Мігай Чиксентмігаї

Потік. Психологія оптимального досвіду


Скачать книгу

У цей час вона не має змоги осмислювати, що це означає з точки зору Я, інакше переживання не буде достатньо глибоким. Але потім, коли дії завершені й самосвідомість має шанс відновити себе, особистість, якою бачить себе людина, вже не та, що існувала до досвіду потоку: тепер вона збагатилася новими навичками й досягненнями.

      Трансформація часу

      Одна з найчастіше згадуваних характеристик оптимального переживання – час плине не так, як завжди. Об’єктивна, зовнішня тривалість часу, яку ми вимірюємо за зовнішніми подіями, такими як день і ніч або впорядкована робота годинника, стає неактуальною, бо не збігається з ритмами, які диктує діяльність. Часто здається, що години пролітають за декілька хвилин. Загалом більшість людей кажуть, що час у такій діяльності минає набагато швидше. Але іноді буває навпаки: артисти балету розповідали, як складний пірует, що триває в реальності менше секунди, здавалося, розтягувався на хвилини: «Трапляються дві речі. З одного боку, у певному сенсі час проходить дуже швидко. Потім здається, що все відбулося дуже швидко. Я бачу, що зараз 13:00 і кажу: „Ой, таж кілька хвилин тому було 8:00“. Але коли я танцюю… здається, що все відбувається набагато повільніше, ніж насправді». Узагальнюючи все сказане про це явище, можна підсумувати: під час переживання потоку відчуття часу змінюється й не має жодного стосунку до реальних показників годинника.

      Але тут теж є винятки, які підтверджують правило. Видатний кардіохірург, який отримує глибоку насолоду від роботи, відомий своєю здатністю назвати в ході операції точний час, не дивлячись на годинник і не помиляючись більше ніж на хвилину. Але в його випадку таймінг є однією з основних вимог роботи: його викликають тільки для того, щоб зробити зовсім дрібний, але надзвичайно складний елемент операції, він зазвичай буває задіяний у кількох операціях одночасно й має переходити від однієї справи до іншої, не затримуючи своїх колег, відповідальних за попередні етапи. Подібними навичками часто володіють ті, хто займається іншими видами діяльності, де час має суттєве значення, наприклад, бігуни й гонщики. Щоб точно вкладатися в час змагання, вони мусять бути дуже чутливими до плину секунд і хвилин. У таких випадках уміння стежити за часом стає однією з навичок, необхідних для досягнення успіху у своїй діяльності, і таким чином сприяє, а не перешкоджає отриманню насолоди.

      Але більшість потокових видів діяльності не залежать від годинника. Вони, як бейсбол, мають власний ритм і власну логіку розвитку. Не зрозуміло, чи є ця властивість потоку лише епіфеноменом – побічним продуктом інтенсивної концентрації, необхідної для потокової діяльності, чи вона привносить щось особливе в позитивне переживання. Хоча, здається, втрата відчуття часу не є одним із основних елементів насолоди, вона підсилює наші радісні відчуття в стані повного залучення в процес.

      Аутотелічне переживання

      Ключовий елемент оптимального переживання – те, що воно є самоціллю.