Рене Моборн

Перехід до блакитного океану. Поза конкуренцією


Скачать книгу

потрапили до Національної зали слави винахідників, заснованої Відомством з патентів і товарних знаків (US Patent and Trademark Ofice). Та більшість людей так і не зрозуміли, що вони мають робити з приладом цифрового відеозапису від TiVo і чому він їм потрібен.

      Досягнення блакитного океану базується на цьому усвідомленні. Оскільки ціннісна інновація є наріжним каменем стратегії створення ринків, успішне досягнення блакитного океану відбувається тільки тоді, коли для покупця створюють безпрецедентну цінність завдяки відкриттю нової межі цінності/витрат, якої не існувало раніше. Ціннісна інновація прив’язує інновацію до цінності, яку вона дає покупцю, а не до передової технології. Такого результату можна досягти з технологією або без неї. Це стосується і тих випадків, коли ваші зусилля зі створення ринку блакитного океану спрямовані на революційне розв’язання наявної проблеми, чи на переосмислення тієї, з якою зіткнулась галузь, чи на визначення та розв’язання зовсім нової проблеми або використання нової можливості.

      Вам не треба бути підприємцем, щоб створити новий ринок

      «Ваш колір шляхетно-блакитний чи криваво-червоний?» Це назва простого, але змістовного питальника, який ми придумали років десять тому. Це питання ми ставимо управлінцям під час зустрічей, щоб зрозуміти, у якій ситуації вони перебувають. У цьому питальнику серед інших є питання про те, наскільки жорстока конкуренція, тиск на межу ринку та інтенсивність комерціалізації. Переважно люди відповідають, що вони діють у червоних океанах і мають звідти вибратись36.

      Однак коли ми заглиблюємось у питання, то бачимо, що, навіть коли компанії свідомо збираються створити нові ринки, їхні зусилля спрямовані не стільки на те, щоб вийти з червоного океану, скільки на те, щоб далі інвестувати у наявні, переповнені ринки. Існує невідповідність між тим, чого організації прагнуть, і тим, що вони насправді роблять. Чому так? Крім знайомства з теперішнім ринком та щоденним тиском конкуренції, на наш погляд, відповідь зводиться до того, що люди думають про створення ринків і як його здійснюють.

      З часів Шумпетера підприємців вважали основними двигунами інновацій, а отже, і створення ринків. Підприємці, прагнучи скористатись можливостями, застосувавши інтуїцію та винахідливість, ризикують та навчаються методом спроб і помилок. Але для того, щоб створення ринку могло стати частиною поточної стратегії організації, цей процес не може бути випадковим, авантюрним, таким, що здійснюється методом спроб і помилок. Він має бути надійним, щоб його можна було повторити. Без цього, хоч як сильно організаціям потрібно здійснити ходи зі створення ринків, вони будуть продовжувати ухилятися від правильних інвестицій.

      Протягом років у цьому питанні було досягнуто певного прогресу37. Але нам досі потрібен процес створення ринків, побудований на конкретних інструментах ринкотворення, що системно прив’язують інновації до цінності для покупця та дають рекомендації з користування