Юлия Потерянко

Марія Кюрі


Скачать книгу

частіше використовували для гри у війну, ніж для будівництва. Тому що кидати один в одного кубиками і бігати будинком було веселіше.

      Вдосталь награвшись з сестрами і братом, Маня намагалася потрапити до робочого кабінету тата Владислава. І пану Склодовському в глибині душі це було страшенно приємно. Дівчинку вабив тут ідеальний порядок – всі книжки, зошити та папери були ретельно розсортовані і завжди лежали на своїх місцях. А ще тільки тут можна було помилуватися різними незвичайними предметами, якими за наказом дорослих зазвичай заборонялося грати: столиком, кришка якого була шахівницею, пузатим годинником з малахітовим оздобленням, чашкою з портретом французького короля Людовіка ХVIII і найбільш чарівним – приладами для уроків фізики, якими колись користувався на роботі тато. Раніше він брав їх з собою на уроки, але після того, як викладання цього предмета дуже скоротили у шкільній програмі, вони перебували за склом у шафі. Це був барометр з позолоченими стрілками, який умів передбачати погоду, і за справністю якого пан Склодовський стежив особливо ретельно. А ще тут лежали різноманітні скляні трубки, доладні металеві прилади, крихітні ваги, зразки мінералів і багато іншого. Вони мали такий незрозумілий і такий загадковий вигляд – Маня мріяла розгадати секрети цих дивних речей якомога швидше.

      Загалом, вся велика галаслива сім’я жила в квартирі при гімназії на Новолипській вулиці Варшави. Житло батько отримав у свою власність разом з посадою субінспектора. Помешкання було доволі просторим, щоб вмістити всіх Склодовських, але при цьому не занадто великим – чим старшими ставали діти, тим сильніше відчувалася певна тіснота. Частина вікон квартири виходила в сад, де діти могли грати, коли йшли додому учні гімназії. А центром їхнього сімейного світу була їдальня, де кілька разів на день всі збиралися разом і проводили час за розмовами.

Запитання

      ‐ Чому мама Броніслава Склодовська не обіймала і не цілувала своїх дітей?

      ‐ Яку кімнату в будинку маленька Марія любила найбільше?

      ‐ Що найбільше подобалося дівчинці в цій кімнаті?

      Розділ третій. В якому Манюся з усіх ігор на світі обирає читання

      У житті немає нічого, чого варто було б боятися, є тільки те, що потрібно зрозуміти.

(Марія Кюрі про прагнення до знань)

      Батьки Склодовські походили з колись багатих дворянських сімей. Обидва роди володіли великими земельними наділами з багатьма селищами, фермами і родинними маєтками. Завдячуючи своєму походженню предки як мами Броніслави, так і тата Владислава дуже трепетно ставилися до родинних зв’язків – у дворян, навіть збіднілих, було заведено підтримувати стосунки з родичами. Навіть дуже далекими.

      Прикра доля розорення спіткала обидві сім’ї предків Манюсі Склодовської – багатьом їх членам довелося згодом стати до найманої праці. Так один дідусь Мані – тато її мами – хоча й мав у власності маєток, та все