Oswald Spengler

Õhtumaa allakäik. II köide: maailma-ajaloolised perspektiivid (AER)


Скачать книгу

kultuuri (enamasti hilisantiikset maskeeringut kandes), ning araabia tsivilisatsioon, mis LõunaHispaania, Provence’i ja Sitsiilia rahva hinges oli settinud sellal veel mitte päris surnud antiikkultuurile, muutus eeskujuks, mille varal kasvas gooti vaim.

      Araabia kultuuriga seonduv maastik on kummaliselt lai ja rebestatud. Mõelgem end Palmyrasse või Ktesiphoni ja sealt edasi. Põhja pool asus Osroëne,21 mille pealinnast Edessast sai araabia koiduaja Firenze. Lääne poole jäävad Süüria ja Palestiina, kus sündisid Uus Testament ja juudi Mišna, ning mille püsivaks eelpostiks on Aleksandria. Ida pool tegi mazdaism läbi jõulise uuenemise (mis vastab Messia sünnile juutluses), ning mille kohta me võime Avesta riismetest järeldada vaid seda, et see on aset leidnud. Siin sündisid ka Talmud ja Mani religioon. Sügaval lõunas, tulevasel islami kodumaal, arenes rüütliajastu, mis puhkes täiel määral õitsele Sassaniidide riigis. Veel tänapäevalgi leidub seal läbiuurimata linnuste ja losside varemeid, kust juhiti otsustavaid sõdu Aafrika rannikul paikneva kristliku Aksumi riigi ning Punase mere teisel kaldal, Araabia poolsaare rannikul asuva Lõuna-Araabia juudiriigi Himjari vahel – sõdu, mida diplomaatiliselt õhutati Roomast ja Pärsiast. Kõige kaugemal põhjas on Bütsants, kummaline segu närtsinud antiiktsivilisatsiooni ja varajase rüütliajastu vormidest, mis nii segadusttekitavalt väljendub ennekõike tema sõjavägede ajaloos. Lõpuks (ja liiga hilja) andis islam sellele maailmale ühtse teadvuse, millele tugineb too võidukas endastmõistetavus, mis peaaegu tahtetult tõi tema poole kristlasi, juute ja pärslasi. Seejärel tärkas islami pinnal araabia tsivilisatsioon, mis viibis tookord, kui teel Jeruusalemma murdsid ajutiselt sisse õhtumaised barbarid, oma kõrgeima vaimse täiuse astmel. Millisena võis see vaatemäng paista suursugustele araablastele? Vahest veidi bolševistlikuna? Araabia maailma poliitika jaoks olid olud “Frankistanis” midagi niisugust, mille peale vaadati ülalt alla. Kolmekümneaastase sõja päevil (mis araablaste silme jaoks toimus “kaugel läänes”), mil Inglise saadik Konstantinoopolis püüdis veenda Türgi sultanit astuma Habsburgide koja vastu, reageeriti sellele kindlas teadmises, et neil väikestel röövriikidel araabia maailma silmapiiri taga pole erilist tähendust Marokost Indiani ulatuva suure poliitika jaoks. Isegi siis, kui Napoleon maabus Egiptuses, ei olnud kohalikul rahval enamasti tulevikust veel aimugi.

      Vahepeal oli sündinud uus kultuur Mehhikos. See jäi kõigist teistest nii kaugele, et ükski sõnum sellest ei jõudnud kunagi nende teisteni. Seda imekspandavam on tema arengu sarnasus antiikkultuuri omaga. Arheoloogid on sügavas hämmingus, mõeldes sealsete püramiidide (teocalli) ees oma dooria templitele, ja ometi on just mehhiko kultuuri antiigiga ühine joon, puudulik võimutahe tehnika alal see, mis määras relvastuse laadi ja tegi võimalikuks katastroofi.

      See on ainuke näide kultuuri vägivaldsest surmast. Ta ei närbunud, teda ei surutud alla ega pidurdatud, vaid tapeti tema arengu täies toreduses, ta hävitati nagu päevalill, millel mõni mööduja pea otsast lööb. Kõik need riigid (nende hulgas üks maailmariik ja rohkem kui üks riikide liit, mille suurus ja vahendid kaugelt ületasid Kreeka-Rooma riikide omi Hannibali ajal) kogu oma kõrge poliitikaga, hoolikalt korraldatud rahandusega, kõrgeltarenenud seadusandlusega, administratiivse võimekuse ja majanduslike harjumustega, mis oleksid Karl V ministritele arusaamatuks jäänud, rikkaliku mitmekeelse kirjandusega, kõrgintellektuaalse suursuguse seltskonnaga – suurlinnades, milliseid Õhtumaal veel üldse ei olnud – kõike eelnimetatut ei murdnud meeleheitlik sõda, vaid hävitas mõne aastaga käputäis bandiite, ja nii täielikult, et ellujäänutel ei säilinud kõigest sellest enam mälestustki. Tenochtitláni hiigellinnast ei jäänud kivi kivi peale. Maajade suurlinnad Yukatáni ürgmetsades langevad kiiresti vegetatsiooni ohvriks. Me ei tea neist ühegi kohta, mis nime ta kandis. Toonasest kirjandusest on alles kolm raamatut, mida keegi lugeda ei oska.

      Kõige kohutavam on siinjuures asjaolu, et see ei kuulunud isegi õhtumaise kultuuri paratamatuste hulka. See oli seiklejate eraasi, ning mitte keegi Saksamaal, Inglismaal ja Prantsusmaal ei aimanud tookord, mis siin toimus. Rohkem kui kusagil mujal tuli just siin ilmsiks et inimajalool pole mingit üldisemat mõtet. Sügav tähendus on ainult üksikute kultuuride käekäigul. Nende omavahelised suhted on juhuslikud ja tähtsusetud. Seekordne juhus oli nii koletult banaalne, lausa naeruväärne, et seda ei tohiks kasutada isegi kõige viletsamas jandis. Tragöödia juhatasid sisse ja viisid lõpule paar kehva suurtükki ja mõnisada kivilukuga püssi.

