Edgars Auziņš

Apstākļu spiediena ietekmē


Скачать книгу

Un ko mēs redzam? Narkotikas tika pārvadātas kravas automašīnā augļu kastēs. Pēc dokumentiem tie bijuši augļi. Tātad dzīvoklī mēs redzam augļu kastes. Proti, trīs lielas kastes. Pagaidām viss sakrīt.

      – Nu, kas viņiem vainas? Varbūt tur tiešām ir augļu kastes,» kritizēja Saša.

      – Labi, labi, ka izmantojāt kritisko domāšanu. Tieši tāpēc, ka tur var būt parastie augļi, uzstādām dzīvokļa numuru, ko nav īpaši grūti izdarīt, un tad dodamies uz valsts reģistrācijas dienestu un noskaidrojam visas detaļas par dzīvokli, tajā skaitā īpašnieka vārdu un iespējamo ilgtermiņa nomas līgumi. Civilstāvokļa aktos atrodam dzīvokļa īpašnieka foto un turpinām uzraudzīt. Man paveicās: dzīvokļa īpašnieks dzīvokli it kā izīrēja ilgtermiņā, un tādi līgumi ir jāiekļauj reģistrā.

      – Un aizkari, starp citu, netraucēja mūsu uzraudzību?

      – Istabā karājās caurspīdīgs tills, un, kad iekšā ieslēdza gaismas, viss bija lieliski redzams. Viņi virtuvē vispār nekarina garus aizkarus, un viņam tādu nebija vispār,» es noskaidroju detaļas.

      «Kaut kas nesakrīt,» viņš mani pārtrauca. – Šis cilvēks ir noziedznieks, bet viņš ievēro likumus? Šaubos, ka kaimiņi tajā mikrorajonā un tajā mājā būtu uzbrukuši, ka tur dzīvo nevis viņš, bet gan kāds cits, un tam vispār nebija jēgas…

      – Atgriezīsimies tieši pie mūsu biznesa. Tātad, mēs atrodam dzīvokļa īpašnieka fotoattēlu un lūdzam fotogrāfiju no personas, kas īrēja šo dzīvokli, bet mēs saskaramies ar faktu, ka šī persona ir nepareiza dzimuma un parasti ir reģistrēta citā pilsētā. Skaitlis un sērija sakrīt, bet pārējie dati neatbilst. Neparasti, vai ne?

      – Tas ir neparasti, bet saimnieks varēja kļūdīties ar vienu numuru. Ne vienmēr pēdējais. Mazliet nesekoju līdzi, novērsos no domām un uzrakstīju nepareizu numuru. Viss var notikt,» viņš paraustīja plecus.

      – Protams, ka var, tā vienkārši nav pati tipiskākā situācija. Un pareizi atzīmējāt par likumu ievērošanu – vīrietis ir tīrs, bez sodāmības, nolēma dzīvokli izīrēt un pat visu izdarīja pēc noteikumiem. Protams, viņš varēja kļūdīties vienā numurā. Ir labi. Bet īrnieks aizbēga, un īpašnieks nevar atcerēties, kādam jābūt numuram. Tāpēc turpinām uzraudzīt dzīvokli.

      – Tas laikam ir vienīgais pareizais lēmums.

      – Nē, bet lai tā būtu. Pārbaudes pamatam ar šiem datiem nepietiktu, taču pietiktu, lai piezvanītu un precizētu informāciju par nepareizu līgumu. Varētu mēģināt sašķelt pilsoni, bet pārējie fakti ir neuzticami.

      – Vai jūs runājat par augļu kastēm? – viņš izteica gaisa pēdiņas.

      – Un arī tas, bet kopumā es runāju par minējumiem par narkotiku atrašanās vietu. Nekad nevar zināt, kam savā virtuvē ir augļu kastes.

      «Tāpēc mēs turpinām uzraudzīt dzīvokli.» Un ko mēs tur redzam?

      – Redzam, ka tur dzīvo viens un tas pats dzīvokļa īpašnieks un nav nekādu mājienu par trešajām personām. Pat viesi nenāca pie viņa.

      «Šajā arī nav nekā īpaši dīvaina.» Kā viņš uzvedās ar kastēm? – Saša sasprindzināja smadzenes.

      – Jūs uzdodat pareizos jautājumus. Mūsu subjekts dzīvoja tā, it kā dzīvoklī nebūtu kastes. Un tas jau ir nedaudz aizdomīgi.

      «Tas nešķiet ļoti labi,» viņš vāji pretojās.

