see, kui inimene armastab ja austab kõigepealt iseennast. Järgmisesse ringi kuulub tema kaaslane eluteel. Pärast laste sündi pöörab üks kaaslane tihti enam tähelepanu lastele ja seetõttu jääb suhte hea energia soiku. Kuid ainult terves ja tasakaalus suhtes saavad olla loovad ja õnnelikud järglased. Kolmandasse ringi kuuluvad lapsed, neljandasse vanemad, õedvennad, viiendasse sõbrad jne.

      Feng shui põhialuseid võib rakendada kultuurilistest, looduslikest või ühiskondlikest erisustest sõltumata, sest need on omased kõikidele rahvastele.

      Oluline on feng shui muutuv iseloom. Lõplikult täiuslikku, ideaalset feng shui’d pole olemas, sest aja möödudes muutuvad meie vajadused ja arusaamad. Asjata võib loota, et on olemas nn feng shui alustamispakett. Igal feng shui meistril on oma viis ja oma tõlgendamine.

LÄÄNE FENG SHUI

      20. sajandi viimasel veerandil tekkis läänemaailmal huvi idamaade tarkuste, sealhulgas ka feng shui vastu. Eelkõige olid põhjuseks liiga kiiresti muutunud maailm, kiire elutempo, uued arusaamatud tervisehädad ja kiiresti levima hakanud suhtekriisid. Mõisteti, et on viimane aeg hoogu veidike maha võtta ja korraks iseendasse ja oma tegelikele soovidele pilk heita. Kahjuks pööras läänemaailm ida filosoofias tähelepanu eelkõige sellele, mida ta mõistis ja mis oli talle kasulik. Seega oli loomulik, et feng shui õpetus leidis eelkõige kaubandusliku väljundi ja seda raamatute, vääriskivide, kristallide ja õnneamulettide müügi kujul.

      Viimastel aastasadadel on tekkinud palju uusi feng shui koolkondi. Praegu suurt populaarsust kogunud Lendava tähe koolkond loodi umbes 150 aastat tagasi ning Musta mütsi (Musta mütsi tantristlikbudistlik) koolkond alles 30 aastat tagasi.

      Ida feng shui puhul toimub energiate tasakaalustamine eelkõige inimeses endas ja seejärel hakkavad toimuma muutused inimese ümber ja tema eluteel. Lääne feng shui puhul toimub aga vastupidine energia liikumine, kus inimene hakkab keskkonda ümber kujundama, lootes, et asjade ümberpaigutamine ruumis ja õnnetoovate amulettide kasutamine peaks muutma ka teda ennast. Kas aga muudab?

FENG SHUI PÕHIPRINTSIIP – VIIE STIIHIA TEOORIA

      Stiihiate põhimõte on tuttav paljudele põliskultuuridele. Hiinlased nimetavad viit stiihiat (osas tekstides ka viit elementi) järgmiselt: Maa, Metall, Vesi, Puu ja Tuli. Iga selline stiihia sisaldab endas yin- ja yang- energiat, millest omakorda on loodud energia qi. Need viis stiihiat esinevad maailmas, looduses, inimeses endas, kõigis protsessides ja energiavahetuses meie ümber ja meie sees. Ideaalis peavad energiad olema tasakaalus. Kui mõni energia on liialt ülekaalus, kaob tasakaal ja tekivad probleemid. Nende energiate tasakaalustamine ja rohkendamine ongi feng shui peamine praktiline ülesanne.

      Need viis stiihiat on erinevad, kuid üksteisega tihedalt seotud. Stiihiate vahel toimub ühtne ja loomulik liikumine ehk tsükkel. Vastavalt vajadusele saab erinevaid elemente ja energiat lisada või vähendada, üksteist toetada, kuid kindlasti mitte lõhkuda. Feng shui energiaõpetus on suunatud rohkendamisele, mitte vähendamisele.

      STIIHIATE KIRJELDUS:

      MAA on kindel ja stabiilne, toetub alati nelja jalaga maale. Märgusõna on kindlustunne.

      METALL on samuti kõva ja kindel materjal, kuid kõrgel temperatuuril sulab. Metallist tehakse teravaid esemeid, mis omakorda lisab otsekohest ütlemist. Märgusõna on kvaliteet.

      VETT iseloomustab pidev liikumine, voolamine oma eesmärgi poole. Kui üks tee ei sobi, haarab ta kinni uuest võimalusest. Märgusõna on voolavus. Ta jääb alati selleks, mis ta on, kuigi oma eesmärgi nimel proovib erinevaid vahendeid.

      PUU