О. М. Сичов

Великий сімейний юридичний довідник у питаннях і відповідях


Скачать книгу

цього авто (якщо правочин був нотаріально посвідчений – ще й до нотаріуса, який посвідчив такий правочин).

      Предмет позову залежить від цілей другого подружжя: повернути автомобіль або просто отримати частину грошей. Компенсувати збитки, якщо такі є, можна вимагати завжди.

      Дарування

      Що таке дарування?

      Відповідно до ст. 717 ЦКУ, за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

      На що спрямований договір дарування та які його наслідки?

      Договір дарування, як і, наприклад, договір купівлі-продажу, спрямований на припинення права власності на певну річ у однієї особи та виникнення у другої особи.

      Основною ознакою в договорі дарування є те, що річ передають у власність безкоштовно. Тому договір, що встановлює обов’язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування.

      Причини дарування можуть бути будь-які: дружні або сімейні стосунки, якісь вчинки обдарованої особи, інші особисті інтереси дарувальника.

      Що можна дарувати?

      Дарунком можуть бути рухомі речі та нерухомі речі, гроші та цінні папери, а також майнові права, якими дарувальник володіє або які можуть виникнути у нього в майбутньому.

      Дарувальник має бути власником речі, яку він дарить. Тому, оскільки для договору дарування потрібна згода й обдаровуваного, то радимо не приймати подарунків за дивних обставин або від осіб, яких ви не знаєте (навіть якщо вони дуже гарні та коштовні). Подарунок у випадку одержання його не від власника доведеться повернути власникові.

      У якій формі укладають договір дарування?

      На практиці договори дарування зазвичай укладають усно. Але закон встановлює деякі правила щодо форми договору. Так, усні договори дарування можуть бути укладені щодо предметів особистого користування та побутового призначення.

      Коли має бути використана спеціальна форма договору дарування?

      Договір дарування нерухомої речі має бути укладений письмово та підлягає нотаріальному посвідченню. Договір дарування нерухомої речі укладають у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

      Договір дарування рухомих речей, які мають особливу цінність, укладають у письмовій формі. Передання такої речі за усним договором є правомірним, якщо суд не встановить, що обдаровуваний заволодів нею незаконно. Тому в разі одержання або дарування коштовного дарунка бажано використати письмову форму договору, щоби уникнути зайвих спорів.

      Договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п’ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, укладають у письмовій формі, він підлягає нотаріальному посвідченню. На сьогодні неоподатковуваний мінімум становить 17 гривень, тому в письмовій формі слід укладати договір дарування