та критику, бо ті, через кого переймаєтеся, не приймуть вас, якщо ви звичайна недосконала людина. Ризик того, що від вас відвернуться, такий серйозний, тож, убезпечуючи себе, ви сидите тихо й сумирно. Якщо нічого не пробувати, ніде й не налажаєш!
11. Примус та образа. Смертельний ворог мотивації – примус. Зсередини або ззовні ви відчуваєте страшний тиск, мусячи щось робити. Це трапляється, коли ви намагаєтеся мотивувати себе моралізаторськими «мушу» й «повинен». Ви повторюєте собі: «Я мушу це зробити», «Я повинен це зробити». А тоді почуваєтеся зобов’язаним, перевантаженим, напруженим, ображеним і винним. Ви здаєтеся собі зловмисником, за яким наглядає поліціянт-тиран. Кожне завдання стає таким мерзенним, що ви не знаходите сили до нього наблизитись, а відтак, прокрастинуючи, засуджуєте себе як нікчемну ледачу дупу. І це ще більше позбавляє вас сил.
12. Нетерпимість до розчарувань. Ви стандартно вважаєте, що зможете швидко й легко розв’язати свої проблеми й досягти визначеної мети, тож вас охоплюють шалена паніка та лють, коли життя ставить перешкоди. Замість того щоб терпляче й наполегливо попрацювати якийсь час, коли життя ускладнюється, ви можете повстати проти «несправедливості» й узагалі відмовитися щось робити. Я називаю це «синдромом уповноваженого», бо ви почуваєтеся й поводитеся так, ніби вповноважені здобувати успіх, любов, схвалення, ідеальне здоров’я, щастя тощо.
Таке розчарування випливає зі звички порівнювати реальність з ідеалом, витвореним вашими думками. Коли вони не збігаються, ви засуджуєте реальність. Вам не спадає на думку, що набагато простіше змінити очікування, ніж намагатися гнути й перекручувати реальний світ.
Це розчарування часто породжене твердженням, що «так має бути». Під час пробіжки ви можете скаржитися: «Я пробіг стільки кілометрів, що повинен вже мати ліпшу форму». Справді? Чому? У вас може виникнути ілюзія, що такі суворі й вимогливі слова допоможуть вам, спонукаючи сильніше намагатися й докладати більших зусиль. Це спрацьовує зрідка. Розчарування лише посилює відчуття марності та бажання кинути все й нічого не робити.
13. Провина й самозвинувачення. Застрягнувши в переконанні, що ви погані або підвели інших, ви, звісно, не матимете мотивації далі звикло жити. Нещодавно я лікував самотню літню жінку, що днями викачувалася в ліжку, хоч і почувалася краще, коли ходила по крамницях, готувала або спілкувалася з друзями. Чому? Ця мила жіночка вважала себе відповідальною за те, що її дочка розлучилася п’ять років тому. Вона пояснювала: «Гостюючи в них, я мала сісти й поговорити із зятем. Варто було запитати, як у них справи. Може, я допомогла б. Я хотіла, але не скористалася нагодою. Тепер відчуваю, що підвела їх». Після того як ми обговорили, яке нелогічне її мислення, вона відразу стала краще почуватися й знову вдалася до активного життя. Ця жінка лише людина, а не Бог, тож годі очікувати, що вона зможе передбачити майбутнє або точно знатиме, коли втрутитися.
Дотепер ви, мабуть,