але йому вдалося перевернути все своє життя за один рік – він став мільйонером і купив палац на десять тисяч футів з видом на океан. Ти справді думаєш, що вони досягли успіху, тому що їм просто пощастило?
– Ну, може, не зовсім, – відповів юнак. – Але ж колись щасливий випадок таки потрібен, хіба ні?
– У кожного з людей, які накопичили багатство, є одна дуже важлива риса – особиста відповідальність! Вони всі відповідальні за свої дії та рішення. Вони не звинувачують у власних проблемах ані економіку, ані уряд, ані погоду, ані своє дитинство. Багаті люди не чекають щасливих випадків або сприятливих обставин – вони йдуть і створюють їх. Вони не шукають виправдань – вони шукають рішення. Вони віддаються тому, щоб досягти успіху.
– Ви, можливо, і маєте рацію, – сказав юнак. – Я знаю лише те, що завжди борюся з фінансовою скрутою. Може, така моя доля.
– Єдина твоя доля – це та, яку ти створюєш, – відповів старий. – Саме лиш те, що ти ніколи не був багатим, не означає, що ти ніколи таким і не будеш. Найважливіший урок, який ти можеш здобути в житті, – це те, що твоє майбутнє не обов’язково має бути таким, як твоє минуле. Тільки роблячи те, що завжди робив, отримуєш те, що завжди отримував.
Двоє чоловіків минули озеро й попрямували до північного боку парку. Повз них промчали два бігуни, їхнє дихання стелилося легким туманом у холодному повітрі. Юнак ретельно обмірковував те, про що розповідав старий. Не було жодного сумніву: у тому, що той говорив, була певна рація, але все ж таки це не переконало його.
– Не обов’язково мати гроші, щоб заробляти гроші, – пояснював старий. – Не потрібні багаті родичі, університетська освіта чи щасливий випадок. Усе необхідне, щоб створити багатство у власному житті, у тебе вже є.
– Ви вважаєте, що це так просто? – спитав юнак.
– Авжеж. Фарт тут не грає ролі. Ти маєш силу створювати свою долю так само, як і всі інші.
– Але ви ж не хочете сказати, що стати багатим може хто завгодно? – допитувався юнак.
– Звісно, хочу. І знаєш, більшість людей у світі вже багаті, але вони цього навіть не знають!
– Що ви маєте на увазі? – запитав юнак. – Люди з якимось справжнім багатством мають про нього знати.
– Здається, що так мало б бути, правда ж? – сказав старий. – Але ж таки не знають. Ти – типовий приклад. Ти вважаєш себе бідним, бо витрачаєш усі сили на те, щоб сплатити за рахунками?
– Так, але як ви…? – відповів юнак.
– У тебе є водопровід із чистою водою – а це ще кілька століть тому було рідкістю, а в деяких частинах світу й зараз залишається нею. У тебе є доступ до інформації – найціннішого ресурсу – через громадські бібліотеки, до інформації практично на будь-яку тему, котру ти лише зможеш згадати, а вона часто недоступна для людей в інших частинах світу. У тебе вдосталь їжі, пристойний одяг, житло. Ти маєш телефон, що може миттєво зв’язати тебе з кимось, навіть якщо цей хтось перебуває в іншій частині світу. У тебе є телевізор, який щодня повідомляє тобі новини та розважає просто в тебе вдома. Є широкий вибір продуктів, які ти можеш купити і