tutvume lähemalt järgnevatel lehekülgedel.
I peatükk
FENG SHU I KUI ELAMISÕPETUS
Tee sünnitab neid.
Vägi kasvatab neid.
Asjad kujundavad neid.
Olud täiustavad neid.
Seetõttu musttuhanded kõik austavad Teed ja hindavad väge.
Nad austavad Teed ja hindavad väge
mitte käsu järgi, vaid oma loomusest.
Seega Tee sünnitab ja vägi kasvatab neid,
juhib neid ja hoiab neid, hooldab neid ja kaitseb neid.
Toidab neid ja katab neid.
Annab elu, kuid ei omasta.
Tegutseb, kuid ei oota tänu.
Juhib, kuid ei valitse.
Seda kutsutakse ürgseks väeks.
Oleme taas kord alguses ja esitame endale jätkuvalt küsimuse: mis on feng shui? Seda küsimust on esitatud palju kordi ja sellele vastab iga inimene isiklikust maailmatunnetusest lähtuvalt. Inimene on terve oma elu teel, kulgemises. Sel teekonnal saab ta pidevalt uusi õppetunde ja kogemusi, mis voolivad temast selle, kes ta just täna on. See on sündimise ja kasvamise, kogemise, kujunemise ja enesetäiendamise teekond, mis annab meile juhised, kuidas tunda ennast hästi, kuidas olla õnnelik ja rahulolev. Teekonnal õpitud võlusõna on tasakaal (harmoonia), selle saavutamine, hoidmine ja kasvatamine. Feng shui on harmooniline kooseksisteerimine loodusega, ümbritseva keskkonnaga ja iseendaga.
Feng shui on välja kasvanud taoismist, mille põhimõiste on tao. Tao on teekond, tee, suund, aga ka õpetus, juhatus ja seletus, millel liigub taiplik energiaid ehk väge jälgiv ja neid oma heaolu kindlustamiseks kasutav inimene. Tao on teekond just praegu, olevikus, ja see olevikuhetk sisaldab endas olulisi teadmisi minevikust, varasematest põlvkondadest.
Feng shui väidab, et sarnane loob sarnast, seega hea toob juurde head ja halb toob juurde halba. Nii võime enese teadmata elada aastaid halva energiaga kohas, seejuures imestades, miks tervis on korrast ära ja miks suhted ei toimi. Samuti ei oska me ära tunda ja enda jaoks tööle panna ümbritsevat positiivset energiat. Seega on meie ülesanne õppida tundma energiate liikumist ja neid ka juhtima. Taibukas, uuele avatud inimene võtab appi feng shui, mis õpetab juhtima energiavoogusid, vähendama negatiivseid mõjutusi ja rohkendama head. Energiate ravimine ja juhtimine toimubki tasakaalustamise ehk harmoneerimise teel.
Oma elutee ehk tao loob iga inimene endale ise. Õnnelik tao tähendab elada harmoonias iseendaga, teistega ja loodusega. Seda on võimalik õppida, kogeda, tunnetada ja harjutada, tuleb vaid tahta ja kannatust varuda. Missugune on aga meie isiklik tao, see sõltub energia ehk qi omadustest.
Qi on nähtamatu energia, mis liigub kõikjal. Qi on elujõud, mis on omane näiteks inimesele, loomale, taimele, maale, kodule, ja on antud talle tema loomise hetkest alates. Kui inimene on terve, siis on tema qi tasakaalus ning ta on elujõuline ja loov isik. Kui inimene on haige, siis on tema kehas tugev qi puudujääk ja ta on jõuetu ning väsinud. On kodusid, kuhu tahetakse alati tagasi tulla, ja on kodusid, kuhu ei tõmba mitte miski.
Energia on pidevas liikumises ja muutumises. Hetk, mis oli praegu, ei kordu enam iial. Seega on feng shui sõnum meile: ela käesolevas hetkes, naudi seda rõõmus ja rahus.
Energia sinusoidset liikumist võime näha kõikjal. Kevadel tärkab loodus ja energia aktiveerub, tõstes meie meeleolu ja tekitades soovi liikuda, tegutseda, luua. Seevastu talvel eelistame pigem rahulikke tegevusi ja parema meelega magame, loeme raamatuid ja ei kuluta liialt niigi madalat energiataset. Küll aga elab tänapäeva inimene just talvel aktiivset elu, kurnates oma energiavälja ülemäära, ning kevadeks on haigused ja stress ta maha murdnud.