      Selle maailma kõige üldisemastki ajaloost pole enam kunagi võimalik mingit kindlamat ülevaadet saada. Sündmused, mis on sama olulised, nagu olid meie jaoks ristisõjad ja reformatsioon, on jäljetult unustusse langenud. Alles viimastel aastakümnetel on uurimine teinud kindlaks vähemalt hilisema arengu piirjooned, ning nende andmete abil suudab võrdlev morfoloogia, võttes appi teiste kultuuride kohta teadaoleva, avardada ja süvendada ettekujutust ka mehhiko kultuuri varasema arengu kohta.22 Selle põhjal arvatakse, et mehhiko kultuuri epohhid on araabia kultuuri omadest umbes 200 aastat hilisemad ning õhtumaistest 700 aastat varasemed. Oli olemas eelkultuur, mis arendas kirja ja kalendrit nagu Egiptus ja Hiina, kuid seda me enam ei tunne. Ajaarvestus algas aastast, mis oli ammu enne Kristuse sündi, kuid mille täpset kaugust viimase suhtes ei saa enam kindlaks teha. Igatahes tõestab see mehhiko inimese erakordselt arenenud ajaloomeelt.

      “Helleeniliste” maaja-riikide koiduajast annavad tunnistust dateeritud reljeefpiilarid vanades linnades nagu Copán23 (lõunas), Tikal ja veidi hiljem Chichén-Itzá (põhja pool), Naranjo ja Seibal (umbes 160–450). Perioodi lõpul saab Chichén-Itzá oma ehitistega eeskujuks tervetele aastasadadele. Selle kõrval kogevad uhket õitsengut Palenque ja Piedras Negras (läänes), mis võiks vastata meie hilisgootikale ja renessansile (450–600, Õhtumaadel 1250–1400?). Hilisajal (vastab barokile) saab stiiliarengu keskpunktiks Champutun; ühtlasi jõuavad kultuurilised mõjutused Anahuaci kõrgplatool elavate “itaalikute” – nahua rahvasteni, kes kunstiliselt ja vaimselt võtavad üksnes vastu, kuid oma poliitiliste vaistude poolest on maajadest kaugelt üle (umbes 600–960, sama antiigis 750–400 e.Kr., Õhtumaadel 1400–1750?). Nüüd algab maajade “hellenism”. 960. aasta paiku rajatakse Uxmal, millest peagi saab esmajärguline maailmalinn nagu samuti tsivilisatsiooni künnisel rajatud Aleksandria ja Bagdad; selle kõrval leiame terve rea hiilgavaid suurlinnu nagu Labna, Mayapán, Chacmultun ning jällegi Chichén-Itzá. Need märgivad suurepärase arhitektuuri kõrgpunkti, mis ei loo enam uut stiili, vaid kasutab vanu motiive – maitsekalt ja tohutus mõõtkavas. Poliitikas on esiplaanil kuulus Mayapáni Liiga (960–1195), kolme juhtiva riigi liit, mis suurtest sõdadest ja korduvatest revolutsioonidest hoolimata valitseb olukorda – paistab, et siiski veidi kunstlikult ja vägivaldselt (sama antiigis 350–150 e.Kr., Õhtumaadel 1800–2000).

      Selle perioodi lõppu tähistab suur revolutsioon, millega seoses “rooma” nahuad sekkuvad lõplikult maajade asjadesse. Nende abil kutsus Hunac Ceel esile üldise ülestõusu ja hävitas Mayapáni (1190. aasta paiku, sama antiigis umbes aastal 150 e.Kr.). Mis nüüd järgneb, on ühe küpseks saanud tsivilisatsiooni tüüpiline lugu, kus üksikud rahvad sõjalise üleoleku pärast võitlevad. Maajade suured linnad tukuvad idüllilises rahus, mis meenutab Roomale kuuluva Ateena ja Aleksandria oleskelu. Vahepeal aga kujuneb nahuate ala kaugeimal äärel välja neist rahvastest noorim, asteegid – ürgjõulised, barbaarsed ja täitmatu võimutahtega. 1325. aastal (mis vastab Augustuse ajale) rajavad nad Tenochtitláni, mis peagi tõuseb kogu mehhiko maailma pealinnaks. 1400. aasta paiku algab suurejooneline sõjaline ekspansioon; vallutatud piirkonnad kindlustatakse sõjaväeliste kolooniate ja sõjateede võrguga, sõltuvaid riike hoitakse tugeva diplomaatia abil lõa otsas ja üksteisest lahus. Keiserlik Tenochtitlán kasvas hiiglasuureks rahvusvahelise elanikkonnaga linnaks, kus ei puudunud ükski maailmariigi keel. Kuivõrd nahua provintsid olid poliitiliselt ja sõjaliselt kontrolli all, tungiti kähku lõuna poole ning asutati end vallutama maajade riike. Pole teada, millise käigu asjad järgmise saja aasta sees oleksid võtnud. Enne tuli lõpp.

      Õhtumaa asus tookord umbes sel astmel, mille maajad olid 700. aasta paiku juba ületanud. Alles Friedrich Suure aeg olnuks küps Mayapáni Liiga poliitikat mõistma. See, mille asteegid 1500. aasta paiku organiseerisid, jääb meie jaoks veel kaugesse tulevikku. Mis aga juba tookord faustilist inimest iga