Steinar Hunskår

Peremeditsiin


Скачать книгу

üldised

      Infektsioosne konjunktiviit

      Köha

      Äge keskkõrvapõletik

      Lihas-luukonna vigastus

      Palavik

      Äge bronhiit, bronhioliit

      Kopsupõletik

      Äge tonsilliit

      Mittespetsiifiline valu rinnas

      Sinusiit

      Mittespetsiifiline hingamisteede nakkus

      Kurgusümptomid, kurguvaevused

      Mittespetsiifiline nahanakkus

      Sümptomid/vaevused pöias/varbas

      Gastroenteriit, oletatavasti nakkuslik

      Neelupõletik

      Astma

      6

      4

      4

      4

      2

      2

      2

      2

      2

      2

      2

      2

      1

      1

      1

      1

      1

      1

      1

      1

      1

      Kõik teised diagnoosid

      57

      Kokku (N = 1 336 240)

      100

      47

      Osa 1. Esmatasand

      Koolitervishoiuteenus

      Koolitervishoiuteenust pakutab kooliõde põhikoolis, güm-naasiumis ja kutseõppeasutuses õppivatele õpilastele. Olu-lisimad ülesanded on regulaarsed ennetava iseloomuga tervisekontrollid, terviseseisundi hindamine, vajadusel õpilase suunamine perearsti või eriarsti konsultatsioonile, aga ka nõustamine tervisekäitumises, vajadusel nõustamine pikaajalise tervisehäire korral arsti määratud ravi osas, rehabilitatsiooniplaani osas jt tegevused. Samuti korraldab kooliõde laste plaanilist immuniseerimist ning teavitab lapsevanemaid vajadusest käia teatud vanuses ennetavas tervisekontrollis perearsti juures.

      Perearst teeb mõningaid ennetavaid tervisekontrolle ja sageli osaleb koos kooliõega nende laste jälgimises, kellel on kooliga raskusi, olgu tegu siis somaatiliste või psühho-sotsiaalsete probleemidega. Koostöö klassijuhatajate, peda-googilis-psühholoogilise teenuse ja vanematega on perearsti töös kesksel kohal.

      Hooldekodud

      Perearsti patsiendid võivad elada ka hooldekodus. Mõnedel perearstikeskustel on leping hooldekodus elavate inimeste teenindamiseks. Sel juhul on arstil kaks peamist ülesannet. Esimene on raskelt haigete vanurite haiguste diagnoosimine ja ravi. See vajab nii häid meditsiinilisi oskusi kui ka eetilisi hoiakuid. Arst puutub pidevalt kokku olukordadega, kus on keeruline teada, milline on parim käitumine: põhjalikult uurida ja ravida või lasta tal lihtsalt olla. Olulised on head teadmised terminaalsest ravist.

      Teist ülesannet nimetatakse sageli hooldusasutuse ravikultuuri loomiseks. Arst peab aitama luua ja säilitada humaanset ja erialaselt head ravikultuuri. Siin mängib rolli hea koostöö teiste hooldekodu töötajatega. Nende tööolude hea mõistmine on vajalik, selleks et hooldekodu elanikud saaksid võimalikult head hoolt ja ravi. Kui hooldajatel on keerulised tööolud, võib neil tekkida surve kasutada rahutute elanike puhul liigselt ravimeid.

      Koostöö ja koordineerimine

      Perearst on sageli tõsiselt või krooniliselt haigete patsientide tervishoiuteenuste koordinaator. See on tähtis töö, kus rollid ulatuvad tervishoiuteenustele saatjast patsiendi advokaadini ja puhvriks olemiseni konfliktiolukordades teiste asutustega. Isiklik kokkupuude paljude koostööpartneritega parandab arusaamist teiste teenusosutajate rollist ja nii on perearst sageli parim spetsialist, kes teab, kelle poole patsient võiks probleemide tekkimise korral nõu saamiseks pöörduda.