Inimene sünnib tõusvas energias, oma elu kõrghetkel oleme maksimaalses toonuses, kuid vananedes hakkab meie energia langema. Seetõttu on üsna loomulik, et nooruki toast kostab valjuhäälset rock muusikat ja vanaema eelistab kuulata rahulikku kandlelugu. Inimene soovib nautida täiel rinnal ja võimalikult kaua oma kõrget energiataset. Kasutades enda ümber ja sees head feng shui’d, on võimalik saavutada rõõmus ja edukas elutee.
Kui pikk on hetk? Kas üks päev, üks tund, üks minut või üks sekund? Hetk on igavikuline, piirideta. Me elame terve oma elu hetkes, just selles praeguses hetkes. Näiteks praeguses hetkes loete te seda raamatut. Tõepoolest, me rändame minevikus, tuletades meelde toimunud sündmusi, ja me uudistame tulevikus, kujutades ette edaspidiseid võimalikke sündmusi. Kuid kas te elate ka olevikus, tänases päevas ja tänases hetkes? Või pendeldate kogu aeg mineviku ja tuleviku vahel? Stopp! Alustage kohe täna hetkes elamist. Nautige seda, kogege seda, avastage seda, ja teie elu on täis rahulolu ja õnnetunnet.
Energia liikumine ilmakaartes, ööpäevas, aastaaegades jne.
Sinusoidne liikumine toimub elu vältel, aasta vältel, ööpäeva vältel. Energiatõus algab kell 3.00 hommikul, mil loodus virgub, päike tõuseb ja linnud-loomad muutuvad aktiivseks.
Varajane päev algab kell 9.00, keskpäevane maksimaalne energia valitseb kella 11.00 ja 13.00 vahel, ent pärastlõunal kell 15.00 hakkab domineerima rammestav õhtuenergia ning öö koos sumbuva energiaga saabub juba kell 21.00.
Kevadsuvine valgusküllane aeg paneb inimese tegutsema, uusi projekte algatama ja neid ellu viima. Kuid meie eelistame suvel, kui päike on juba varakult kõrgel taevas, magada keskpäevani ja laseme heal energial lihtsalt tuulde lennata. Energeetiliselt raskeim aeg inimesele on aga talvekuu november, siis on mõistlik puhata ja leiba luusse lasta. Küll aga peetakse meie ühiskonnas lausa rumaluseks sellisel ajal puhata. Vanasti olid inimesed tasakaalus ja harmoonias ümbritseva loodusega ning energiatega. Tark inimene ei hakka loodusele vastu, vaid kasutab seda maksimaalselt enda tarbeks.
Kõik meie ümber ja meie sees on energeetiline. Inimene on terve, kui tema energiad on tasakaalus kolmel tasandil – materiaalsel, meelelisel ja vaimsel.
FÜÜSILINE ehk MATERIAALNE tasand See on arusaadav tasand, mille peamine mõiste on aine kui energia tihenenud vorm, mida saab katsuda, näiteks laud, auto, õun.
PSÜÜHILINE ehk MEELELINE tasand See tasand tagab meile hea tagasisidesüsteemi, sest siia kuuluvad meie meeled. Tegemist on tunnetusliku tasandiga, kuhu kuuluvad viis tajumeelt – kompimis-, haistmis-, maitsmis-, kuulmis- ja nägemismeel. Me enamasti usume seda, mida me näeme, kuigi ei saa alati käega katsuda. Sama kehtib ka kuulmise, haistmise, maitsmise ja kompimise kohta.
SPIRITUAALNE ehk VAIMNE tasand Selle tasandi loovad peenenergiad nagu mõtteenergia, tahteenergia, tundeenergia, intellekt, armastus jne. Kas oled tundnud armastust? Mis värvi on armastus? Millise kujuga on armastus? Nendele küsimustele vastab igaüks oma elu isiklikele õppetundidele ja neist saadud kogemustele toetudes.
Kolme energia põimumine näitab teaduse (A), mis esindab materiaalset ja meelelist tasandit, ja religiooni (B), mis esindab vaimset ja meelelist tasandit, omavahelist ebakõla. Harmoonia tekib ainult kolme energia koosmõjus (C).
Kuidas mõista tasakaalu? Eeldades, et harmooniline tervik on 100 %, siis 30 % tervikust moodustavad füüsiline ja psüühiline ning 70 % spirituaalne energiatasand. Tasakaalus ja rahuldust pakkuva elu poole püüeldes tuleb kõrgendatud tähelepanu pöörata just spirituaalsele kui enim mõju avaldavale energiatasandile. Kahjuks jätavad inimesed viimase tihtilugu unarusse, sest mõtte- ja tundeenergia eeldab pidevat tööd iseendaga, milleks pole meil tihti aega või