наступні системи утримання птиці: кліткова, підлогова і табірна.
При будівництві курників необхідно брати до уваги вік птиці, кліматичні особливості району.
Утримання курей. Якщо птицю утримують на глибокій підстилці, то це вимагає попередньої підготовки підлог курників. Спочатку на утрамбовану підлогу насипають вапно з розрахунку 0,5–1 кг/м2 підлоги, потім кладуть підстилку шаром 6–8 см, яку періодично освіжають залежно від необхідності, доводячи її товщину до кінця утримання до 25–30 см Річна потреба у підстилковому матеріалі 8 – 10 кг (для курчат – 2–3 кг) на 1 голову, як підстилку використовують солом’яну різку, тирсу, полову, але краще торф, оскільки разом з високою вологоємкістю торф’яна підстилка поглинає аміак в 7 разів, а вуглекислоту – в 6 разів краще, ніж інший підстилковий матеріал.
При зміні кожної партії птиці глибоку підстилку видаляють і проводять ретельне механічне очищення, дезінфекцію і дератизацію приміщення.
Сідала, зазвичай поєднані з коробами для посліду, – це планки, які закривають короб згори. Фронт сідала для курей – 12–15 см, розрив між ними – 25–30 см. Послід через проміжки між планками поступає в короб, звідки його щодня видаляють. Годівниці і поїлки розташовують над коробом для посліду. Фронт годування – 15–18 см.
При клітковому утриманні птиці використовують різні конструкції кліток – кліткові батареї.
Утримання качок. Добові качата з інкубаторію потрапляють до опалюваних приміщень, де їх вирощують до 10 – 20-денного віку. Щільність посадки – 14–16 голів на 1 м2 площі підлоги, для каченят до 10 днів – 12 голів. Після цього каченят переводять до приміщення, де щільність їх посадки становить 6–7 каченят на 1 м2.
При утриманні каченят на сітчастій підлозі (розмір вічка 10 × 10 мм) щільність посадки каченят до 10 днів – 22–25 голів, до 20 днів – 8 – 10 днів.
Для вирощування каченят з 1- до 10-денного віку в кліткових батареях щільність посадки становить 30 каченят на 1 м2 підлоги клітини, у старшому віці – 8 – 10 каченят на 1 м2.
Мікроклімат у курниках регулюють залежно від віку каченят і способу їх утримання. У першу добу життя каченят освітлення має бути цілодобовим, а потім його поступово зменшують. Освітленість на рівні годівниць і поїлок підтримують на рівні 15–20 лк вдень, вночі – 1,5–2 лк.
Утримання гусей. Гусей утримують на глибокій підстилці по 25 голів у секції.
Щільність посадки – 1,5 голів на 1 м2 площі підлоги. Поряд із курником повинен бути вигул з розрахунку 2,5 м2 на одну голову. Вигул оснащують канавкою для купання завширшки 1 м і завглибшки 0,3 м.
Температура повітря у приміщенні повинна бути 5 – 10 °C, відносна вологість – 70–80 %, швидкість руху повітря взимку не більше 0,5, влітку – 0,8 м/с, освітленість – 15 лк.
При вирощуванні гусенят на м’ясо використовують наступні способи утримання:
• з добового до 20-денного віку їх розміщують у кліткових батареях, а потім до кінця відгодівлі – на підлозі з використанням підстилки або сітчастих підлог;
• з