часу розвинулася до найвищого рівня, – проста, зате ґрунтовна, земна, але магічна.
Аюрведа являє собою одну з чотирьох упавед, тобто другорядних вчень, яка базується на Ведах, найдавніших священних текстах Стародавньої Індії. Її вважають за найдавнішу медичну науку людства, чиї тисячолітні тексти охоплюють усі аспекти лікування і здоров’я тіла й розуму. Традиція та філософія аюрведичної медицини переважно передавались усно від навчителя до учня. До сьогодні збереглося кілька основних текстів, що формують засади класичної аюрведичної медицини та структурують принципи її філософії. Ці тексти та практики датуються приблизно 450—1500 рр. до нашої ери і включають у себе такі тексти, як: «Чарака Самхіта», «Сушрута Самхіта», «Аштанга Хріадаям», «Аштанга Санграха», «Мадхава Ніданам» і «Сарангадхара Самхіта»4.
Аюрведа походить зі стародавньої Індської цивілізації. З плином часу вона набула визнання і поширилася по всій території Індії та Шрі-Ланки, діставшись Тибету, Китаю й Непалу. Власне, саме вона сформувала засади традиційної медицини, яку пізніше практикували у цих країнах. На жаль, колонізація Індії поклала край процвітанню аюрведи. Колонізатори визнали її відсталим і низькопробним народним віруванням, замінивши на західну медицину. На щастя, аюрведу й далі таємно практикували у селах та монастирях5. Нині ж вона неабияк розквітла в Індії та Північній Америці, а також на Заході, оскільки зараз ми прагнемо поєднати знання й технології традиційної західної медицини з мистецтвом холістичного та профілактичного лікування аюрведи. Відродження цього вчення в США цілком зрозуміле: вартість медичних послуг зростає, і багато хто з нас шукає запобіжні заходи, щоб мати ширше коло можливостей, а також прагне долучитися до природних методів лікування.
Цілковита чесність із собою та свідомість
Аюрведа – це філософська система й підхід до доброго самопочуття та міцного здоров’я, основою яких є самосвідомість. Її тексти, шановані протягом багатьох століть, пропонують так прості, але глибокі істини, що в їхню силу важко повірити. І як же завдяки аюрведі ми можемо налаштувати себе на благоденство Всесвіту? Завдяки вченням, як жити відповідно до нескінченних змін і коливань Великої Матері – Матері-Природи.
Аюрведа не тільки об’єднує з макрокосмосом Матері-Природи, а й допомагає заглибитись у власний усесвіт за допомогою самовивчення та любові до себе. Конче потрібна неабияка рішучість, щоб побачити своє справжнє «я», критично поглянути на власне життя й ті сфери, де панує метушня. Вона вимагає від нас замислитися над такими складними питаннями, як: «Якій зі сфер мого життя бракує гармонії та турботи настільки, що це змушує мене тягнуся по цукерку серед ночі, тулитися до пляшки вина чи телефонувати колишнім, для розриву з якими я мала серйозні підстави?» Такий погляд на свій внутрішній світ життєво необхідний, адже зрозумівши потаємні