таку проблему має 4 % чоловіків, у віці від 70 до 80 – майже половина. У віці до 40 років, за грубими оцінками, приблизно в 50 % усіх випадків свою роль відіграє психіка. У широкому розумінні сюди зараховують стрес, біоритм, частину доби та клопоти, які торкаються й душі пеніса. Якщо депресії, страхи чи перевантаження надто рано роблять гіперактивним нерв стресу симпатик, у парасимпатика не залишається жодного шансу на те, щоб повстанець не перетворився на повішеника. І це саме тоді, коли нарешті вдалося роздмухати таке бажане полум’я, вона демонструє готовність, а ВІН раптом оголошує страйк перед самим збудженням.
Потенція, великий фалос і сексуальна витримка – одвічні поняття чоловічого самовизначення. Спокійний член, відповідно, перетворюється на гігантське тавро й табу. Латентна кількість тих, хто намагався боротися з розладами потенції, найімовірніше, значно більша, ніж оголошує офіційна статистика. Про це можна здогадатися й за тим, що багато чоловіків удають, ніби просто йдуть на рутинне обстеження до лікаря, але насправді хочуть, щоб їм виписали таблетки для кращої або ж бодай якоїсь ерекції.
Поводитися з розладами потенції – у тому числі й лікарям – треба чуйно, співчутливо, терпляче та максимально стримано. А партнерки, які зіштовхнулися з гострою м’якістю пеніса, мали б і самі м’яко відреагувати та спершу подбати про розслаблення, щоб у НЬОГО знову з’явилося напруження. Якщо ж вони тиснутимуть на чоловічу душу, стрес ставатиме дедалі більшим, а «повстання» – малоймовірним. Найгіршим є те, що чоловіча душа й сама здатна себе достатньо накручувати аж до того, що боятиметься наступного статевого акту. Якщо так сталося й потенція вже довгий час не повертається – негайно до лікаря й шукати причини лиха! Недостатня «стійкість» може бути й симптомом серйозного захворювання. Адже далеко не в усіх випадках єдиними ворогами твердості будуть стрес і нестача тестостерону. Часто за цим приховані перші ознаки коронарної хвороби серця або супутнє ускладнення на основі діабету.
Звісно ж, уролог для впевненості шукатиме й органічні розлади, які послаблюють функції пеніса, нервові ушкодження чи порушення гормонального балансу. Тілесні фактори або приймання медикаментів, наприклад бета-блокаторів від високого тиску чи психотропних засобів, – інші можливі причини слабкої стійки. Важливу роль можуть відігравати й пошкодження печеристих тіл і збільшення простати. Найпоширеніша органічна причина еректильної дисфункції – хвороблива деформація кровоносних судин. В’яла чарівна паличка може стати, таким чином, вісником порушення кровопостачання серця чи артерій. До особливої групи ризику входять курці, діабетики, особи, що зловживають алкоголем, люди з надлишковою вагою, а також чоловіки з порушеним обміном жирів і нестачею вітамінів. Тож не забувайте час від часу робити розгорнений аналіз крові та перевіряти, чи все там у порядку. Адже якщо, наприклад, у крові надто багато амінокислоти гомоцистеїну, вона пошкоджує судини й підвищує ризик як