змайстрував візок, що пересувався завдяки електроструму. Експерименти з електромобілями тривали все ХІХ століття. 1881 року на виставці в Парижі можна було побачити триколісний електромобіль Густава Трове. Він їздив зі швидкістю 12 кілометрів за годину. Згодом щось подібне винайшли в Німеччині.
Але почати масове виробництво такого транспорту заважали кілька проблем. Акумулятори були надто важкі та ненадійні, а заряду вистачало ненадовго. Наприклад, електромобіль Трове міг проїхати без підзарядки щонайбільше 24 кілометри. А заряджати такий транспорт було дуже складно. Знадобляться ще кілька винаходів майбутнього, щоб електромобілі запрацювали як слід.
Струм був потрібен Фордові для бензинових авто.
Електрична іскра запалює пальне у двигунах внутрішнього згоряння. Ці двигуни почали виробляти в Європі ще в середині XIX століття, але майже ніхто не пророкував їм великого майбутнього. І вони помилялися.
Генрі теж спершу не дуже вірив у «магію» цих двигунів.
У роки свого учнівства Форд прочитав в англійському журналі «Світ науки» про безшумний чотиритактний двигун німецького інженера Ніколауса Отто.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.