992
Erialalised väljakutsed . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 992
Struktuur ja koostöö. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 993
Sisu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 993
Haridus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 994
Teadustöö. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 995
Perearstid peavad osalema eriala arengus . . . . . . 995
Norra peremeditsiini originaalõpiku toimetus-kolleegium . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 996
Autorid . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 996
Erialalised kaastöötajad. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 997
Peremeditsiini õpiku eestikeelse versiooni toimetajad ja autorid. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 997
Norra keelest tõlkinud . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 997
Aineregister. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 998
25
Osa 1. Esmatasand
Osa 1
Esmatasand
1.1. Esmatasand . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
1.2. Terviseprobleemid ja tervishoiuteenuste osutamine perearstipraksises. . . . . . . . 31
1.3. Peremeditsiini tegevusvaldkonnad ja töövõtted . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 38
1.4. Konsultatsiooni oskus. . . . . . . . . . . . . . . 68
1.5. Diagnoosimise protsess . . . . . . . . . . . . 88
1.6. Raviotsused ja -tegevused. . . . . . . . . . 105
1.7. Mitte kunagi väljaõppinud või valmis 113
1.8. Kliiniliste teadmiste alused ja piirid . . 116
Osa 1. Esmatasand
Perearstikeskus
Viis aastat tagasi tundis Anne Aab ennast kurnatuna. Tal valutas igalt poolt, ta oli käinud palju kordi füsioterapeudi juures ja pidi kohaliku valla-sekretäri ametikohalt haiguslehele jääma. Nii tema kui ka perearst arvasid alguses, et Anne vaevused tulenevad stressist. Arst tegi siiski põhjalikud uuringud. Leiti kõrgenenud TSH tase ja arst võis diagnoosida hüpotü-reoosi (kilpnäärme alatalituse). Ravi türoksiini sisaldavate tablettidega parandas üldist seisundit, kuid aeg-ajalt on Anne vasak õlg nii valus, et ta ei saa oma tööga hakkama.
Tavaliselt pöördub patsient arsti poole, et saada teada oma sümptomite põhjus ja küsida nõu, mida nendega annab teha. Perearstipraksises kujutavad need endast tihti pisiasju, mis ei valmista tõsist muret, vaid lihtsalt vaevavad patsienti, näiteks kõõluse- või kuseteedepõletik. Siis on diagnoosi panemine ja ravi lihtne. Keeruliseks läheb asi siis, kui sümptomid on komplekssed või ebaselged, võib-olla ka pikaajalised ja prog-resseeruvad viisil, mis paneb nii patsiendi kui ka arsti mõt-lema, kas nende taga võib olla mõni tõsine haigus. Mõnikord võivad patsient ja arst seisundi tõsidusest erinevalt aru saada. Siis võib arst olla sümptomite tähendust valesti tõlgendanud: kui piinavad ja laiaulatuslikud need on patsiendi jaoks või milliste muredeni need on viinud. Ent patsient võib sümpto-mite meditsiinilist tähendust ka üle tõlgendanud olla ja siis peab arst proovima valearusaamu korrigeerida.
Anamneesi, läbivaatuse ja võimalike täiendavate uurin-gute põhjal peab arst jõudma diagnostilise järelduseni. Esmatasandi tervishoius on patsientide haiguspilt esialgu atüüpiline või ebaselge ning ei sobitu õpikus toodud klas-sikaliste haiguskirjeldustega. Psüühilistel, sotsiaalsetel või kultuurilistel tingimustel võib olla suur mõju patsiendi sümptomite esitlemisele ja tervisele. Perearst peab leppima, et kõigile küsimustele ei ole selget vastust või et kõik sümp-tomid ei juhata kätte kindlat diagnoosi.
Anamnees on arsti jaoks tähtsaim teadmiste allikas. Pat-siendi jutu kuulamine ei ole lihtsalt viisakus või empaatia, vaid tähtsaim kliiniline oskus, mis perearstil võib olla. Samal ajal tuleb rõhutada läbivaatuse väärtust. Kehaliste vaevus-tega patsient soovib ja vajab korralikku uurimist, eriti siis, kui sümptomid on püsivad.
Kõikide visiitide eesmärk ei ole diagnoosimine. Patsient tuleb ka muul põhjusel, näiteks arstitõend juhiloa saamiseks või tööandjale. Paljude visiitide eesmärk on krooniliste sei-sundite jälgimine, näiteks ammuse diagnoosiga südamepuu-dulikkus, diabeet, astma või lihasvalud, ja siis võib arsti üles-anne olla ennetada komplikatsioone või pakkuda keerulises
olukorras tuge ja lohutust. Eluea pikenemisega elab üha rohkem inimesi ühe või mitme kroonilise haigusega. Eriti just perearstil on tähtis ülesanne jälgida selliseid patsiente ja ollakse veendunud, et perearsti rolle ja ülesandeid selles valdkonnas tuleks tugevdada.
Hea ja tõhus meditsiiniline ravi on tähtis. Samamoodi soovivad paljud patsiendid lihtsalt vestelda ja saada infot oma seisundi kohta ning peavad juba seda piisavaks abiks. Tun-nustatud ravivõtetel, nagu kortisoonisüst liigesepõletiku või tablettravi kilpnäärme alatalituse korral, võib patsiendi iga-päevaelule olla väga positiivne mõju. Perearst võib end kooli-tada ka palju keerukamate ravimeetodite valdajaks, näiteks kognitiivne teraapia psüühiliste vaevuste korral, manipulat-sioonivõtted seljavalude korral, pisikirurgiline ravi või mõni muu spetsiifiline ravi. Kuid perearst õpib varakult selgeks, et kõiki sümptomeid ja haigusi ei saa tõhusalt ravida. Paljudel juhtudel peab arst hoiduma ebavajalikust üleravimisest. Mee-dia ja huvigruppide kaudu tekib sageli nõudlus halvasti tõen-datud uuringute järele, kuid arst võib tunda survet kasutada ravimeid seal, kus tuleks eelistada teisi meetodeid.
Perearstide rollide paljusus
Anne Aabi on palju aastaid vaevanud seljavalud. Aeg-ajalt kujutab ta endale ette, et tegu on vähkkasvajaga, ja üks tema sõbranna arvab, et ta peaks laskma teha uue röntgenpildi. Mõni aeg tagasi palus Anne perears-tilt saatekirja, kuid ei saanud seda. Anne on 163 cm pikk ja kaalub 82 kg. See annab kehamassiindeksiks 31, mida defineeritakse rasvumisena. Veidi aega tagasi lõpetas ta suitsetamise. Ta on alati oma kehamassiga võidelnud ja peab endiselt dieeti. Kuigi Anne on kaalus alla võtnud, leiab arst, et oleks hea, kui ta saavutaks kehakaalu 70 kg, ning tuletab talle meelde poes nähtud kuulutust kaalujälgijate rühmast, mis alustab järg-misel nädalal. Ka Anne isa oli ülekaaluline ja tal oli II tüüpi diabeet. Arst, kes mäletab Anne isa perearstikeskuses