не згодні, що заслуговуєте на ще один шанс? Погляньмо, як легко побудувати життя своєї мрії, коли в руках – потрібні інструменти. Ось як насправді перемагають переможці: вони з’ясовують, що їм потрібно для досягнення найліпшого результату, – і домагаються цього.
Саме так зараз можете зробити й ви – у вас уже достатньо знань, аби створити власну мотиваційну програму. Якщо вам потрібна похвала, проінструктуйте своїх друзів, і хай вони частіше вас хвалять. Якщо потрібен прочухан, домовтеся зі своєю приятелькою про взаємну допомогу. Ваша приятелька може сварити вас (якщо це для вас є дієвим стимулом). А ви нагадуватимете їй, як потішаться її вороги, коли вона зазнає поразки (якщо такий метод спрацьовує в її випадку). Якщо раптом ви працюєте ефективніше за наявності чітких термінів, установіть їх собі та зробіть відмітку в календарі, чи дайте кому-небудь обіцянку здійснити свій намір до певної дати. Якщо вам краще працювати в команді, залучіть до свого проекту інших; якщо вас стимулює змагання, влаштуйте його собі. Більше ніколи не оцінюйте власні потреби й не намагайтеся досягти успіху, використовуючи чужі мотиваційні підходи. Забудьте про це. Ви краще за всіх знаєте, що вам потрібно, тому прислухайтеся до себе.
Думаю, цей урок був для вас певним одкровенням. Ви засвоїли його добре, якщо зрозуміли, що є безліч методів мотивації, та чітко усвідомили, що використовувати варто тільки ті, які підходять саме вам.
УВАГА! КОЛОДА ПАМ’ЯТІ: ЗВІТНА КАРТКА З МОТИВАЦІЇ
Тепер відкрийте упаковку чистих карток розміром 3 × 5 дюймів, про які я говорила раніше. Ви створюватимете Колоду пам’яті. Тут ви записуватимете найважливіші речі, які маєте запам’ятати. Упродовж дня, щойно у вас з’являтиметься вільна хвилинка, витягайте цю колоду, перетасовуйте картки і читайте свої записи. Старих способів мислення позбутися складно – вони чинять опір до останнього, а нові легко зникають. Отже, вам знадобиться цей нехитрий метод, аби закріпити вивчене.
Витягніть із Колоди пам’яті білу картку 3 × 5. На одному боці напишіть заголовок – слово «Так». Нижче запишіть лише ті методи, які отримали оцінку «А», такі як: «навчання», «обіцянка винагороди» чи «похвала». Під списком намалюйте стрілочку, спрямовану донизу, – вона нагадає вам, що треба перегорнути картку. На іншому боці напишіть «Ні» та вкажіть усі методи з оцінкою «F», як-от: «прочухан», «змагання» тощо.
Тепер знову покладіть картку до Колоди пам’яті, перетягніть її гумою та тримайте поряд, поки читатимете далі.
Вітаю! Ви щойно засвоїли Урок перший: ставтеся до себе як до переможця – і незабаром ви ним станете.
УРОК ДРУГИЙ. Знайдіть собі союзників
Коли воїни наших племен укладалися спати, вони оточували себе союзниками, які мали наглядати за ними, – адже коли вночі душа залишає тіло, аби мандрувати світом сновидінь, тіло не в змозі захистити себе.
Ден Джордж[16], член племені тлінгітів[17], Гейнс, Аляска, 1959
Тепер,