Євген Пінак

Військо Української революції 1917–1921 років


Скачать книгу

встановлювалися золоті шифри на погони: «Ш.В.Г.У.» (Штаб Гетьмана Всієї України) та «В.Г.К.» (Власний Гетьмана Конвой)[128].

      На головних уборах вище від кокарди старшини штабу і конвою Ясновельможного Пана Гетьмана, відповідно до наказу ВО від 27 червня 1918 р. ч. 264, мали носити золоту відзнаку у вигляді схрещених булав довжиною близько 32 мм[129].

      Булави, очевидно, мали вказувати на особливий статус цієї установи та військового формування, їхню наближеність до глави держави.

      Осаул Ясновельможного Пана Гетьмана. Київ, 1 вересня 1918 року. Фрагмент фото з колекції В. Подгорного

      Відзнака для головних уборів старшин Штабу і Конвою Ясновельможного Пана Гетьмана. Малюнок-додаток до наказу Військовій офіції від 27 червня 1918 р. ч. 264

      Генеральний хорунжий у мундирі-жупані Штабу і Власного Конвою Ясновельможного Пана Гетьмана. Київ, 1 вересня 1918 року. На стінці кашкета знак у вигляді схрещених булав. Фрагмент фото з колекції В. Подгорного

      Генеральний хорунжий К. Середин у загальногенеральському похідному мундирі-жупані

      Мундир-жупан старшин штабу і конвою Ясновельможного Пана Гетьмана наказом ВО від 31 серпня 1918 р. ч. 460 було визначено як загальногенеральський похідний мундир[130]. Цей мундир генеральні старшини мали носити з шароварами з сіро-синього сукна із двохрядними лампасами «давнішнього» (російського) зразка малинового (піхота, Генеральний штаб, Військово-судова офіція), жовтого (кіннота), синього (топографи й геодезисти), коричневого (лікарі та фармацевти) чи червоного (артилерія, інженерні й технічні частини, головні управи, штаби, інституції тощо) кольору. Поза строєм дозволялися довгі штани навипуск із відповідними лампасами. Наказом ВО від 30 вересня 1918 р. ч. 569 було уточнено, що коричневі лампаси мають носити лише ті генеральні старшини-медики, що проходять службу в санітарних та ветеринарних установах, інституціях та закладах. При проходженні служби в муштрових частинах та штабах вони мали носити лампаси кольору, присвоєного відповідним частинам і штабам, при проходженні служби в головних управліннях Військової офіції – лампаси червоного кольору[131].

      Похідна уніформа військовиків Окремої Сердюцької дивізії. Малюнок-додаток до наказу Військовій офіції