Александр Высоцкий

Малий бiзнес, велика гра


Скачать книгу

такого розміру дохід, задоволені клієнти. Але при цьому він занурений у буденність оперативної діяльності – сам працює з великими клієнтами, сам веде фінансові справи, керує виробництвом і займається персоналом. Таку купу обов’язків складно передати навіть власному сину, не кажучи вже про найманого керівника. Ніхто не захоче брати на себе весь цей головний біль. Якщо говорити про ситуацію відверто, то у працівників цієї компанії теж немає особливих перспектив для кар’єрного зростання, адже в компанії просто нікуди рости. Саме тому, навіть коли до нього потрапляє дуже талановита та амбіційна людина, рано чи пізно вона йде. Деякі засновники компаній частково із гордістю, частково із жалем розповідають про те, як багато їхніх колишніх співробітників почали власний бізнес. Тут дійсно є про що шкодувати, адже якщо ці хлопці та дівчата змогли відкрити власні компанії та досягли певних успіхів, вони могли б дати компанії дуже багато. Зрозуміло, що група здібних людей здатна зворотити гори, але замість однієї компанії з величезними результатами вийшло кілька малих і слабких бізнесів.

      Чим меншою є компанія, тим менше у неї можливостей для заробітку, але що цікаво – проблем у керівників та працівників малих компаній навіть більше, ніж у великих. Це досить легко зрозуміти. В маленькій компанії більшість людей – «майстри на всі руки», що виконують найрізноманітніші функції. Так, досить часто в невеликих торгових компаніях один працівник продає товар клієнтам, працює з постачальниками, організовує доставку, залагоджує конфліктні ситуації, збирає дебіторську заборгованість. Керівник відділу в маленькій компанії виконує ще більше різноманітних функцій. Ось чому наймати людей у маленькі компанії досить складно – людина має бути готова виконувати багато функцій. Керувати такими людьми ще складніше: коли керівник щось вимагає, співробітник може послатися на те, що зайнятий чимось іншим, теж дуже важливим. Підвищувати рівень професіоналізму таких людей важко – забагато різних сфер діяльності. І навіть складно зрозуміти, куди цього співробітника відправляти – на комп’ютерні курси або на семінар з реклами. Найприкріше те, що при всіх цих складнощах маленька компанія не заробляє великого доходу, а це означає, що вона не може по-справжньому подбати про своїх працівників і принести хороший прибуток власникам.

      Якщо звернути увагу на працівників успішних малих компаній, то ви побачите, що вони сумлінно і багато працюють, зазвичай навіть більше, ніж персонал великих корпорацій. Водночас заробляють вони менше, у них менше можливостей для професійного розвитку і менші масштаби діяльності. Подивіться на це з точки зору талановитої людини, яка бажає багато чого досягти в житті. Які її перспективи в малому бізнесі? Якщо вона дуже добре працює, то швидко «впреться головою у стелю». Навіть якщо така людина стане найвищим керівником у маленькій компанії, однаково проблем матиме більше, ніж перемог. До того ж, намагаючись досягти високих результатів