і залишився стояти з роззявленим ротом, немов його паралізувало.
– Бог з вами. Головне скинути цього чортового гетьмана, – нарешті мовив він.
Симон Васильович знехотя погодився, знову закурив. Прийшов іще один штабіст. У Києві вже почалося повстання – до революційного комітету входив представник Директорії Володимир Чеховський[17], давній соратник Винниченка. Саме з його допомогою повстання мало початися на Подолі, Лук’янівці, Куренівці. Уся ситуація залежала саме від масштабності заколоту – чи зможуть бунтівники підірвати владу гетьмана зсередини?
– Дозвольте доповісти, – штабіст водив очима, не розуміючи, хто ж головніший.
– Кажи вже, – нарешті озвався Коновалець, і посильний повернувся до нього.
– Є відомості. З боку Києва виступили підрозділи Святополка-Мирського. Він організував нові офіцерські дружини і відтіснив Чорноморський кіш. Решта частин теж відступила, – сказав штабіст.
Останнє слово він вимовив чітко, ніби намагався викувати слова із заліза.
– Це катастрофа, – раптом зойкнув Винниченко.
Він відійшов від столу, важко сів у крісло в кутку. Потім схопився за голову, ніби вона миттєво розболілася.
– Отже, потрібно перегрупуватися. Це ще не кінець, – сказав Коновалець.
– Не кінець? А якщо німці заступляться за Скоропадського? – пролунав з кутка сердитий голос.
– Дозвольте йти? – подав голос штабіст.
Коли двері за ним зачинилися, Петлюра знову підійшов до вікна.
– Нічого, ми почекаємо, – раптом сказав він.
– Чого почекаємо? Пришестя ангелів з небес? Господи Боже мій, це була авантюра. Авантюра, – приречено сказав Винниченко.
– Стривай, не поспішай з висновками, – намагався вгамувати його Петлюра.
– Про що я тільки думав. Куди поспішати? У безодню? – Винниченко скорчив трагічну міну.
Зараз йому найбільше хотілося опинитись в обіймах Рози. Вбігти в їхню київську квартиру, не знімаючи взуття, стукаючи туфлями по лакованому паркету, й розкрити, розірвати, розшматувати фіранки, що ведуть до її спальні. Кинутися до її ліжка й побачити заспану дружину – розпатлану, із застиглим пухким личком. Схопити її руки й цілувати, як він не раз цілував долоні чужих жінок, бо Роза була поблажлива до його забаганок. «Кохо, ти – свята грішниця», – щоразу казав він їй, коли вона вислуховувала всі подробиці його чергової любовної пригоди. Чого тільки вартий його експеримент – закохати в себе 18-річну дівчину, щоб потім стежити за розвитком їхніх стосунків, а любовні перипетії використовувати для написання роману. «Кохо, ти – свята грішниця», – не втомиться він повторювати. А вона лише поправляла темне волосся долонькою, інколи проводячи пальчиками по щоці, немов очікувала від нього ласки. Ці важкі хвилини поруч із нею врізалися йому в пам’ять! Він так любив приходити до неї, поки ще легкий запах чужої жінки залишався на його плоті, поки тонкий ефір злягання з іншою ще не розчинився, не пропав безвісти; тоді він уривався в її кімнату, впивався губами в її губи. І млосний погляд дружини