      Tervishoiu finantseerimine

      Eestis finantseeritakse tervishoidu ravikindlustuse summa-dest ja Eesti riigi eelarvest Eesti seaduste kohaselt. Pere-arstid sõlmivad lepingu Eesti Haigekassaga ning selle

      lepingu alusel finantseeritakse ravikindlustusega patsiendile pakutavad tervishoiuteenused. Erakorraline arstiabi finant-seeritakse Eesti riigi eelarvest ning sellist abi saavad ka mitteravikindlustatud patsiendid. Kui patsiendil pole ravi-kindlustust, siis maksab temale osutatud teenuste eest kas kohalik omavalitsus või patsient ise.

      Isikuhoolduse- ja hoolekandeasutused

      Perearsti kokkupuuted erinevate hoolekandeasutuste, eriti koduhooldusteenusega, võivad olla mõlemapoolselt algata-tud. Koduhooldustöötaja võib võtta arstiga ühendust, juhul kui mõne patsiendi toimetulek või tervislik seisund on hal-venenud ja ta vajab meditsiinilist hinnangut. Perearst võib olla ka esimene, kes näeb, et patsient vajab kodus abi, ja pöör-dub koduhooldusteenust pakkuva töötaja või asutuse poole. Koduvisiidid patsiendi juurde perearsti, pereõe ja omaste osalusel võivad olla väga kasulikud patsiendi vajaduste väl-jaselgitamiseks. Seejärel võib koduteenust osutav asutus hinnata, kui palju abi nad saavad pakkuda. Kohalike oma-valitsuste hoolekandespetsialistid korraldavad ka eakate ja puuetega inimeste järjekordasid hooldekodudesse ja ajutisele ööpäevaringsele hooldusteenusele suunamist.

      Vajalik on hea ja sujuv koostöö. Perearst peab andma kaasa ravimilehe ja informeerima hooldusteenust pakkuvaid asutusi patsiendi kõikidest ravimitest ja nende tarvitamisest. Uuringud näitavad, et ravivigade oht hoolekandeasutustes on suur, kuna sageli puudub neis pidevalt kohal olev medit-siiniline personal ning neil ei ole kindlaid tegutsemisjuhi-seid. Mõnes kohas on perearstidel korrapärased kohtumised ja vastuvõtud hooldusasutustes, teistes kohtades kutsutakse arst välja vajadusel.

      Eriline väljakutse perearsti jaoks on koostöö termi-naalravi ja hoolduse pakkujatega kodus (lk 45). Perearstil on koordineeriv vastutus patsiendi meditsiinilise ravi eest, saatekirja kodusele terminaalravile võivad anda ka onko-loogid. Vähihaigete kodune toetusravi on meeskonnatöö, kus osalevad palliatiivravi pakkuv arst ja õde, perearst ja vajadusel kaasatakse sotsiaaltöötaja. Selline terminaalravi peaks olema kättesaadav kõikidele abivajajatele kohe, kui nad seda vajavad.

      Koduabi, mis pakub abi toiduvalmistamises, koristamises jms, on tavaliselt ka osa hoolekandeteenusest. Samuti on võimalik organiseerida rehabilitatsiooniplaani alusel kodust taastusravi igapäevases keskkonnas, mis sisaldab erinevate taastusravi meeskonnaliikmete (tegevusterapeut, füsiotera-peut, psühholoog, logopeed) koduvisiite kliendi vajaduste järgi. Kohalikel omavalitsustel on pakkuda erinevaid teenu-seid ja aktiveerivaid meetmeid dementsetele, vaimse puude või tõsise psühhiaatrilise haigusega inimestele – nende või-malustega peaks perearst kursis olema.

      Lastekaitse

      Kohaliku omavalitsuse lastekaitseteenus peab tagama, et lap-sed ja noored, kes elavad oludes, mis võivad kahjustada nende tervist ja arengut, saaksid õigel ajal vajalikku abi ja hooldust,

      48

      Osa