nagu olid teinud nemad. Nikolai isa oli Moskva ülikooli rektor alates 1904. aastast kuni surmani 1905. aastal. Pasternak pühendas autobiograafias perekonnale mitu lõiku:
„Vanemad Trubetskoid, tudeng Nikolai isa ja onu, olid professorid, üks jurisprudentsi alal, teine ülikooli rektor ja tuntud filosoof. Mõlemad olid korpulentsed, ronisid nagu kaks saterkuubedes ja ilma vöökohata elevanti õppejõupulti ning pidasid häälel, millega võinuks kurttumma kuuljaks teha, aristokraatlikult venival toonil oma säravaid loenguid.”16
Sergei Trubetskoi mõistis, et tsaar Nikolai II monarhia alussambad vanguvad, kuid tema ühiskondlik positsioon tähendas, et pere ei saanud lasta end poliitikahoovustest kaasa kiskuda. 1904. aasta 10. detsembri õhtul kirjutas Nikolai tädi Olga Nikolajevna Trubetskaja päevikusse: „Vähehaaval hakkavad parteide erimeelsuste kajad sekkuma endiste seltskondlike ja perekondlike suhete rahulikku ja vaiksesse voogu… Isegi lapsed vaidlevad ja tülitsevad, vahel isegi kaklevad – autokraatia poolt või vastu.”17
Vähem kui kuu aega hiljem, 1905. aasta jaanuaris, ajas tsaariarmee Peterburis laiali rahumeelse demonstratsiooni, tappis vähemalt kakssada relvastamata meeleavaldajat ja vallandas 1905. aasta revolutsiooni metsiku vägivalla, mis Vene ülemklassi tülgastas ja vapustas. Nikolai isa üritas poliitikast eemale jääda, kuid ülikooli rektorina oli tal oma roll, mis võis kokkuvõttes tema tervist katastroofiliselt halvendada ja viia tema enneaegse surmani. Tol aastal kohtus ta kohalike volikogude ehk semstvote delegatsiooni juhina tsaar Nikolai II-ga ning üritas veenda teda läbi viima reforme, mis võinuksid päästa trooni või vähemalt Venemaa. Katse ebaõnnestus. Ainus, mille sekkumine saavutas, oli Vladimir Lenini igavene vaen perekonna vastu. Lenin nimetas Sergei Nikolajevitši põlglikus järelehüüdes tsaari kodanlasest lakeiks.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.