Генрик Сенкевич

Вогнем і мечем


Скачать книгу

Прибрали до рук сирітське надбання, та постривайте! Князь про це вже завтра знатиме!

      Почувши таке, княгиня відступила в куток сіней і, схопивши рогатину, пішла на намісника. Князі теж, похапавши хто що міг – шаблю, обушок, ніж, – оточили його півколом, дихаючи, мов зграя скажених вовків.

      – До князя підеш? – закричала княгиня. – А чи вийдеш живим звідси? А чи не остання це година твоя?

      Скшетуський схрестив на грудях руки й бровою не повів.

      – Я як посол князя повертаюся з Криму, – сказав він, – і якщо тут хоч одну краплину крові моєї буде пролито, то через три дні від місця цього й попелу не лишиться, а ви в лубенських темницях згниєте. Чи є на світі сила, яка б вас могла врятувати? Не грозіться ж, не злякаєте!

      – Хай ми згинемо, але здохнеш і ти!

      – Тоді бий! Ось груди мої.

      Князі, під проводом матері, продовжували тримати клинки націленими в намісникові груди, та видно було, що якісь незримі пута не пускали їх. Сопучи і скрегочучи зубами, Булиги тіпались у безсилій люті, одначе удару ніхто не завдавав. Стримувало їх страшне ім’я Вишневецького.

      Намісник був господарем становища.

      Безсилий гнів княгині перетворився тепер на потік образ:

      – Пройдисвіт! Дрібнота! Голодранець! Із князями породичатися захотів, так нічого ж ти не отримаєш! Будь-кому, тільки не тобі, віддамо, в чому нам і князь твій не укажчик.

      На що пан Скшетуський:

      – Не час мені свій родовід описувати, але вважаю, що ваша князівська ясновельможність спокійнісінько могло б за ним щит із мечем таскати. До того ж, якщо мужик вам гарним на вроду видається, то вже я ж бо трохи кращий. Що ж до статків моїх, то й вони можуть із вашими позмагатися, а якщо даром Олену мені віддавати не хочете, не турбуйтесь – я теж вас залишу в Розлогах, розрахунків з опіки не вимагаючи.

      – Не даруй того, що не твоє.

      – Не дарую я, але зобов’язання на майбутнє даю і в тому ручаюся словом лицарським. Так що вибирайте – або князеві звіт з опіки подасте й од Розлогів одступитесь, або мені Олену віддасте, а маєток утримаєте…

      Рогатина повільно висковзувала із княгининих рук і зрештою зі стукотом упала на підлогу.

      – Вибирайте! – повторив пан Скшетуський. – Aut pacem, aut bellum![37]

      – Щастя ж, – дещо м’якше сказала Курцевичиха, – що Богун із соколами поїхав, не маючи бажання на ваших милостей дивитися; він уже вчора ввечері щось запідозрив. Інакше без кровопролиття не обійшлось би.

      – Але ж і я, добродійко, шаблю не для того ношу, щоб пояс відтягувала.

      – Та хіба гоже такому кавалеру, ввійшовши по-доброму в хату, так на людей накидатися й дівку, наче з неволі турецької, силою віднімати.

      – А чому ж ні, якщо вона в неволю холопові мусить бути продана?

      – Такого, добродію, ви про Богуна не говоріть, бо він хоч і безрідний, але воїн природжений і лицар знаменитий, а нам змалечку знайомий і як рідний у домі. Йому дівку не віддати або ножем ударити – один біль.

      – А мені, вельмишановна добродійко,