закони та принципи впливають на роботу і визначають, чи гарним буде врожай. Але коли йдеться про соціальну й корпоративну культуру, ми чомусь думаємо, що можемо знехтувати природними процесами, обдурити систему й вийти сухими з води, ба навіть переможцями. Є багато фактів, які свідчать на користь цього припущення.
Наприклад, бувало таке, що ви в роки навчання виїжджали на заучуванні? Цілий семестр прогулювали, а напередодні іспиту засідали за підручники й намагалися запхати собі в голову всю інформацію, яку мали осягнути протягом кількох місяців?
Стівен. Соромно зізнатися, але в середній школі я здобував гарні оцінки завдяки заучуванню в останню ніч, та ще й думав, що я збіса розумний. Я розкусив систему, зрозумів, чого від мене хочуть учителі. «За що ставить оцінки ця вчителька? За присутність на лекціях із розумним виразом обличчя? Ну що ж, тоді підручників я й не читатиму. А цей учитель? За читання художніх творів? Гаразд, я прочитаю короткий зміст в інтернеті». Я хотів мати гарні оцінки, але волів не напружуватися.
А от коли я вступив у виш, усе змінилося докорінно. Перші три місяці я довбав програми попередніх чотирьох шкільних років, які я заучував-складав-забував. А тоді опинився в лікарні з виразковим колітом. Я намагався наздогнати природний процес і зрозумів, що в довгостроковій перспективі зробити це неможливо. Мені знадобилося кілька років, щоб компенсувати власну дурість, через яку я вліз у систему цінностей, ніяк не пов’язану з принципами.
Можете собі уявити, щоб на фермі щось робилося в останню ніч? Можете уявити, щоб навесні забули посіяти, усе літо забували полоти, восени – ретельно збирати й готувати землю до наступного посіву? Щоб забували орати, сіяти зерно, поливати, обробляти – а потім сподівалися отримати багатий і щедрий урожай за одну ніч?
У природній системі, як, наприклад, на фермі, практика «догнати в останній день» не спрацьовує. У цьому фундаментальна відмінність між соціальною та природною системою. Соціальна система спирається на цінності; природна – на принципи. У короткій перспективі в соціальній системі практика «догнати в останній день» може спрацювати. Технологія «швидких рішень» може дати бажані результати.
Але в довгостроковій перспективі «закон ферми» актуальний для будь-якої сфери нашого життя. Як багато людей шкодують, що під час навчання затовкували матеріал в останню ніч перед іспитом! Вони отримали дипломи, але не здобули освіти. Ми раптом усвідомлюємо, що здобути успіх у соціальній системі навчального закладу – це зовсім не те саме, що успішно розвивати свій мозок: уміння мислити аналітично, творчо, на високих рівнях абстракції, уміння спілкуватися усно й письмово, переступати через кордони, підніматися понад усталені практики й розв’язувати проблеми по-новому краще.
А що ж із характером? Чи зможете ви за один день раптом стати цілісною, сміливою, спочутливою людиною? А здоров’я? Чи зможете ви перекреслити роки поїдання чипсів, шоколадних тортів і сидіння на дивані, за одну