      – Nē, tas ir tieši aizdomīgi. Viņš izturējās tā, it kā kastes nebūtu,“ es uzsvēru frāzi, „viņš nevēlējās, lai tās tur atrastos, un ignorēja tās no visa spēka. Bet ar to arī nepietiek kratīšanai un arestam. Varbūt es pati to izdomāju. Varbūt viņš neignorēja kastes. Pa labi?

      – Pa labi. Tātad, ko mēs darām tālāk?

      «Tad mēs pamanām, ka šim pilsonim ir fiksētais tālrunis ar fiksētā tālruņa numuru, kas vienā jaukā dienā aktivizējās naktī. Dzīvokļa īpašnieks kādam piezvanīja tieši trijos piecpadsmitos no rīta, parunāja trīs minūtes, nospieda dažas pogas un atkal gulēja. Šī darbība tika atkārtota dienu vēlāk: zvans noteiktā laikā, daži pogas nospiešanas un saruna trīs minūtes.

      – Tātad mēs ejam pie vadu operatora un pieprasām zvanu izdruku? – Saša pēkšņi uzlēca ar paceltu pirkstu un skatoties «Elementāri, Vatson!»

      – Nav slikts risinājums, taču tas vairs nav lietderīgs. Šie dati ir pilnīgi pietiekami. Ātra meklēšana, kamēr cilvēks ir šokā, ka policija ielauzās viņa dzīvoklī, kastēs atrodot ko citu, nevis augļus un arestu. Ja viņš mēģina pretoties, tad parādiet viņam viltotu līgumu. Uzdevumu var uzskatīt par pabeigtu.

      – Tātad jūs noteikti nezināt, vai tas ir viņš vai nē? – Viņš sarūgtināts atliecās sēdeklī.

      – Vai tas ir viņš vai nav kas? – es atbildēju apstiprinoši.

      – Vai viņš no kravas automašīnas nozaga trīsdesmit kilogramus narkotiku?

      – Ne viņš.

      – PVO? Un kāpēc jūs izvēlējāties šo konkrēto personu? – Saša brīnījās. -Vai esat nolēmis viņu iekārtot?

      «Man bija uzdevums atrast preces, nevis tos, kas tās nozaga. Formāli dzīvokļa īpašnieks ir līdzdalībnieks, tas nozīmē, ka viņš ir vainīgs un es nevienu neierobežoju.

      «Vai jūs nedomājat, kurš nozaga kastes?!»

      – Nē, kāpēc man tas būtu interesanti? Tas nav mans darbs! Zagļi, lai nezog, tā nav mana problēma. Es atradu līdzdalībnieku. Atradu preci. Tas noslēdz manu darbu. Ņemiet vērā, ka man pat nav jādodas uz aizturēšanas centru.

      – Man šķiet, ka tu zini vairāk, nekā saki. Tu saproti, ka, ja esi kļūdījies, izvēloties jomu, tad viss ir nepareizi un apsūdzēji nevainīgu cilvēku par jebko! – viņš sajūsminājās.

      – Nav vajadzības celties panikā. Viņa dzīvoklī viņi vienkārši pārbaudīs rūtiņas, varbūt uzdos pāris jautājumus, un viss. Neviens viņu neaiztiks, ja viņš nav vainīgs.

      – Tieši tā? – viss viņa izskats pauda cerību.

      – Tieši tā. Bet nelieciet cerības – esmu gandrīz pārliecināts, ka viņš ir noziedznieks.

      «Vai jūs man pastāstīsit vēlāk, kā šī lieta beidzās?»

      «Es pat tagad varu piezvanīt savam tā sauktajam priekšniekam un uzzināt.»

      – Nav agri? – viņš šaubīgi jautāja.

      «Mēs jau labu laiku esam risinājuši šo noslēpumu.» Domāju, ka viņš jau visu ir atradis vai vismaz nonācis vietā. Zvanīt?

      – Nē, labāk pastāstiet man, kādas darbības jūs darījāt, lai atrastu preci. -Vai jūs mēģināt kavēties uz laiku?

      – Daļēji, jā.

      Es ilgi domāju. Galu galā, tā ir taisnība, ka viss manas darbības panākums ir ne tikai spēja analizēt, bet arī citu cilvēku darbs. Pirms dažiem gadiem es izveidoju nelielu komandu un uzticēju viņiem nelielus darbus, piemēram, novērošanu, telefonsarunu noklausīšanos un dažreiz arī savu apsardzi. Es pats personīgi apmācīju šos cilvēkus, nodevu viņiem savas zināšanas un gudrības. Darbā mani asistenti neviens neinteresē, par ko esmu viņiem ļoti pateicīgs.

      – Tu atkal aizmigi? – Saša mani pagrūda. – Kas tad tev palīdz?

      «Nav svarīgi, kurš,» es to noraidīju.

      – Tev ir partneris?

      – Nē, darbā strādāju