намагатися бути якомога щасливішими та поміркованішими.
Не варто звинувачувати себе щоразу, коли ви роздратовані чи пригнічені. Абсолютно ні. Насправді, радше навпаки. Нашим дітям потрібно вчитися розуміти людські емоції та бачити, що з кожним трапляються прикрощі. Нам усім випадають невдалі дні й суворі часи, які позначаються на нашому настрої, але є те, що нам підконтрольне. Це ті життєві ситуації, коли ми самі можемо зробити вибір і почуватися щасливим або ні. А той факт, що певний вибір частково позбавляє нас стресу, – вже вагома перевага на його користь. Тут я маю на увазі не щоденні перепади настрою, а серйозні рішення, здатні зменшити рівень напруги на тривалий термін.
Отже, якщо через грудне вигодовування немовляти ви почуваєтеся геть погано і, хоча ви насправді звикли до цього, ваша втома стрімко прогресує, можливо, ви зробите своїй малечі послугу, коли перейдете на годування з пляшечки, хай там що кажуть інші. Іноді маляті для щастя треба прикластися до пляшечки (вибачте, не втримався).
Ось іще один приклад. Деякі родини – і цілком виправдано, на мій погляд, – вважають відпочинок за кордоном надмірним стресом. Так, відпочинок має давати втіху, і ви вважаєте, що «повинні» отримати від нього насолоду, але насправді стається не так, як очікувалося. Колись я натрапив на таку характеристику подібного досвіду: «важка робота, тільки місце інше». Ви намагаєтеся купити, зібрати й тягти із собою все, що може знадобитися (ви не знаєте, що на вас зрештою чекає – можливо, вам доведеться робити щеплення, провести тривалий час у дорозі з непосидючими дітьми), і врешті-решт з’ясовуєте, що ваші діти важко адаптуються до іншого клімату, вередують і не їдять запропонованого… Тобто ця мандрівка анітрохи не схожа на надійний спосіб спокійно відпочити з родиною й насолодитися цим. Тож чому не полегшити собі життя? Знайдіть місце для відпочинку у власній країні. Хай не так екзотично, проте ви матимете більше спокою та отримаєте задоволення, а це ж, напевне, краще для всіх? Щойно ваші діти підростуть, ви знову зможете думати про закордонні мандрівки.
Зрештою, ваш настрій так само важливий, як ваша стратегія виховання дитини та ваше родинне життя, або й важливіший. Не дозволяйте нікому звинувачувати себе у ваших методах. Якщо це заспокоює вас і трохи знімає стрес, імовірно, ви чините правильно, що б саме ви не робили.
Ваш настрій так само важливий, як ваша стратегія виховання дитини.
Правило 4
Усвідомте свої переваги
Коли мої старші діти були маленькими, я завжди заздрив татам, які завзято ганяли футбольний м’яч зі своїми синами. Я почувався трохи винним, що був спроможний лише на кілька хвилин млявої гри, бо не мав схильності до футболу.
А ще в мене був приятель, який на задньому подвір’ї збудував для своїх дітей неймовірний будиночок на дереві. («Тату, чому ми не можемо мати такий будиночок, як у них?») Була мати, яка на кожній вечірці влаштовувала хитромудрі та захопливі полювання на скарби. А інша привозила свою дочку до тієї самої балетної школи, куди ходила й моя, але поводилася