artykulacyjnego i ćwiczenia oddechowe.
Jak zachowywała się świnka?
– mlaskała,
– chrząkała,
– cmokała,
– wylizywała talerzyki (posmarowane miodem),
– oblizywała się,
– zasnęła (wdech nosem, wydech ustami),
– chrapała.
7. Rozmowa na temat właściwego zachowania się przy stole.
8. Lepienie z plasteliny ulubionych produktów żywnościowych dzieci (np. owoce, słodycze i inne).
9. Łączenie linią na przygotowanych kartkach postaci zwierząt z odpowiednimi produktami do jedzenia.
Scenariusz 5
Cele:
– Kształtowanie uwagi słuchowej.
– Nauka oddychania torem brzusznym.
– Usprawnianie aparatu artykulacyjnego – ćwiczenia warg i języka, naśladowanie dźwięków z otoczenia.
– Rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi na dany temat – opowiadanie treści bajki, odpowiadanie całymi zdaniami na pytania.
– Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.
– Ćwiczenie sprawności manualnej.
Pomoce:
– książka Cz. Janczarskiego Przygody i wędrówki Misia Uszatka,
– niegazowana woda mineralna i kubeczki,
– kredki,
– plastelina,
– rysunki grzybów: borowik, koźlarz, kurka, gąska, maślak.
Przebieg zajęć:
1. Odczytanie opowiadania Echo z książki Cz. Janczarskiego Przygody i wędrówki Misia Uszatka.
2. Rozmowa o przeczytanym tekście:
– Kto przyszedł do Misia?
– Gdzie poszedł Miś z Kruczkiem i Kogutem?
– Kogo spotkali w lesie?
– Co robił w lesie Zajączek?
3. Zabawa ruchowa – „wyprawa do lasu”.
Dzieci tworzą pociąg, poruszają się po narysowanej na parkiecie „leniwej ósemce”. Naśladują odgłos jadącego pociągu – czu-czu-czu, gwizd lokomotywy – uhuuuuuuu.
„Wysiadają” z pociągu. Prowadzący uderza w talerze, dzieci maszerują „pod górkę”. Zbiegają „z górki” przy dźwięku kastanietów. Maszerują „po leśnej ścieżce” w rytmie wybijanym na bębenku. Zmęczone wędrówką siadają „pod drzewem” w kole. Piją wodę. Wdychają pachnące igliwiem i żywicą powietrze – wdech nosem, wydech ustami (dzieci trzymają ręce na brzuszku, który przy wdechu rośnie, a przy wydechu się chowa). Dzieci zjadły jagody i mają fioletowe buzie i zęby. Oblizują wargi językiem przy otwartej buzi, myją zęby językiem na górze i na dole, od środka i na zewnątrz, myją język, przeciskając go między zębami, przysysają język do podniebienia. Naśladują szum drzew: szszsz…
Drzewa rozmawiają, a echo powtarza: szo-szo, szu-szu, szy-szy, sze-sze. Dzieci kukają jak kukułka: kuku, kuku. Robią ćwiczenie „sowa”. Stukają jak dzięcioł (prowadzący wystukuje rytm na bębenku, dzieci odtwarzają, stukając odwróconą kredką w podłogę).
Rytmy: **** I * *** I ** ** I *** *.
Prowadzący mówi zagadki, dzieci zgadują.
Ma koronę – królem nie jest, W lesie go spotykasz
Pączki ma – lecz ty ich nie jesz. I dziwisz się srodze,
W środku słoje – nie ze szkła, Bo on ma kapelusz.
W papier się zamienić da. Ale gdzie? Na nodze!
Jakie grzyby można spotkać w lesie?
Prowadzący demonstruje kartoniki z rysunkami grzybów, dzieci opisują grzyby pod względem kształtu, koloru, zgadują ich nazwy.
Powrót do przedszkola. Dzieci maszerują rytmicznie, maszerują wolno, biegną – w rytm instrumentów perkusyjnych. Tworzą pociąg jadący po ósemce.
4. Dzieci lepią z plasteliny grzyby, wzorując się na rysunkach.
Scenariusz 6
Cele:
– Usprawnianie narządów mowy.
– Ustawienie prawidłowego toru oddechowego.
– Rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej.
– Wzbogacanie słownictwa.
Pomoce:
– instrumenty perkusyjne (bębenek, tamburyn, trójkąt),
– gazety,
– lusterko dla każdego dziecka,
– wierszyk z zestawu Zagadki Smoka Obiboka (M. Bartkiewicz, B. Batorska, Warszawa 1998).
Przebieg zajęć:
1. Powitanie; przedstawienie się dzieci.
2. Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego – „Wiewiórka sprząta dziuplę”.
Wiewiórka rozejrzała się po swojej dziupli i stwierdziła, że trzeba posprzątać. Myje sufit, ściany i podłogę (dzieci przesuwają językiem po podniebieniu, wewnętrznej stronie policzków i dolnych dziąsłach). Umyła też wszystkie okna (język przesuwa się po górnych i dolnych zębach). Wyjrzała z dziupli i rozejrzała się dokoła (język oblizuje wargi, potem na brodę i do nosa, od kącika do kącika ust). Usłyszała, jak przez las przebiegł konik (kląskanie językiem i parskanie). Śpiewały też ptaki (gwizdanie i naśladowanie głosu ptaków, np. fiu-fiu, tijo-tijo). Uśmiechnęła się, bo wkoło był piękny, słoneczny dzień (rozciąganie warg w uśmiechu).
3. Zabawa rytmiczno-ruchowa połączona z elementami „Gimnastyki Mózgu”.
Wiewiórka wyszła na spacer po lesie (logopeda gra na bębenku, dzieci maszerują, uderzając prawą ręką w lewe kolano i na odwrót). Potem zaczęła skakać z drzewa na drzewo (podskoki z akompaniamentem tamburynu).
Kilkakrotnie powtarzamy zabawę. Dzieci reagują odpowiednio do granych rytmów i instrumentów.
4. Rozmowa na temat jesieni w lesie:
– Co można znaleźć? (grzyby, kasztany, żołędzie, liście).
– Rysowanie oburącz w powietrzu i na podłodze wymienianych darów lasu.
5. Ćwiczenia oddechowe (wdech nosem i wydech ustami):
– zgniatanie kulek z gazety (obiema rękami jednocześnie) i zdmuchiwanie ich z dłoni,
– zabawa „Grzyby”.
Dzieci robią przysiad na podłodze, kulą się i nakrywają głowę ramionami. Wyobrażają sobie, że są małymi grzybkami. Gdy zaczyna padać deszcz (logopeda gra na trójkącie), grzyby zaczynają rosnąć, stają na palcach, biorą głęboki wdech nosem i powoli wydychają ustami.
Zabawę powtarzamy.
6.