ефективні техніки, якщо хочете далі панувати над власним настроєм. Є різниця між «ліпшим самопочуттям», що може виникати саме собою, і «одужанням», яке стає наслідком систематичного застосування методів, що поліпшують ваш настрій щоразу, коли в цьому є потреба.
Як цю роботу сприйняли в академічній спільноті? Наші відкриття значною мірою вплинули на психіатрів, психологів та інших фахівців із психічного здоров’я. Минуло вже двадцять років відтоді, як цей розділ був написаний уперше. З того часу в наукових виданнях опубліковані численні ретельно контрольовані дослідження ефективності когнітивної терапії. У них її дієвість порівнювали з дієвістю антидепресантів і різних форм психотерапії в лікуванні депресії, тривожності та інших розладів. Результати цих досліджень виявилися досить обнадійливими. Науковці підтвердили наші висновки, що когнітивна терапія принаймні так само ефективна, як і ліки, а часто ефективніша за них у короткостроковій і довгостроковій перспективах.
То що маємо в підсумку? Ми переходимо надважливий етап розвитку сучасної психіатрії та психології – перспективний новий підхід до розуміння людських емоцій, що ґрунтується на перевіреній та обґрунтованій терапії. Численні фахівці з психічного здоров’я неабияк зацікавлені ним, і схоже, це лише початок справжньої бурі.
Відтоді як 1980 року світ побачило перше видання книжки «Почувайся добре», багато тисяч людей із депресією були успішно вилікувані за допомогою когнітивної терапії. Дехто вважав себе безнадійним і вбачав у ній останню відчайдушну спробу перед самогубством. Багатьох просто допекла осоружна щоденна напруга, тож вони бажали більшого особистого щастя. Пропонована книжка – це ретельно обміркований практичний застосунок нашої роботи, і вона призначена саме для вас. Хай щастить!
Розділ 2. Як діагностувати свій настрій: перший крок до одужання
Мабуть, ви хочете дізнатися, чи справді маєте депресію. Тоді з’ясуймо, що з вами таке. Тест депресії Бернса (табл. 2-1) – надійний вимірювач настрою, який допомагає виявити депресію й точно оцінити її рівень5. Щоб заповнити цю простеньку анкету, потрібно лише кілька хвилин. Коли виконаєте тест, я покажу, як просто тлумачити його результати, спираючись на загальну кількість балів. Тоді ви відразу дізнаєтеся, хворієте на справжню депресію чи ні і, якщо хворієте, наскільки вона глибока. Я також викладу кілька важливих вказівок, що допоможуть визначити, чи можете ви безпечно та ефективно впоратися зі своїм сумом, дотримуючись настанов цієї книжки, чи у вас серйозніші емоційні розлади й варто звернутися по професійну допомогу, а не лише власноруч докладати зусиль, щоб зарадити собі.
Щоб заповнити анкету, уважно прочитайте кожен пункт і позначте галочкою (
) варіант, що відповідає тому, як ви почуваєтеся протягом останніх кількох днів. Обов’язково дайте відповідь до кожного з двадцяти п’яти пунктів.Якщо маєте сумніви, виберіть варіант,