помилок, що шкодять їм. Згубних помилок.
ДЕВІД: Згідно з новим визначенням, ви не «погана мати». Однак тоді «поганих матерів» не існує, адже ніхто весь час не припускається згубних помилок.
НЕНСІ: Ніхто?
ДЕВІД: Ви сказали, що погана мати весь час припускається згубних помилок. Немає такої людини, яка припускалася б згубних помилок двадцять чотири години на добу. Кожна мати здатна дещо робити правильно.
НЕНСІ: Ну, бувають такі жорстокі батьки, які весь час карають, б’ють – про таких можна прочитати в газетах. Їхні діти постійно лупцьовані. Таку матір точно можна назвати поганою.
ДЕВІД: Буває, що батьки жорстоко поводяться, це правда. Однак такі люди могли б виправитися, і тоді, певне, вони почали б краще ставитись до себе та своїх дітей. Утім, було б неправдою казати, що такі батьки весь час лише шкодять та поводяться жорстоко, і, коли причепити до них наличку «поганий», це точно не допоможе. Ці люди мають проблеми з агресією, тож їм потрібно навчатися самоконтролю, але все лише погіршиться, якщо ви спробуєте переконати їх, що проблема в тому, що вони погані. Зазвичай вони вже вважають себе мерзотними людьми, і це частина їхньої проблеми. Чіпляти на них наличку «погана мати» неправильно і безвідповідально, це немов намагатися загасити пожежу, ллючи бензин у вогонь.
Тут я намагався пояснити Ненсі, що вона лише шкодить собі, чіпляючи на себе наличку «погана мати». Я сподівався довести їй, що, хай як вона визначала «погану матір», її визначення нереалістичне. Якби вона відмовилася б від руйнівного прагнення страждати та вважати себе нікчемою, ми могли б перейти до стратегій подолання шкільних проблем її сина.
НЕНСІ: Однак я досі відчуваю, що «погана мати».
ДЕВІД: Ну, ще раз, яке ваше визначення?
НЕНСІ: Та, яка не приділяє дитині достатньо уваги, позитивної уваги. Я так зайнята навчанням. А коли я зрештою звертаю на Боббі увагу, то боюся, що це може бути суцільний негатив. Хто знає? Так я скажу.
ДЕВІД: То ви кажете, що «погана мати» – це та, яка не приділяє дитині достатньо уваги? Достатньо для чого?
НЕНСІ: Щоб її дитина досягла успіху в житті.
ДЕВІД: Досягла успіху в усьому чи де в чому?
НЕНСІ: Де в чому. Не можна досягти успіху в усьому.
ДЕВІД: Чи досягає Боббі успіху в деяких справах? Чи є в нього сильні сторони?
НЕНСІ: О, так. Є багато чого, що йому подобається й добре вдається.
ДЕВІД: Тоді ви не можете бути «поганою матір’ю» згідно з вашим визначенням, адже ваш син багато в чому досягає успіху.
НЕНСІ: Тоді чому я почуваюся поганою матір’ю?
ДЕВІД: Схоже, ви чіпляєте на себе наличку «погана мати», бо хотіли б проводити більше часу з сином, іноді почуваєтеся неповноцінною, а ще вам потрібно ліпше спілкуватися з Боббі. Однак автоматичний висновок, що ви «погана мати», не допоможе розв’язати такі проблеми. Це здається вам логічним?
НЕНСІ: Якби я приділяла синові більше уваги й більше йому допомагала, він міг би краще навчатися в школі й бути набагато щасливішим. Я відчуваю провину, коли йому щось не вдається.
ДЕВІД: