образа.
У той же час інший, який ні за що не відповідає, а лише егоїстично пожинає плоди спільного життя та відверто командує першим. Якщо один з подружжя робить замах на свободу іншого або перекладає на нього всю відповідальність за відносини, – любов починає здавати свої позиції. Подібно до рослини, яка в'яне в сухому, неродючому грунті, – стосунки подружжя марніють в обставинах ворожості та нерозуміння.
Та коли ці основні компоненти відносин неухильно дотримуються, – відбувається щось неймовірне: їх любов і взаєморозуміння ростуть, а разом з ними ростуть як особистості і кожен з подружжя.
Свобода, кохання та відповідальність вимагають від чоловіка та дружини активних дій. Керуючись ними, кожен з них змінює:
– Своє ставлення, свою реакцію, свої вчинки, свої рішення, свої почуття, свій характер;
– Бере активну участь у пошуках шляху з подолання будь-яких непорозумінь, що виникли у відносинах з партнером, навіть без провини;
– Тепер кожен бере відповідальність за свої: бажання, настрій, потреби, недоліки і життєві принципи.
Ні для кого не є секрет, що більшість людей спочатку самі дозволяють іншим витісняти себе за певні рамки, а потім самі ж ображаються на тих, з ким допустили таку помилку. Проявляючи своє безсилля і слабкість, – вони не домагаються здійснення своїх бажань, не відстоюють свої принципи, не захищають «власні володіння» від зовнішнього розорення.
Існують певні закономірності в міжособистісних стосунках:
– Відсутність свободи породжує рабство. А раби, як вам відомо, – рано чи пізно піднімають повстання.
– Відсутність відповідальності, – породжує залежність.
Вся ця «розруха» з часом накопичується і в результаті можна прокинутися «біля розбитого корита». Тому перед кожними молодятами стоїть подвійне завдання:
– З одного боку: вести себе так, щоб не стати жертвою поганого характеру чоловіка або дружини;
– А з іншого: вносити зміни в свої риси характеру, щоб по можливості підтримувати здорові подружні стосунки.
Але початок будь-яких змін – повне відчуття особистої відповідальності за те, що відбувається.
Наведу приклад: «Його безвідповідальність робить моє життя нестерпним» – так почала свою розповідь Катерина. Далі вона почала розповідати жахливу історію про те, як її чоловік поводиться ніби мала дитина, яка зовсім не хоче дорослішати, та про те, що він постійно перекладає на її плечі тягар відповідальності за всю сім'ю. Як її життя з цією людиною – це суцільні страждання як в матеріальному, так і в моральному плані.
Однак, слухаючи її душевні розплески, я зрозуміла: вона потрапила в полон особистісної безпорадності. Мені одразу ж прийшло на думку безліч способів, за допомогою яких вона могла б назавжди позбавитися від впливу негативних звичок свого чоловіка. Адже, в неї було безліч можливостей допомогти не тільки