Тал Бен-Шахар

Бути щасливіше. Сьогодні. Зараз. Завжди


Скачать книгу

зміцнюємо ілюзію, ніби щасливими нас зробить просте досягнення мети. Почуття полегшення, звичайно ж, дещо важить для нас – хай там як воно приємне і цілком реальне, – проте не слід плутати його зі щастям.

      Почуття полегшення можна вважати чимось на кшталт негативного щастя, бо джерело його – це ті ж таки стрес і занепокоєння, хіба що взяті з протилежним знаком. За своєю природою полегшення передбачає неприємні переживання, і тому щастя, що виникло через почуття полегшення, не може тривати довго. Якщо жінці, яка потерпає через головний біль, що аж світ в очах тьмариться, раптом легшає, то через саму тільки відсутність болю вона почуватиметься найщасливішою людиною у світі. Але оскільки такому «щастю» завжди передує страждання, то відсутність болю – це всього лише хвилинне полегшення від вкрай негативних переживань.

      До того ж відчуття полегшення завжди є тимчасовим. Тільки-но в нас зникає стукотіння в скронях, сама лише відсутність болю дає нам певне задоволення, але потім ми дуже швидко звикаємо до цього стану і вважаємо його чимось природним.

      Учасник щурячих перегонів, який плутає полегшення зі щастям, проводить все життя в гонитві за своїми цілями, вважаючи, що для щастя йому достатньо просто досягти чогось.

      Час замислитися

      Чи не здається вам іноді, що ви – точнісінько такий саме учасник щурячих перегонів? Якби ви спромоглися поглянути на своє життя збоку, яку пораду ви дали б самому собі?

Архетип гедонізму

      Гедоніст шукає насолоди й уникає страждань. Він дбає лише про задоволення власних бажань і хіба що почасти або й узагалі не зважає на майбутні наслідки. Повноцінне життя, на його думку, зводиться до послідовності приємних відчуттів. Якщо наразі щось дає йому втіху, це є достатнім виправданням для того, щоб цим займатися, поки нове захоплення не змінить колишнє. Гедоніст з ентузіазмом заводить нових друзів і коханих, але тільки-но їхня новизна примеркає, він моментально розпочинає стосунки з кимось іншим. Оскільки гедоніст зациклений тільки на тому, що відбувається з ним зараз, то він задля хвилинного задоволення ладен робити те, що згодом може йому неабияк зашкодити. Якщо наркотики дають йому насолоду, він їх прийматиме; якщо йому здається, що праця – штука занадто тяжка, він її уникатиме.

      Гедоніст припускається помилки, ототожнюючи будь-яке зусилля зі стражданням, а насолоду – зі щастям. Вагу цієї помилки добре розкриває старий епізод серіалу «Сутінкова зона», у якому жорстокого злочинця, вбитого під час спроби втекти від поліції, вітає янгол, посланий спеціально для того, щоб задовольнити будь-яке бажання. Оскільки негідник чудово усвідомлює всю злочинність свого життя, то, потрапивши на небеса, він не вірить власним очам. Спочатку харцизяка геть збитий з пантелику, але потім вирішує, що йому вельми пощастило, і заходиться перераховувати всі свої бажання. Злочинець просить, щоб йому принесли силу-силенну грошей, – тут вони й уродилися. Він вимагає, щоб йому подали його улюблену