за свої вчинки;
– Відчути себе коханими;
– Набути глибші подружні стосунки.
Безпека
Уявіть собі знову власний будинок із прилеглою до нього ділянкою, або квартиру в багатоповерховому будинку. Які запобіжні заходи ви почнете для захисту своїх володінь? Напевно ви подбаєте про те, щоб обнести свою ділянку парканом, поставите надійні запори на дверях і хвіртці, встановите сигналізацію або обзаведетеся спеціально навченою собакою. Іншими словами, ви зробите все, щоб з одного боку – не впустити «зле»: злодії або шахраї, а з іншого – мали можливість впустити «добре»: близькі вам люди.
Все сказане про ваші володіння відноситься і до вашої душі. Вам потрібні такі захисні механізми впливу на внутрішній і навколишній світи, щоб з одного боку – захищати свою душу від негативних впливів з боку оточення, а з іншого – дозволяти їй знаходити необхідні здібності для подолання різних труднощів у відносинах з іншими.
Самовладання
Існують три типи людей:
– Перші – заперечують проти встановлення меж особистої власності, вважаючи, що це буде занадто егоїстично з їхнього боку;
– Другі навпаки – користуються подібними межами якраз в егоїстичних цілях;
– Треті взагалі до кінця не розуміють що таке кордони особистої власності, а значить і створювати їх не вміють.
Без розподілу меж власності, – взагалі неможливо навчитися володіти самим собою. Визначаючи кордони особистої території, ви ні в якому разі не маєте права вказувати сусідові, що він повинен або не повинен робити на своїй.
Так само ви окреслюєте територію і своєї особистості. І якщо хтось зазіхає на вашу «власність», то ви повністю контролюєте ситуацію, не дозволяючи нікому підпорядковувати вас собі або ображати вас. Ви не дозволяєте іншому володіти вашою особою. Ви самі володієте собою.
Самовладання – це міцне підгрунтя для міцних взаємин у шлюбі. Якщо ви навчитеся володіти собою, – ви знайдете здатність не тільки протистояти власному егоїзму, але й більше і глибше кохати свою другу половинку. В ваших силах з'явиться можливість створити таку душевну близькість в стосунках, про яку ви тільки мрієте.
Глава 4. Приклади власних кордонів.
У соціальному світі, де спілкування відбувається на рівні душі, розділові кордони теж існують. Кожна людина захищає свою територію по-різному: один ввічливо, інший грубувато, а деякі можуть запросто і кулаком огріти… Тому людська істота наділена спеціальними «повноваженнями», які допомагають їй розмежовувати міжособистісний простір.
Давайте з вами розглянемо деякі з них.
Використання слів
Слова – це основа міжособистісного спілкування. Вимовлені вами слова несуть інформацію про те: хто ви і що з себе уявляєте. Вони дають можливість оточуючим людям: або розуміти вас до глибини душі, або ж навпаки – ввести співрозмовника в оману, –