їстівні гриби.
З приводу трубчастих грибів непокоїться нема чого: смертельно отруйних серед них немає, лише чортів гриб викликає тяжкі шлунково-кишкові розлади. Він росте з червня по вересень у листяних лісах під дубами, буками і грабами. Має шляпку діаметром від 5 до 20 см брудно-білого або сірого кольору. Його легко відрізнити від інших грибів, бо при розрізуванні його білувата м’якоть на повітрі трохи червоніє, потім синіє і має неприємний запах.
На відміну від трубчастих, пластинчасті гриби бувають дуже і навіть смертельно отруйними. Особливо небезпечна бліда поганка (мухомор зелений), яка містить найсильніші з грибних отрут. Один плодовик блідої поганки, якщо трапляється серед інших грибів при готуванні, може заподіяти смерть кільком людям. Підвищує небезпечність і те, що отрута, яку містить бліда поганка, діє уповільнено і симптоми отруєння можуть з’явитися лише через 1—2 доби після вживання грибів. Аналогічно впливають на організм людини й інші смертельно отруйні мухомори – білий та білий смердючий.
Печериці
Росте бліда поганка у листяних та мішаних лісах, під дубами, буками, часто в ліщині, з серпня по вересень, а у сприятливі роки – з липня по жовтень включно. У молодому віці вона дуже схожа на печерицю і її часто плутають саме з нею.
У групі отруйних грибів існують також умовно їстівні гриби, які містять отруту, що при нагріванні руйнується або переходить у відвар. Його необхідно зливати. До речі, до таких грибів належать і опеньки. Ось чому вони іноді спричиняють отруєння. Очевидно, готуючи страву з грибів, їх погано проварили або не злили відвар. Не слід вживати опеньки і кілька днів підряд, бо їх отрута, хімічний склад якої ще не встановлено, безпечна в малих дозах, але, накопичуючись в організмі, через деякий час може досягти небезпечної кількості.
Слід також знати, що вміст отрути у грибів не сталий, а може змінюватися кількісно і якісно. Встановлено, що при зростанні на ґрунтах, де багато поживних речовин, а також у дощову пору отруйність грибів посилюється. І навпаки, при зростанні тих самих грибів на бідних сухих ґрунтах вміст отрути зменшується.
Опеньки осінні справжні
Можливо, внаслідок цього протягом багатьох років триває суперечка стосовно зовні досить дивного гриба – строчка звичайного. Протягом тривалого часу у різних європейських країнах він був одним з найулюбленіших грибів. З нього готували багато смачних страв. Втім, спочатку його завжди відварювали, а потім промивали. Минали роки, і багато країн після проведення досліджень заборонили продаж строчків на ринках, бо було з’ясовано, що вони не втрачають отруйних властивостей і після відварювання. Але хімічний склад отрути так і не був з’ясований. Більше того, зареєстровані випадки, коли строчки одночасно вживали кілька людей і більшість з них не відчули ніяких неприємних симптомів, а деякі померли. Траплялося навіть, що строчки вживали разом з відваром, але отруєння не відбувалося. Втім, краще