щоб дослідити систему супутників Юпітера й повернутися на Землю. Це може бути непросто, але вони, звичайно, ретельно вивчили район приземлення і знають, що роблять.
Тепер зрозуміло, чому вони пішли на такий ризик і чому претендують на Європу. Як пункт дозаправки, цей супутник може стати ключовим для дослідження усієї далекої Сонячної системи. Вода є й на Ганімеді, але там вона вся замерзла і також є менш доступною через те, що цей супутник має потужнішу силу тяжіння.
І ще одне міркування, яке щойно спало мені на думку. Навіть якщо китайці застрягнуть на Європі, вони зможуть вижити, доки їхні земляки спорядять рятувальну експедицію. У них достатньо енергії, можливо, у тому районі є корисні мінерали, а ми знаємо, що китайці – експерти із синтезування їжі. Таке життя не буде надто комфортним, але я особисто маю кількох друзів, які залюбки терпіли б незручності заради неймовірної панорами Юпітера, що розкинувся на все небо; це видовище ми й самі спостерігатимемо за кілька днів.
Це Гейвуд Флойд. Я прощаюся з вами від себе й від імені моїх колег на борту «Олексія Леонова».
– Говорить капітанський місток. Дуже симпатична презентація, Гейвуде. Ти міг би працювати в новинах.
– Я мав доволі практики в цій сфері. Половину часу на роботі я був змушений перейматися піаром.
– Піаром?
– Public relations. Зв’язки з громадськістю – зазвичай розповідаю політикам, чому вони повинні дати мені більше грошей. Це щось таке, із чим ви, напевно, не стикалися.
– Хотів би я, щоб то було правдою. У будь-якому разі, зайди на місток. Надійшла інформація, яку ми хотіли б з тобою обговорити.
Флойд зняв свій мікрофон, поставив телескоп у вихідну позицію і виліз із крихітної спостережної капсули. Вибравшись звідтіля, він майже зіштовхнувся з Миколаєм Терновським, що, очевидно, прямував на місток з аналогічною метою.
– Я вкраду деякі твої найкращі вислови для «Радіо Москва», Вуді. Сподіваюся, ти не проти.
– Завжди будь ласка, товаріщ. У будь-якому разі, хіба я можу тобі завадити?
На капітанському містку капітан Орлова задумливо вдивлялася у купу слів і зображень на головному моніторі. Флойд сяк-так почав перекладати цю інформацію для себе, але Таня перервала його.
– Не турбуйся щодо деталей. Це розрахунки часу, який буде потрібен «Цяню», щоб звільнити свої баки й підготувати їх для повторного заповнення.
– У нас робили такі самі розрахунки, але існує багато варіантів.
– Ми думаємо, можна зупинитися на одному з них. Тобі ж відомо, що найкращою водяною помпою, яку можна дістати, є помпи пожежників? І ти, мабуть, здивуєшся, дізнавшись, що в Пекінської центральної пожежної станції кілька місяців тому, незважаючи на протести мера, реквізували чотири найновіші моделі.
– Я не здивований, я майже ошелешений. Кажи далі, будь ласка.
– Це може бути просто збіг, але ті помпи годящого розміру. Зробімо поправки на розгортання труби, буріння крізь лід і таке інше. Ну, гадаю, вони злітатимуть через п’ять днів.
– П’ять